Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaká bude valorizace důchodů v roce 2024? Dostanou přidáno všichni stejně?

Publikováno
Jaká bude valorizace důchodů v roce 2024? Dostanou přidáno všichni stejně?
Zdroj: Depositphotos.com

Důchody se od ledna 2024 zvednou o 360 Kč, a to všem příjemcům. Státní pokladnu to bude stát 12,3 mld. korun. Tato pravidelná lednová valorizace se týká nejen starobních, ale i invalidních a pozůstalostních důchodů. Zvýšení se týká všech vyplácených důchodů – je jich přes 2,8 milionů.

Průměrný starobní důchod v lednu dosáhne částky 20 693 Kč.

Zvýší se základní díl. Zásluhová část (odměna za práci/péči) neporoste. V praxi to znamená, že všichni dostanou stejně. Důchod se zvýší o částku 360 Kč. Vláda aktuálně takto rozhodla podle stávajících pravidel. Schválená částka je definitivní a bude platit.

Už od října 2023 začnou platit nová pravidla pro valorizace důchodů, jak jsme již zmínili, těch lednových se nový výpočet ještě nedotkne. Změny pocítí důchodci až v lednu 2025.

Přichází změna ve valorizaci

Pravidelná valorizace bude i nadále odrážet růst cen (inflaci). Dosud se důchody zvyšují o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Nově se budou zvyšovat o inflaci a jen o třetinu růstu reálných mezd. Toto pravidlo již platilo před rokem 2018. Končí taky mimořádná valorizace, bude nahrazena příspěvkem. Ten by se vyplácel při růstu cen o pět procent. 

Zůstává výchovné

Nadále se bude vyplácet i takzvané “výchovné”, které funguje jako odměna za vychování dítěte. Každá seniorka má nárok na 500 Kč za každé vychované dítě. Výchovné je důležité proto, aby řešilo důsledky nespravedlivě nastaveného systému. Rozdíly mezi částkami, které měsíčně pobírají senioři a seniorky jsou značné. Důvodem nižších výdělků žen v produktivním věku je právě i rodičovství.

Řeší vláda krizi na úkor seniorů?

Často zaznívá, že vláda řeší krizi na úkor seniorů. Co nám však ukazují čísla?

Za období 2 let se důchody zvýšily o částku 5 240 Kč (leden 2022 – leden 2024). Významný podíl na tom měly mimořádné valorizace. Nikde v Evropě nerostly důchody tak rychle. Reálná mzda klesla, ale důchody vzrostly. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky opatření, které vláda zavedla, vytváří férovou rovnováhu.

Zdroj: Czso.cz
prumerna vyse starobniho duchodu ceska republika
Průměrná výše starobního důchodu v České republice.

“V poslední době jsme představili řadu změn, které reformují důchodový systém tak, abychom zajistili důstojné a férové důchody nejen dnešních seniorů, ale i příštích generací. Každoroční navýšení penzí nicméně bude inflaci nadále kompenzovat. Důchody tedy neustále rostou a růst budou také v budoucnu, uvedl Marian Jurečka”.

Penzijní reforma a jakékoliv změny v zaběhnutém důchodovém systému vyvolává ve společnosti silné emoce. Vláda sice schválila důchodovou novelu, ale nelíbí se prezidentovi ani opozici. Její schvalování poslanci napadli u Ústavního soudu. Ústavní soud posoudí reformu penzí v průběhu podzimu. Pokud by soudci shledali, že vláda nekonala v souladu s ústavním pořádkem, mohou zákon zrušit.

Jaký je váš názor na valorizaci důchodů a novou důchodovou reformu? Podělte se o váš názor níže v komentářích. 

Líbil se vám tento článek?
86
683

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎