Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tohle předvedl Nasdaq teprve poosmé od roku 1990. Čeká nás masivní růst?

Nasdaq Composite potvrzuje nový býčí trh, poháněný vzrušením z umělé inteligence a uvolňováním inflace. Jak toho využít a zainvestovat do něj?

Tohle předvedl Nasdaq teprve poosmé od roku 1990. Čeká nás masivní růst?
Zdroj: depositphotos.com

Nasdaq Composite, významný index zaměřený na růst s největší vahou technologických akcií, nedávno potvrdil nový býčí trh.

Poté, co index čelil výzvám, jako jsou obavy z recese, inflace a rostoucí úrokové sazby, zaznamenal výrazný pokles o 36 %, než 28. prosince 2022 dosáhl svého minima.

Navzdory očekávání hospodářského poklesu získal na dynamice díky zmírnění inflace a rostoucímu nadšení pro umělou inteligenci (AI). Toto oživení vedlo k tomu, že index Nasdaq Composite dosáhl 29. února 2024 nového rekordního maxima (posléze ho ještě několikrát posunul), čímž byl oficiálně potvrzen býčí trh.

Poznámka

Aby byl trh považován za býčí, musí být splněny dvě podmínky. Index musí vzrůst alespoň o 20 % od minima předchozího medvědího trhu a dosáhnout nového historického maxima.

Jak Nasdaq vynáší v býčích trzích

Od roku 1990 prošel Nasdaq osmi býčími trhy, přičemž během těchto období dosáhl značných zisků. V průměru tyto býčí trhy přinesly přibližně 215% výnosy.

Průměrně trvaly 1 223 dní, což odpovídá přibližně 40 měsícům nebo něco málo přes tři roky. To znamená průměrný roční výnos přibližně 41 %.

Současný býčí trh, který započal koncem roku 2022, kdy Nasdaq dosáhl svého minima, již za posledních 15 měsíců zaznamenal 58% nárůst.

Pokud bychom se řídili historickými vzorci, mohl by v příštích 25 měsících nastat nárůst o 157 %, což by znamenalo roční výnos ve výši 57 % až do dubna 2026.

K těmto číslům je však nezbytné přistupovat s opatrností, a to s ohledem na jedinečné ekonomické okolnosti každého býčího trhu – aktuálně se například jedná o nedávné agresivní zvyšování úrokových sazeb Federálním rezervním systémem v reakci na nejvyšší míru inflace od roku 1981.

Průměr také zvedají bull runy devadesátých let, tedy éry nechvalně známé dotcom bubliny. Býčí trh, který začal na konci roku 1990, přinesl 519% výnos a ten následující započatý v roce 1998 zase vynesl 256 %.

Dlouhodobý pohled je rozhodující

Přestože současná výkonnost býčího trhu indexu Nasdaq nemusí dokonale odpovídat historickým průměrům, dlouhodobá výkonnost indexu zůstává působivá.

Od roku 1990 vzrostl index Nasdaq Composite o 3 500 %, což představuje roční nárůst o 11 %. Toto dlouhodobé tempo růstu zohledňuje nejrůznější ekonomické podmínky a naznačuje, že podobné výnosy lze očekávat i v příštích několika desetiletích.

Pro investory, kteří chtějí využít potenciál indexu Nasdaq Composite, by mohla být rozumnou strategií investice do burzovně obchodovaného indexového fondu (ETF), který sleduje Nasdaq Composite, nebo užší Nasdaq 100.

Aktuální vývoj Nasdaq-100

Nasdaq 100 sleduje 100 největších nefinančních společností kótovaných na burze Nasdaq, vážených podle tržní kapitalizace.

Čeští investoři do něj mohou investovat například pomocí fondů Invesco EQQQ Nasdaq 100 UCITS, iShares Nasdaq 100 UCITS ETF nebo Lyxor Nasdaq 100 UCITS ETF.

Kromě toho by investoři vzhledem k velkému podílu technologií v indexu mohli zvážit přidání technologických akcií do svých portfolií, zejména těch z rychle se rozvíjejících odvětví, jako je umělá inteligence, kybernetická bezpečnost nebo robotická automatizace procesů.

Uvažujete o investování do Nasdaq 100 ETF? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.