Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla v problémech: Její podíl na trhu elektromobilů se drasticky snížil!

Druhé čtvrtletí letošního roku bylo pro trh elektromobilů rekordní. Podíl dlouho dominující Tesly ale klesl pod 50 %. Co na to akcie?

Tesla v problémech: Její podíl na trhu elektromobilů se drasticky snížil!
Zdroj: depositphotos.com

Na americkém trhu elektromobilů ve Spojených státech došlo k významným změnám. A není to dobrá zpráva pro Teslu.

Ve druhém čtvrtletí roku 2024 její tržní podíl na prodejích elektromobilů v USA poprvé klesl pod hranici 50 %.

Info

Ještě v roce 2020 přitom měla Tesla tržní podíl na americkém trhu s elektromobily přes 80 %, což ukazuje na poměrně rychlou změnu dynamiky trhu.

Akciový trh změny na automotive trhu nereflektuje

Navzdory poklesu tržního podílu zažívají akcie Tesly působivou rally. Akcie společnosti uzavřely úterní obchodování jako nejvýkonnější akcie v rámci indexu Nasdaq a ve středu si rovněž připsaly drobný zisk a prodloužily svou vítěznou sérii na 11 po sobě jdoucích dní (což přineslo růst akcií o přibližně 45 %)

Rally byla podpořena lepšími než očekávanými čísly o dodávkách ve druhém čtvrtletí a očekáváním akce k připravovanému robotaxi plánované na začátek srpna.

Aktuální vývoj ceny akcií Tesly

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Trh roste, podíl Tesly klesá

Druhé čtvrtletí roku 2024 znamenalo pro trh s elektromobily v USA milník, neboť prodeje dosáhly rekordně vysokých hodnot. Celkový prodej elektromobilů v USA se vyšplhal na 330 463 kusů, což představuje meziroční nárůst o 11,3 %.

Tento nárůst navazuje na ve vzestupný trend zaznamenaný v předchozím čtvrtletí. V něm se elektromobily podílely na celkovém prodeji automobilů 7,1 %. Ve druhém kvartálu tvořily elektromobily 8 % všech prodejů automobilů v USA.

Navzdory celkovému růstu trhu s elektromobily se podíl Tesly na prodejích nápadně snížil. Její tržní podíl ve druhém čtvrtletí klesl na 49,7 % z 59,3 % ve stejném období předchozího roku.

Je to vůbec poprvé, kdy Tesle, která dlouho trhu dominovala, klesl tržní podíl pod 50 %.

Prodeje Tesly v USA za tři měsíce klesly o 6,3 %, což kontrastuje s dobrými výsledky jejích konkurentů.

Info

Přestože Tesla ztrácí podíl na trhu, stále vede v oblasti autonomního řízení a má nejrozsáhlejší síť nabíjecích stanic na světě.

Konkurence na trhu s elektromobily

Konkurence na trhu s elektromobily se zostřuje a tradiční výrobci automobilů získávají stále větší prostor.

General Motors, Ford Motor Company, Hyundai a Kia zaznamenaly vysoké prodejní výsledky a přispěly tak k celkově rekordnímu prodeji elektromobilů. Tyto společnosti měly zásadní podíl na zvyšování podílu elektromobilů na prodejích automobilů, z čehož je vidět, jak se v tomto odvětví zintenzivnila konkurence.

TIP

Pro investory je důležité sledovat nejen prodeje elektromobilů, ale také investice do infrastruktury nabíjecích stanic a vývoj nových technologií.

Stephanie Valdez Streatyová, ředitelka oddělení Industry Insights ve společnosti Cox Automotive, zdůraznila dopad této zvýšené konkurence. Poznamenala, že to vyvolává tlak na ceny, což ale napomáhá rostoucímu přijetí elektromobilů.

I když nižší prodeje některých evropských výrobců luxusních automobilů, včetně značek Mercedes-Benz, Polestar, Porsche a Volvo, mírně utlumily celkový objem prodejů, nárůst u amerických a jihokorejských výrobců tento pokles více než kompenzoval.

Průlom v technologiích baterií, jako jsou solid-state baterie, navíc může v následujících letech dramaticky změnit trh s elektromobily, a to jak z hlediska dojezdu, tak i ceny.

Solid-state baterie

Solid-state baterie jsou typem baterií, které místo kapalného elektrolytu používají pevnou látku. Tento pevný elektrolyt může být vyroben z různých materiálů, jako jsou keramika nebo polymery.

Hlavní výhodou solid-state baterií je jejich vyšší energetická hustota, což znamená, že mohou uložit více energie na jednotku hmotnosti než tradiční lithium-iontové baterie.

Uvažujete o investování do akcií Tesla? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.