Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Šokující zvýšení daní: Desítky novel, které mají snížit zadluženost státu

Publikováno
Šokující zvýšení daní: Desítky novel, které mají snížit zadluženost státu
Zdroj: depositphotos.com

Vládní pětikoalice prosadila v pátek ve sněmovně tzv. úsporný konsolidační balíček, který má zabrzdit zadlužování státu. Ze 190 přihlášených poslanců hlasovalo 108 pro návrhy novel.

Ke změně dojde u šesti desítek zákonů, což by v následujících dvou letech mělo do státní kasy přinést celkově okolo 150 miliard korun. Součástí balíčku je například zavedení jen dvou sazeb daně z přidané hodnoty, zrušení daňových výjimek, zvýšení sazby daně firem nebo navýšení ceny dálniční známky.

Změny bude ještě projednávat Senát, následně musí balíček podepsat prezident. Většina z nich pak vstoupí v účinnost příští rok. Jaké další novely konsolidační balíček obsahuje? Změní se například platy politiků?

Zdroj: depositphotos.com

První návrh předložila vláda poslancům 30. června, koalice se však v srpnu shodla na drobných úpravách původního návrhu. Schválení balíčku provázela bouřlivá reakce opozice.

Dle předsedy vlády Petra Fialy z ODS se podařilo prosadit jednu z nejdůležitějších věcí tohoto volebního období. Fiala také zdůraznil, že tato opatření považuje za prospěšná pro veřejnost i pro firmy. Naopak předseda SPD Tomio Okamura řekl: “Chtěl bych vyzvat prezidenta Pavla, aby zabránil plošnému zvýšení daní občanů této republiky a zákon nepodepsal.”

Jaké hlavní změny v zákonech nás čekají?

Cílem konsolidačního balíčku je zbrzdit zadlužování státu a zlepšit stav veřejného rozpočtu. Česko hospodaří s deficitem, v posledních letech jsou výdaje o stovky miliard vyšší než příjmy.

K zadlužení negativně přispěly také mimořádné výdaje související s koronavirovou epidemií nebo dopady války na Ukrajině. Právě novela několika desítek zákonů má pomoci ušetřit až 150 miliard korun. Velkou část (až 50 miliard) z toho tvoří ukončení neinvestičních dotací. Až 20 miliard mají pak ušetřit škrty v rámci provozních výdajů státu, například také platů.

Změny v DPH od roku 2024

V konsolidačním balíčku jsou nově pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty. Základní sazba zůstává na 21 %. Snížená sazba bude nově 12 % (doposud máme 10 % a 15 %). Knihy budou od daně zcela osvobozeny. V sazbě 12 % budou například potraviny, zdravotnické potřeby, dětské autosedačky, stavební práce nebo pohřební služby.

Do vyšší daně (21 %) se přesunou: kadeřnické a holičské služby, sauny, půjčování knih, točené pivo, skladování komunálního odpadu, řezané květiny, palivové dřevo, úklidové práce a další.

Daň z příjmů právnických osob

Sazba daně z příjmů právnických osob se zvyšuje z 19 % na 21 % s platností od roku 2024. Navýšit se mají také odvody OSVČ z 25 % na 40 %. Ke zvýšení dojde postupně během tří let, počínaje rokem 2024. Zároveň budou OSVČ platit minimálně 55 % základu daně.

Rušit nebo omezovat se také budou některé daňové úlevy (až 20 výjimek). Skončí například školkovné nebo sleva na studenta. Omezí se sleva na dani na manžela či manželku bez vlastních příjmů. Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění v průměru 250 korun měsíčně (0,6 %).

Zvýšení daně z nemovitostí

Sazba daně z nemovitosti se nově zvýší v průměru o 1,8násobek. Veškerý výnos z daně z nemovitostí zůstane obcím. Namísto toho obce přijdou o část peněz ze sdílených daní.

“Výměnou za navýšení daně z nemovitých věcí ale dojde v rámci rozpočtového určení daní k přerozdělení příjmů u sdílených daní mezi státním rozpočtem a obcemi ve prospěch státu, který by tak měl navíc získat 10 miliard korun ročně,” doplňuje daňový úřad. Od roku 2025 by se daň z nemovitosti měla pravidelně valorizovat.

Snížení státní podpory stavebního spoření

Maximální výše státní podpory stavebního spoření se sníží ze 2 000 Kč na 1 000 Kč pro nové i stávající smlouvy. Nově se však mohou stavební spořitelny zapojit do zprostředkování státních dotací na energetické úspory.

Novinkou také je, že bude možné využívat úvěry ze stavebního spoření na udržitelné bydlení nebo obnovitelné zdroje. Také se nabídne možnost dofinancovat dotaci z programu Nová zelená úsporám.

TIP: Podívejte se na naše srovnání stavebních spoření pro rok 2023
TIP: Podívejte se na naše srovnání stavebních spoření pro rok 2023

Zvýšení ceny dálniční známky

Od března 2024 také dojde ke zvýšení ceny roční dálniční známky z 1 500 Kč na 2 300 Kč. Následně se bude cena od roku 2025 zvyšovat podle inflace. Také se nově zavede možnost jednodenní dálniční známky.

Naopak desetidenní a měsíční známka zlevní i vůči dosavadním variantám. Mýtné pro kamiony bude ovlivněno emisní třídou vozů. Nákladní auta na elektřinu nebo vodík budou mít nulovou sazbu.

Vyšší daň od trojnásobku průměrné mzdy

Zvýšená sazba daně 23 % se bude platit od třínásobku průměrné mzdy, namísto dosavadního čtyřnásobku.

Pro příklad: V současnosti platí zaměstnanec 23% daň u platu, který přesahuje částku 161 300 Kč (do této výše platí daň 15 %). Nově bude limit pro daň 15 % 121 000 Kč. Uvedené částky platí pro rok 2023 a samozřejmě se pravidelně valorizují dle růstu průměrné mzdy.

Důchodová reforma

Změny zasáhnou také penzijní systém, přičemž součástí schválených novel jsou prozatím změny odvodů u dohodářů a navýšení odvodů u OSVČ. S těmito novelami se počítá od ledna 2024.

Další významnou změnou bude tzv. důchodová reforma, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Mezi změny, které prošly schválením samostatně, se řadí například valorizace důchodů v roce 2024 nebo zpřísnění podmínek pro předčasný důchod.

Platy politiků zůstávají

Platy politiků zůstanou příští rok pravděpodobně na stávající úrovni. Dojde tak ke stagnaci, která je způsobena změnou výpočtu. Platy politiků vycházejí z tzv. platové základny. Doposud se vypočítávají součinem průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství a zákonného koeficientu 2,5.

V konsolidačním balíčku je obsažena jiná konstrukce základny. Dle návrhu bude představovat 83,3 procenta základny pro platy soudců, která by byla součinem průměrné mzdy v národním hospodářství a zákonného koeficientu 2,822. Nyní pro soudce platí koeficient tři.

Přečtěte si také: Jaká bude inflace v roce 2024? Čekají úrokové sazby lepší časy?
Přečtěte si také: Jaká bude inflace v roce 2024? Čekají úrokové sazby lepší časy?
Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎