Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

S poklesem sazeb hypoték přijde zdražování. Proč nemá cenu čekat na nižší úroky?

Trh s nemovitostmi v České republice čeká po letech stagnace výrazné oživení. Odborníci však varují před zdražováním cen nemovitostí a doporučují investovat nyní.

Publikováno
S poklesem sazeb hypoték přijde zdražování. Proč nemá cenu čekat na nižší úroky?
Zdroj: Deeply.cz

Po dvou letech, kdy investice do nemovitostí byly omezené kvůli drahému financování a přísným pravidlům pro získání úvěrů, se trh s nemovitostmi v České republice připravuje na významné oživení.

Pokles poptávky po nemovitostech, který jsme mohli v předchozích dvou letech zaznamenat, činil ve srovnání s rekordním rokem 2021 desítky procent.

Ten správný kolotoč začne s poklesem sazeb pod 4 procenta

František Kroupa, realitní makléř, očekává energický růst jak pro kupující, tak pro prodávající. Zmenšení trhu podle něj vedlo pouze k mírnému poklesu cen bytů. “Obecně bylo realizováno méně zakázek, také prodávající vyčkávali na výhodnější podmínky,” uvádí Kroupa.

Podle něj je sice znatelný rostoucí zájem o nemovitosti, ve většině případů ale kupci ještě volí taktiku vyčkávání. Z toho důvodu předpokládá, že jakmile úrokové sazby hypoték klesnou pod 4 procenta, začnou nemovitosti včetně bytů a rodinných domů během roku zdražovat o 12 až 15 procent.

Například 15% nárůst ceny bytu o rozloze 50 metrů čtverečních v Praze by mohl znamenat rozdíl v prodejní ceně téměř milion korun.

Konkrétní vývoj trhu ovlivní kroky České národní banky a konkurenceschopnost tuzemských bank. Kroupa také zdůrazňuje, že rozhodující faktor je, jak na sebe budou banky reagovat, a jak rychle klient získá výhodnou hypotéku.

Nyní jsou nemovitosti levnější

Kroupa radí, že výhodnější je investovat do bydlení nyní, než úrokové sazby klesnou pod 4 procenta. Naznačuje, že i když kupující v současnosti zaplatí víc na úrocích, mohou naopak výrazně ušetřit za výhodnější nákupní ceny nemovitostí. Tento rozdíl může činit až 10 procent.

Očekává se, že růst cen nemovitostí bude plošný v celé České republice, přičemž nejvýraznější nárůst se předpokládá v hlavním městě a v oblastech s dostatkem pracovních příležitostí.

Potenciál je v investičně zajímavém severu Čech

Investiční potenciál vidí Kroupa také v nově vznikajících oblastech, jako je Humpolec, a ve městech na severu České republiky, například v Ústí nad Labem a Chomutově.

Ne všechny nemovitosti však budou podléhat všeobecnému růstu cen. Například ty, jež mají nějaký problém, jejich cena neporoste tak významně. Příkladem může být vysoká energetická náročnost.

Naopak lákavé jsou nemovitosti nacházející se v dobře dostupných lokalitách s kvalitní infrastrukturou nebo s budoucí výstavbou dálnice a podobně.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎