...nebo už máte účet?
Přihlašte seStátní dluhopisy v první a druhé emisi nezajistily příliš vysoký výnos, v rámci třetí emise se to ale naštěstí změnilo. Nabízí se dluhopisy reinvestiční a protiinflační. První bude mít výnos 1,91 %, u druhého se počítá s pohyblivým úrokem v závislosti na spotřebitelských cenách a navyšováním meziročně o 0,5 procentního bodu.
Možnost objednat si protiinflační dluhopisy skončí 14. června. Jak si je koupit a proč se vyplatí?
I když garantují pokrytí růstu cen na následujících šest let, držet je šest let není potřeba. Výše investičního bonusu je na rozdíl od reinvestičních dluhopisů konstantní. Úrok se připisuje vždy ročně a o jednou připsaný úrok už nepřijdete.
Pokud bychom vzali v potaz aktuální míru inflace, která v květnu činila 2,9 %, znamenalo by to pro držitele výnos 3,4 %. Protiinflační dluhopisy se díky tomu stávají zajímavou investiční příležitostí, která je schopna konkurovat spořícím účtům a termínovaným vkladům.
Ani protiinflační dluhopis ale není “všemocný”. Jestliže se inflace zvýší příliš, už ji nepřeklene. U výnosu je totiž ještě potřeba počítat s 15% zdaněním. Pokud se tedy dočkáme inflace ve výši 3% a více, výnos ji už nepřekoná.
Komplikované je však jejich získání. Zájemce o dluhopisy musí mít zajištěn elektronický přístup ke správě majetkového účtu. To znamená, že už si musel v minulosti dluhopisy koupit. Minimálně je stanovena částka 1 000 Kč, maximálně 5 000 000 Kč.
Dále musíte na pobočku ČSOB pro zřízení online účtu. A hlavně: Je potřeba si objednat také alespoň 1 000 kusů i reinvestičních dluhopisů. Tím celá investiční příležitost již tak zajímavá není. Za dluhopisy je navíc ještě potřeba včas zaplatit, peníze je nutné připsat na účet státu již v pondělí. Pravděpodobné tak je, že i kdybyste si dnes dluhopisy objednali, už je získat nestihnete.
V rámci první emise bylo registrováno 7131 objednávek za v součtu 3 miliardy korun. Ve druhé emisi to bylo už jen 2193 objednávek za 942,7 milionu korun.
A co vy, stihli jste si dluhopis pořídit?
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Dobrý den.
Dluhopisy jsou zapsané na jméno ? Co dostanu ,, do ruky “? Je možné koupit např. 2x 50.000 ?
Děkuji Hlavička
Jaký je rozdíl mezi reinvestičním a protiinflačním dluhopisem nějak mi to uniklo. Děkuji mnohokrát za
objasnění. Myš
Dobrý den, Marie. Vycházíme-li už ze zmíněných názvů těchto dluhopisů, tak reinvestiční dluhopisy reinvestují úroky, které vytvoří. Například pokud takový dluhopis vygeneruje úrok v hodnotě 1000 Kč, za těch 1000 Kč jsou automaticky nakoupeny další dluhopisy a i těchto znovu investovaných 1000 Kč tedy generuje další úrok. Co se týče protiinflačního dluhopisu, tak ten nabízí úrok, který není fixně daný, ale mění se v závislosti na aktuální inflaci. Například tedy pokud bude za rok oficiálně uváděná inflace ve výši 5 %, protiinflační dluhopis by měl nabídnout 5% úrok.
Dobrý den,
v roce 2020 jsem si pořídil Státní protiinflační dluhopis.Přestože byla zveřejněna míra inflace za r.2020 na 3,2 % ( + 0,5 % ) = 3,7 % , zhodnocení bylo připsáno ve výši 2,5 % , t.j. míra inflace 2 % . Jak je to možné ?
Děkuji za info a jsem s pozdravem
Jindřich Doubek
Dobrý den, Jindřichu. Pokud jsme Vaši otázku správně pochopili, jde o to, že zmíněné dluhopisy nepočítají přímo se změnou indexu spotřebitelských cen za celý kalendářní rok, ale počítají s jeho meziroční změnou. Tzn. není možné brát inflaci za celý rok 2020, ale je třeba se podívat např. na inflaci mezi dubnem 2020 a dubnem 2021. Pro více informací doporučujeme obrátit se přímo na Ministerstvo financí, kde Vám budou schopni poradit konkrétněji.
Dobrý den, přemýšlím, zda se pustit do dluhopisů, nebo začít třeba nějakým spořicím účtem / termínovaným vkladem. Chtěl bych si spořit na stáří ale prostě nevím, jakou variantu zvolit. Můžeme mi nějak poradit. Děkuji.
Dobrý den, dluhopisy nejsou špatné, člověk k nim ale musí přistupovat s respektem. Ostatně, jako ke každému jinému druhu spoření/investování peněz.
To, do čeho investovat si budete muset rozhodnout sám. Záleží, co od svých investovaných peněz chcete. Myšleno tak, že pokud budete chtít velké zhodnocení, bude to na úkor bezpečí vašich peněz. Pokud chcete bezpečí a spořit dlouhodobě, můžete využít vámi zmíněný spořicí účet, nebo termínovaný vklad. Na tom rozhodně není nic špatného.
Pokud byste chtěl něco trochu jiného, máte několik možností. Třeba vámi zmíněné dluhopisy, akcie, nebo drahé kovy (zlato, stříbro). Možností je spousta.
U nás na webu si můžete o všech těchto druzích spoření/investování peněz přečíst.
Věnujte chvilku svého času vzdělání v této oblasti a uvidíte, že vám věci budou hned mnohem jasnější.