Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

32. díl Seriálu technické analýzy – Proč a jak sledovat volume (objem)?

Objem (volume) je ukazatel, který odráží aktivitu trhu a pomáhá analyzovat sílu cenových pohybů. V článku se podíváme na praktické využití objemu v čase a také na indikátor VWAP v konkrétní tradingové strategii.

Martin Klass Ph.D., MBA
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
32. díl Seriálu technické analýzy – Proč a jak sledovat volume (objem)?
Zdroj: depositphotos.com

Objem (Volume) představuje základní metrikou v tradingu, která ukazuje množství obchodních transakcí uskutečněných na trhu během určitého časového období.

Tato metrika je široce využívána jak technickými analytiky, tak intradenními obchodníky, protože poskytuje informace o aktivitě trhu a síle pohybů cen.

Analýza objemu je klíčovým prvkem pro pochopení tržního sentimentu a může být využita různými způsoby:

Možnosti využití objemu v tradingu

Objem (Volume) je klíčová metrika v tradingu, která sleduje množství obchodních transakcí během určitého časového období. Je cenným nástrojem pro analýzu aktivity trhu a pochopení tržního sentimentu.

Existují tyto základní možnosti sledování Volume:

  • Objem v čase: Tento způsob ukazuje, jak se objem mění v rámci určitého časového období.
  • Volume vyjádřené s využitím indikátorů. Mezi indikátory, které analyzují volume patří On-balance Volume, Chaikin Money Flow atd.
  • VWAP (Volume-Weighted Average Price): indikátor, který měří průměrnou cenu aktiva váženou objemem obchodů během určitého časového období.
  • Objem na ceně (Volume Profile): Indikátor ukazuje, jaký objem se uskutečnil na určité cenové hladině.

Volume se často používá v konfluenci s dalšími indikátory technické analýzy.

Pokud jde o Volume vyjádřené s využitím indikátorů, mě osobně se nepodařilo nějaké smysluplné signály s těmito indikátory definovat, proto se jimi v tomto článku nezabývám.

V tomto článku se podíváme na vyjádření a používání objemu v čase a VWAP.

Objem v čase

Pokud jde o objem v čase, ten je v grafu znázorněn histogramem ve spodní části grafu. V tradingové platformě jej běžně najdete pod názvem volume.

Konkrétní příklad je na následující ukázce, kde máme cenový graf Erste Group se zobrazením objemu (volume).

Zdroj: www.tradingview.com
Indikátor Volume v cenovém grafu

Histogram je v základním nastavení vyjádřen červenou a zelenou barvou. Červená barva Volume je na medvědí svíčce, zelená barva Volume je na býčí svíčce. Neříká to tedy nic o tom, zda, pokud jde o objem, měli převahu býci nebo medvědi.

V souvislosti s indikátorem volume je potřeba upozornit ještě na jednu věc. Pokud obchodujete tzv. CFD kontrakty u běžných retailových brokerů a používáte platformu MetaTrader, tak indikátor Volume nezobrazuje zobchodovaný objem.

Indikátor Volume v MetaTraderu

Indikátor volume v MetaTraderu sice existuje, ale u CFD kontraktů zobrazuje tickový objem (tick volume), což je počet změn ceny během dané časové periody.

Nejedná se o skutečný objem obchodů na trhu, protože Forex je decentralizovaný a nemá jedno místo, kde by se zaznamenávaly všechny obchodované objemy.

Pokud obchodujete reálné akcie, futures nebo kryptoměny (tedy nikoliv CFD kontrakty), některé tradingové platformy mohou zobrazovat skutečný objem obchodů, pokud váš broker tyto údaje poskytuje.

Pokud broker tyto informace neposkytuje, pak je potřeba hledat Volume v externích platformách, jako je například tradingview.

Pojďme se nyní podívat na to, jaké teoretické principy pro využívání Volume v tradingu platí.

Principy obchodování objemu v čase

Objem je často považován za nástroj pro potvrzení trendu. Když je objem v souladu s cenovým pohybem, může to být silný signál. Teoreticky platí tyto principy:

1. Pokud je objem v růstovém trendu vysoký a dále roste, znamená to, že vyšší ceny jsou akceptovány, a trh má sílu pokračovat ve směru trendu. Vypadat to pak může na fiktivním instrumentu například takto:

Zdroj: Finex
Rostoucí trend a rostoucí objem

2. Pokud je v rostoucím trendu objem klesající, pak to značí, že momentum na trhu klesá, zájem obchodníků se snižuje. Takový rostoucí trend je pak považován za slabý a zvyšuje se pravděpodobnost, že dojde k otočení trendu.

Zdroj: Finex
Rostoucí trend a klesající objem

Cena samozřejmě může růst i v takovém trendu, ale někteří tradeři přenesou svoji pozornost na jiné kandidáty.

3. Analogicky to pak platí pro klesající trend. Rostoucí objem v klesajícím trendu znamená, že nižší ceny jsou akceptovány a trh by mohl mít sílu dále klesat.

Zdroj: Finex
Klesající trend a rostoucí objem

4. Pokud v rámci klesajícího trendu klesá objem, znamená to, že obchodníci ztrácí zájem o pokles ceny aktiva, a cena by se mohla obrátit směrem vzhůru.

Zdroj: Finex
Klesající trend a klesající objem

V takovém případě budou někteří obchodníci svoje “shortové pozice” opouštět a budou hledat jiné příležitosti. Samozřejmě to neznamená, že klesající trend musí hned skončit.

Slábnoucí objem je jen jednou z indicií, která může, ale také nemusí, pokles trendu zastavit.

Protože šedivá je teorie, zelený strom života, podívejme se na to, jak to vypadá v reálu.

Fungují teoretické principy v praxi?

Když se podíváme na reálný graf, zjistíme, že zas tak jednoduché to není. Narazíme totiž na několik problémů, které naznačuje následující ukázka, kde máme akcie BMW na týdenním časovém rámci:

Zdroj: www.tradingview.com
Akcie BMW na týdenním grafu s indikátorem objemu

Problémy jsou tyto:

1. Zakreslení čáry pro klesající nebo rostoucí objem je zatíženo subjektivním pohledem, možná by to někdo jiný zakreslil jinak. Subjektivita je tedy zásadní omezení, které používání objemu, jakožto indikátoru, provází.

2. Máme zakresleny situace, kdy objem klesá, ale cena akcie stále rostla, k žádnému náznaku poklesu nedošlo.

3. Růst objemu v rostoucím trendu neznamenal pokračování rostoucího trendu. Místo toho došlo k prudkému poklesu.

Pokud bychom zkoumali tento indikátor podrobněji, možná bychom přišli na další nedostatky. Pro představu to je však postačující.

Volume jako samostatný indikátor, podle kterého by se obchodník řídil pro potvrzení nebo identifikaci dlouhodobých trendů, by úspěšné výsledky nepřinesl.

Je ale možné tento indikátor používat v konfluenci s dalšími metodami technické analýzy jako jejich doplněk.

Volume jako signál pro intradenní obchodování

Reálné objemy, které byly zobchodovány, můžete získat z futures trhů. Takový příklad máme na následujícím obrázku, kde je futures na EUR/USD (kontrakt 6E1 na burze CME Globex).

Zdroj: www.tradingview.com
Volume na futures měnového páru EUR/USD

Tento indikátor ukáže zajímavou věc. Největší zobchodovaný objem je v hodinách kolem otevření americké seance. Tedy v době mezi 14:30 – 17:00 našeho času.

Pro intradenní obchodníky, kteří vyhledávají volatilitu, je tato informace o objemu užitečná.

Kde je totiž vysoký zobchodovaný objem, tam je nižší riziko nenadálých prudkých výkyvů a manipulací a technická analýza proto funguje lépe.

Pokud jde o nízké objemy, které jsou obchodovány v asijské seanci, tak ty v tomto případě změnu nebo slabost trendu nesignalizují.

Volume jako potvrzení breaku

Volume se často používá jako potvrzení síly průrazu (breaku) nebo odrazu od hladiny supportu nebo rezistence. Když dojde k průrazu konsolidace na velkém objemu, lze předpokládat, že cena bude dále pokračovat ve směru breaku.

Využití objemu při potvrzení breaku

Vezměme si případ, že velcí hráči se snaží protlačit cenu směrem nahoru na určitou cenovou úroveň. Aby se jim to podařilo, tak k tomu musí použít velký objem objednávek.

Často se přitom stane, že k takovému pohybu dojde velice rychle. Rychlý pohyb je v grafu vidět na dlouhých svíčkách.

Tento rychlý pohyb může znamenat, že se velkým hráčům nemuselo podařit umístit veškerý plánovaný objem. Anebo se jim nepodařilo včas ukončit příkazy, které měli v opačném směru.

Proto později dojde k pullbacku, často k úrovni, ze které cena “vystřelila”. Tento pullback signalizuje vyrovnání objednávek. Toto je pak okamžik, který je vhodný ke vstupu pro retailové obchodníky.

Výše uvedené bylo popsáno pro iniciaci býčího pohybu. V případě, kdy velcí hráči iniciují medvědí pohyb je to analogicky stejné, pouze se vše děje v opačných směrech. Ukážeme si to na příkladech.

Vezměme si případ situace č.1 na následujícím grafu. Zde byla konsolidace, která se vytvořila v rámci asijské seance. Po otevření evropské seance cena prudce posilovala, prorazila konsolidaci a tento růst doprovázel vysoký objem.

Zdroj: www.tradingview.com
Futures pro EUR/USD na 5minutovém časovém rámci

Cena ale později provedla pullback, tedy provedla retest horní hrany proražené konsolidace a teprve potom dále rostla. Při tomto retestu konsolidace by byl možný obchod ve směru long.

V situaci 2 opět vidíme velký objem. Cena se později vrátila k výchozí cenové úrovni, na které vysoký objem začal, ale není zda na první pohled vidět, že by došlo k breaku nějaké jasné úrovně. Pravděpodobně bychom tuto situaci ignorovali.

V situaci 3 vznikl odraz od trendové linie a dále průraz menší konsolidace opět na vyšším objemu. Vyšší objem indikuje zapojení velkých hráčů, čekáme tedy na retest, tentokrát trendové linie.

K tomu později došlo v bodě 4, kde by byl možný vstup do obchodu ve směru short.

Co se ale také zároveň stalo? V bodě 4 je také velký objem. Takže pak bychom čekali na další retest, který by signalizoval vyrovnání objednávek. K tomu došlo v bodě 5, kde pak by byl možný další obchod ve směru short.

Na následujícím obrázku máme podobný příklad.

Zdroj: www.tradingview.com
Futures pro EUR/USD na 5minutovém grafu

Došlo k breaku menší korekce s vyšším objemem a v bodě, kdy došlo k retestu, byl možný vstup ve směru long.

Později došlo k breaku další konsolidace, opět na vyšším objemu, ale tentokrát bohužel k retestu “těsně” nedošlo. Obchod bychom tedy nerealizovali.

Na závěr ještě ukázku, kdy by transakce skončila na stop lossu. Opět máme pár EUR/USD na 5minutovém grafu. Tentokrát došlo k breaku konsolidace ve směru short. Při pullbacku proraženého supportu by byl vstup ve směru short.

Zdroj: www.tradingview.com
Futures pro EUR/USD na 5minutovém grafu

Později ale došlo k zasažení stop lossu a cena směřovala k vybrání likvidity, která byla nad předchozím high.

V tradingu jsou běžné situace, kdy původní myšlenka selže a je nějaký jiný důvod, proč se cena zachovala jinak, než jak jsme předpokládali.

Navzdory tomu se zdá, že v konfluenci s ostatními metodami technické analýzy by využití objemu jako potvrzení breaku by mohlo najít svoje využití.

Použití indikátoru VWAP

VWAP (Volume-Weighted Average Price) je důležitý indikátor v tradingu, který měří průměrnou cenu aktiva váženou objemem obchodů během určitého časového období.

VWAP je široce používán obchodníky a investory k posouzení aktuální tržní ceny aktiva ve vztahu k jeho průměrné ceně za určité období.

VWAP se obvykle používá pouze během jednoho obchodního dne, protože začíná počítat od otevření trhu a resetuje se na začátku dalšího dne. Je to tedy indikátor pro intradenní obchodníky.

Struktura VWAP v grafu

Indikátor VWAP je možné si stáhnout v aplikaci tradingview. Jak indikátor VWAP vypadá máme uvedeno na následujícím grafu:

 

Zdroj: www.tradingview.com
Indikátor VWAP na páru EUR/USD na H1 grafu

Ve výchozím nastavení VWAP se zobrazují tři čáry. Pojďme si vysvětlit jejich význam.

  1. Střední čára (VWAP):
  • Tato čára ukazuje samotnou průměrnou cenu váženou objemem.
  • Pokud je cena nad VWAP, naznačuje to býčí sentiment (nákupní tlak).
  • Pokud je cena pod VWAP, ukazuje to medvědí sentiment (prodejní tlak).
  1. Postranní čáry (odchylky VWAP):
  • Často se zobrazují jako horní a dolní linie, které představují standardní odchylky od VWAP.
  • Horní čára (první odchylka nahoru): Funguje jako dynamická rezistence. Když cena dosáhne této linie, může dojít k obratu směrem dolů.
  • Dolní čára (první odchylka dolů): Funguje jako dynamická podpora. Když cena dosáhne této linie, může dojít k obratu směrem nahoru.

Intradenní obchodníci používají linie VWAP jako dynamickou podporu nebo rezistenci pro vstupy nebo výstupy z obchodů.

Poznámka

Poznámka: V indikátoru je možné nastavit druhou a třetí odchylku na obě strany. Jejich využití pak závisí na vaší konkrétní strategii.

Trendová strategie (cena nad nebo pod VWAP)

Princip:

Pokud je cena nad VWAP, může to znamenat, že aktivum má býčí momentum (nákupní tlak). Pokud je cena pod VWAP, může to znamenat medvědí momentum (prodejní tlak).

Pravděpodobnost se zvyšuje, pokud je obchodován vysoký objem. Což je v evropské nebo americké seanci.

Vstup do obchodu:

  • Dlouhá pozice (Long): Vstupujte, pokud cena prorazí nad VWAP a VWAP funguje jako dynamická podpora.
  • Krátká pozice (Short): Vstupujte, pokud cena prorazí pod VWAP a VWAP funguje jako dynamická rezistence.
  • Použijte stop loss pod 1. odchylkou VWAP pro long obchody, nebo nad 1. odchylkou VWAP pro short obchody.

Příklady máme na tomto grafu, kde je futures na páru EUR/USD na H1 časovém rámci.

Zdroj: www.tradingview.com
VWAP na futures EUR/USD na H1 časovém rámci

Obchody 1,4,5 a 6 by při nastaveném stop lossu k první odchylce VWAP vyšly. Všechny by daly zisk v poměru k riziku 1:1.

Některé obchody by daly i zisk větší, například obchod číslo 1 by dal zisk 3R (tedy poměr zisku vůči riziku 3:1) atd. Ovšem spekulovat bychom měli k nejbližšímu supportu nebo rezistenci, nikoli na jejich proražení.

Obchody 2,3 a 7 by nevyšly. Kromě toho nejasná situace byla v bodě 8, kde došlo k několika falešným signálům.

Pokud budete tuto strategii chtít využít, nezapomeňte si to sami otestovat na odpovídajícím vzorku dat, a případně i modifikovat pro jiné časové rámce. Základní princip by však měl zůstat zachován.

Shrnutí na závěr

Objem (Volume) je klíčová metrika v tradingu, která sleduje množství obchodních transakcí během určitého časového období. Je cenným nástrojem pro analýzu aktivity trhu a pochopení tržního sentimentu.

Teoreticky platí, že když objem v čase roste, pak to značí sílu trendu. Pokud objem klesá, značí to možnost nižšího zájmu a zvyšuje se pravděpodobnost obratu trendu. V praxi však tyto teoretické principy ne vždy fungují.

To je důvod, proč je Volume vhodný jako doplňkový nástroj k dalším metodám technické analýzy, nikoliv jako samostatný indikátor. Obchodníci by měli principy jeho využití vždy otestovat na reálných datech a kombinovat je s jinými analytickými metodami.

Na článek o volume navazuje článek Volume Profile, který si můžete přečíst na tomto odkazu.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Co je Volume?

Volume neboli objem, představuje množství obchodních transakcí, které se uskuteční během určitého časového okamžiku.

Co indikátor Volume naznačuje?

Pokud Volume roste, znamená to, že je rostoucí zájem obchodníků, což podporuje aktuální trend. Pokud Volume klesá, pak to značí ochabující zájem obchodníků a trend by mohl skončit. Tato teorie však v praxi ne vždy funguje, a proto je dobré indikátor volume doplnit dalšími metodami technické analýzy.

Co je VWAP?

VWAP (Volume-Weighted Average Price) je důležitý indikátor v tradingu, který měří průměrnou cenu aktiva váženou objemem obchodů během určitého časového období. Používá se zejména v intradenním tradingu.

Je možné indikátor Volume použít u všech typů aktiv?

Ano, ale je důležité rozlišovat mezi typy trhů. U reálných akcií, futures nebo kryptoměn může Volume zobrazovat skutečné zobchodované množství. U CFD kontraktů a na Forexu (který je decentralizovaný) indikátor často zobrazuje tickový objem – počet změn ceny během určitého časového období, nikoliv reálný objem obchodů.

Proč objem ne vždy funguje podle teoretických principů?

V praxi je výklad objemu komplikován faktory, jako je subjektivní interpretace nebo nepředvídatelné chování trhu. Kromě toho objem sám o sobě neříká, zda obchody byly převážně nákupní nebo prodejní. Bez kontextu, jako je směr ceny, svíčkové formace nebo další indikátory, může být objem zavádějící. Proto je vhodné objem používat v kombinaci s dalšími metodami technické analýzy.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat