Společnost věštce z Omahy inkasuje roční dividendový příjem ve výši 2,75 miliardy dolarů od tří společností. Warren Buffett, generální ředitel Berkshire Hathaway, po větší část šesti desetiletí oslňuje Wall Street svým investičním uměním. Warren Buffett dosáhl téměř 4 200 000% celkové návratnost akcií své společnosti (BRK.A) od doby, kdy se stal generálním ředitelem Berkshire Hathaway.
A jeho společnost je na dobré cestě, aby letos získala dividendy ve výši přibližně 6 miliard dolarů. Přitom jenom 3 klíčové akcie Warrena Buffetta jsou zodpovědné za téměř polovinu dividendového příjmu Berkshire Hathaway.
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Buffettův klíč k úspěchu skutečně není žádným tajemstvím. Katalyzátorem, který má největší zásluhu na fenomenální výkonnosti Berkshire Hathaway, je jeho láska k dividendovým akciím. Společnosti, které dlouhodobě vyplácejí pravidelnou dividendu, jsou podle něj téměř vždy ziskové a musí mít dobře definované dlouhodobé cesty k růstu. Možná ještě důležitější informace pro nás ostatní investory je, že jeho příjmové akcie byly dlouhodobě výrazně lepší než akcie, které nenabízejí dividendu.
Podle studie zveřejněné v roce 2013 od J.P. Morgan Asset Management veřejně obchodované společnosti, které zahájily a zvýšily své výplaty v letech 1972 až 2012, dosáhly ročního výnosu 9,5 %. Pro srovnání, veřejně obchodované společnosti, které nenabízejí dividendu, vygenerovaly pouze 1,6% roční výnos za stejných 40 let.
Možná si ale neuvědomujete, že téměř polovina tohoto dividendového příjmu – přibližně 2,75 miliardy dolarů – bude pocházet pouze ze tří akcií.
1) Occidental Petroleum: 961 373 018 USD v ročním příjmu z dividend
Jedním ze zajímavějších aspektů investičního portfolia Berkshire Hathaway je, že dvě z jejích tří nejplodnějších výnosových akcií mají velmi skromné výnosy. První z nich je energetická dividendová akcie Occidental Petroleum, která dosahuje pouze 1,3 % výnosu.
Berkshire Hathaway však vlastní také prioritní akcie Occidental Petroleum v hodnotě 10 miliard dolarů, které vynášejí 8 % ročně – tedy 800 milionů dolarů v ročním příjmu. To je důvod, proč se vám nepodaří dosáhnout stejného výnosu. Tyto preferované akcie v hodnotě 10 miliard USD pochází z kapitálu, který Berkshire dodala společnosti Occidental v roce 2019 pro strategické akvizice.
Podíl Berkshire Hathaway v Occidental Petroleum svědčí o víře, že energetické komodity, jako jsou ropa a zemní plyn, budou přinejmenším šlapat vodu nebo časem porostou. Několik makroekonomických katalyzátorů podporuje myšlenku, že ceny ropy mohou zůstat zvýšené.
Je tu pokračující válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Je tu také pandemie COVID-19. I když se zdá, že nejhorší z pandemie je za námi, energetické společnosti po celém světě v posledních více než třech letech omezily své kapitálové investice. Tento nedostatek investic do nových vrtů a infrastruktury bude pravděpodobně držet pod kontrolou dodávky surové ropy a tím by ceny ropy měly zůstat vysoko.
Přestože vyšší ceny energetických komodit by byly dobrou zprávou pro celý ropný a plynárenský sektor, pro Occidental Petroleum jsou obzvláště důležité. Occidental generuje většinu svých příjmů z vrtů. Jinými slovy, je mnohem citlivější na výkyvy spotové ceny ropy než jeho protějšky.
Jelikož společnost Occidental stále vláčí značné množství dluhů spojených s akvizicí společnosti Anadarko, je zapotřebí vyšších cen ropy, aby se vytvořil peněžní tok nezbytný k dalšímu snižování dluhu.
2) Bank of America: 908 909 765 USD v ročním příjmu z dividend
Druhým nejvýznamnějším dividendovým titulem v portfoliu Warrena Buffetta je Bank of America, která je běžněji známá jako BoA. Více než 1 miliarda akcií BoA v držení Berkshire Hathaway generuje 909 milionů dolarů příjmu z dividend ročně.
Bankovní akcie jsou příjemci hry čísel ekonomiky a monetární politiky. I když jsou banky cyklické, a tudíž náchylné k oslabení během recese, je potřeba si uvědomit, že délka recese bývá podstatně kratší než období expanze. Zatímco recese po druhé světové válce trvaly 2 až 18 měsíců, expanze se téměř vždy odehrávají po několik let. Dlouhá období růstu pak umožňují bankám sklízet dlouhodobé zisky.
Když už mluvíme o půjčkách, Bank of America má skvělou pozici během současného cyklu zvyšování sazeb. Vzhledem k tomu, že současný cyklus zvyšování sazeb patří mezi nejstrmější v historii, Bank of America generuje každé čtvrtletí miliardy dolarů na úrokovém příjmu. Mějte na paměti, že předseda Fedu Jerome Powell letos predikuje ještě dvě další zvýšení sazeb.
Dalším důvodem, proč zvolit právě akcie Bank of America, jsou její moudré investice do digitalizace. Ke čtvrtletí, které skončilo v březnu, měla BoA 45 milionů aktivních zákazníků ve svém online a mobilním bankovnictví. Dokonce 51 % celkových prodejů bylo dokončeno digitálně a přes Zelle bylo odesláno o 68 milionů více plateb než plateb šekem. Tato digitální vlna je pro Bank of America podstatně levnější než osobní interakce a má pozitivní dopad na její provozní efektivitu.
3) Apple: 878 937 967 USD v ročním příjmu z dividend
V důsledku svého silného růstu ceny akcií má Apple spíše nevýrazný dividendový výnos 0,5 %. Jenže věštec z Omahy má cca 47 % investovaných aktiv v akciích Apple. Tedy s téměř 915,6 miliony vlastněných akcií dosahuje cca 879 milionů dolarů v ročním příjmu z dividend.
Během výroční schůze akcionářů Berkshire Hathaway na začátku května Warren Buffett označil Apple za “lepší podnik než kterýkoli jiný, který vlastníme”. Což je rázné prohlášení, které odráží fenomenální řízení společnosti Apple a probíhající inovace.
Vedení Applu svým způsobem nesklízí ovace v takové míře, jak si právem zaslouží. Od nástupu do funkce generálního ředitele v roce 2011 Tim Cook udržel dominanci společnosti na trhu chytrých telefonů v USA. Stálý růst předplatitelských služeb by pak měl společnosti pomoci nadále zlepšovat provozní marži v průběhu času a také snižovat kolísání prodejů, ke kterým dochází během velkých cyklů výměny iPhonů.
Není pochyb o tom, že důvodem, proč Warren Buffett miluje Apple, je nepřekonatelná návratnost kapitálu. I při pouhém 0,5 % dividendovém výnosu dosahuje nominální výplata dividend společnosti Apple 15 miliard dolarů. To patří k nejvyšším výplatám dividend na světě.
Společnost Apple odkoupila své kmenové akcie v hodnotě přibližně 586 miliard dolarů (za posledních 10 let). Pro představu objem peněz, které Apple vynaložil na odkup svých akcií, je vyšší než tržní kapitalizace 492 ze zbývajících 499 společností indexu S&P 500.
Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.