Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla už není nejprodávanějším elektromobilem v Evropě, kdo ji poráží?

Tesla už není nejprodávanějším elektromobilem v Evropě, kdo ji poráží?

Tesla se ještě do nedávna mohla chlubit titulem nejprodávanějšího elektromobilu v Evropě. V současnosti ho však v prodeji předběhl další velikán na poli automobilového průmyslu, a to německý Volkswagen. Stane se Volkswagen jedničkou mezi elektromobily, nebo se Tesle podaří vrátit na výsluní?

Volkswagen dominuje evropskému trhu s elektromobily

Model Volkswagen ID.3
Model Volkswagen ID.3. Zdroj: Volkswagen.cz

Ještě minulý rok Tesla pokrývala prakticky celý evropský trh s elektromobily. Její prodeje představovaly přibližně 33,8 % trhu, přičemž v tomto roce je pouze na 13,5 %. Podle posledního průzkumu, který vycházel z 18 zemí západní Evropy, se jí prozatím podařilo prodat 63 000 vozů.

Následně na to první místo Tesle uzmula slavná německá automobilka Volkswagen se svým modelem ID.3, které ho se jen v tomto roce prodalo již 87 000 kusů, což je tedy o celých 24 000 kusů více.

Proč najednou došlo k takovému zvratu?

Odpovědí na tuto otázku má být především fakt, že se většině automobilek již úspěšně podařilo přeorientovat na výrobu elektromobilů, které se dokážou Tesle vyrovnat jak kvalitou, tak i rychlostí, za jakou je jsou automobilky schopny vyrobit. Často zmiňovaný Model S je navíc mnohem dražší než většina konkurenčních elektromobilů.

Hundai-Kona-ElectricTesle ale nekonkuruje pouze Volkswagen. Podle posledních dat ji v prodeji předběhla i automobilka Renault se svým modelem Renault Zoe, kterého se prodalo již 83 000 kusů. Špatně na tom není ani další známý výrobce vozů Hyundai, který se snaží získat zákazníky modelem Kona Electric.

Podle všeho tak bude pro Teslu stále těžší udržet si své postavení mezi výrobci elektromobilů, a to alespoň do té doby, než přijde s cenově dostupnějším modelem, kterého bychom se měli podle Elona Muska dočkat až za tři roky. Otázkou však zůstává, jestli ji i v tomto případě nepředběhne jedna ze zmíněných automobilek.

Tesla dostala v Německu pokutu v hodnotě 325 milionů korun

Poslední kauza Tesly se dá popsat jednoduše, a to známým pořekadlem káže vodu a pije víno. Časté excesy a kauzy okolo známe automobilky samozřejmě nejsou žádnou novinkou. Tesla se totiž sice tváří jako ekologicky smýšlející společnost, ale její činy tomu v poslední době neodpovídají.

Ve většině případů úřady nevěnovaly přešlapům Tesly vysokou pozornost, což ale nemělo dlouhého trvání. Pomyslný pohár trpělivosti přetekl a německé úřady konečně začaly jednat. Konkrétně tak Tesla dostala pokutu v hodnotě 325 milionů korun (12 milionů EUR) za nedodržování základních pravidel při likvidaci akumulátorů.

Společnost samozřejmě toto nařknutí odmítá, čemuž však nenapovídá její chování. Uvedená pokuta je již zanesena v čtvrtletních účetních výkazech a nahlášena i na SEC.

Akcie Tesly v den voleb vzrostly o více jak 6 %

Prezidentské volby v USA mají vliv i na akcie Tesly, které 3. listopadu vzrostly o 6,4 %. Důvodem měl být především optimismus většiny investorů, kteří vkládali všechny své naděje ve výhru Joe Bidena. Jak je známo demokraté dávají velký důraz na ekologii a obnovitelné zdroje energie, což hraje do karet právě Tesle.

Vítězem voleb je demokratický kandidát, z čehož bude Tesla moci v následujících čtyřech letech profitovat. I přes všechno má však právě samotná automobilka největší vliv na to, kam bude v budoucnu směřovat, přičemž klíčovými body jsou jak kvalita, tak i dostupnost jejich vozů.

A jaký je váš názor? Upevní si Tesla své postavení na trhu nebo ji opravdu předběhnou ostatní automobilky? Napište nám svůj názor do komentářů.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.