Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tento ukazatel naznačuje, že dojde k velkému propadu akciového trhu!

Ocenění akcií je podle této metriky alarmující. Kdykoli bylo v historii takto vysoko, následoval strmý pád. Co je nyní dobré udělat?

Publikováno
Tento ukazatel naznačuje, že dojde k velkému propadu akciového trhu!
Zdroj: depositphotos.com

Od začátku roku 2023 zažívá Wall Street pozoruhodnou býčí sérii. Všechny tři hlavní indexy dosáhly rekordních maxim a pevně zakotvily v teritoriu býčího trhu.

Průmyslový index Dow Jones Industrial Average vzrostl o 17 %, index S&P 500 skoro o 40 % a index Nasdaq-100 se vyšplhal o působivých 77 %.

Index S&P 500 od začátku loňského roku

Navzdory (nebo právě kvůli) tomuto optimistickému obrazu historie naznačuje, že by investoři měli zůstat ostražití.

Shillerův ukazatel: historický varovný signál

Jedním z nejspolehlivějších ukazatelů ocenění pro předpovídání významných tržních pohybů je Shillerův poměr ceny k zisku (P/E), známý také jako cyklicky upravený poměr ceny k zisku (CAPE).

Na rozdíl od tradičního poměru P/E, který dělí cenu akcie společnosti jejím klouzavým dvanáctiměsíčním ziskem na akcii, používá Shillerův poměr P/E průměrný zisk očištěný o inflaci za posledních deset let.

Tento přístup vyhlazuje anomálie, jako byly nedávné hospodářské problémy způsobené pandemií COVID-19, a představuje tak přesnější metriku ocenění.

Ke konci minulého týdne činil u indexu S&P 500 Shillerův P/E 35,37, což je více než dvojnásobek historického průměru 17,13.

Zdroj: www.multpl.com
Historický vývoj CAPE indexu S&P 500
Historický vývoj CAPE indexu S&P 500

Takto vysoké ocenění je znepokojivé nejen proto, že překračuje historické normy, ale také proto, že minulé případy, kdy poměr Shiller P/E překročil hodnotu 30, často předcházely výrazným poklesům trhu.

Historické případy vysokého poměru Shiller P/E

  • Srpen 1929 až září 1929: Těsně před Velkou hospodářskou krizí dosáhl Shillerův P/E hodnoty 30 a index Dow následně ztratil 89 % své hodnoty.
  • Červen 1997 až srpen 2001: V době dotcom bubliny dosáhl Shillerův P/E historického maxima nad úrovní 44 bodů a následoval 49% pokles indexu S&P 500 a více než 75% pokles indexu Nasdaq Composite.
  • Září 2017 až listopad 2018: Ve čtvrtém čtvrtletí se index S&P 500 propadl o 20 % poté, co dlouhotrvající rally vyhnala Shillerovů P/E nad 30 bodů.
  • Prosinec 2019 až únor 2020: Shillerův P/E překročilo 30 bodů před krachem spojeným s pandemií COVID-19, což vedlo k 34% poklesu indexu S&P 500.
  • Srpen 2020 až květen 2022: V lednu 2022 dosáhl Shillerův P/E hodnoty 40, což vedlo k 28% poklesu indexu S&P 500 během medvědího trhu v roce 2022.

V současné době se Shillerův poměr P/E pohybuje nad úrovní 35, což je teprve šestý případ za posledních 153 let, kdy během rally na býčím trhu překročil hodnotu 30.

Dlouhodobá perspektiva uklidní

Pro investory je vyhlídka na medvědí trh nebo krach akciového trhu nepochybně znepokojující, zejména když burzovní indexy dosahují tak dobrých výsledků. Historické údaje však jednoznačně podporují dlouhodobou optimistickou investiční strategii.

Většina recesí v USA od konce druhé světové války v září 1945 byla relativně krátká. 9 z 12 recesí od té doby skončilo za méně než 12 měsíců a žádná ze zbývajících tří netrvala déle než 18 měsíců.

Naproti tomu hospodářské expanze obvykle trvaly mnoho let, přičemž dvě období růstu přesáhla deset let.

Tento vzorec se odráží i v chování akciových trhů. Podle údajů společnosti Bespoke Investment Group trval průměrný medvědí trh indexu S&P 500 9,5 měsíce (286 kalendářních dnů), zatímco průměrný býčí trh vydržel skoro 34 měsíců (1 011 kalendářních dnů).

Býčí trhy trvají v průměru zhruba 3,5krát déle.

Přestože vysoký Shillerův poměr P/E i další prediktivní ukazatele naznačují, že korekce trhu je možná, ne-li pravděpodobná, dlouhodobý výhled akciového trhu zůstává pozitivní.

Hospodářská expanze a býčí trhy historicky přežily recese a medvědí trhy, což je pádný důvod pro zachování dlouhodobé investiční strategie.

V krátkodobém horizontu mohou být pohyby na trhu nepředvídatelné a nelze vyloučit ani krach. Historické údaje však hovoří jasně: sázka na dlouhodobý růst americké ekonomiky a akciového trhu je pro investory trvale vítěznou strategií.

TIP

Před propady akciového trhu vás může ochránit také například strategie pravidelného investování – o které se více dozvíte zde

Pokud byste uvažovali pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
8
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.