Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

S jakými rizikovými faktory se bude muset akciový index S&P 500 v březnu potýkat? Fundamentální a technická analýza

S jakými rizikovými faktory se bude muset akciový index S&P 500 v březnu potýkat? Fundamentální a technická analýza
Zdroj: depositphotos.com

Už je to více jak rok, co začal mohutný propad na globálním finančním trhu, což bylo do značné míry způsobeno začínající pandemií Covid 19. Respektive se jednalo pouze o katalyzátor, nikoliv příčinu.

Akciový index S&P 500 tehdy během pár týdnů ztratil přibližně 35 % ze své hodnoty. Od té doby ovšem akciový trh téměř dvanáct měsíců v kuse expanduje (až na menší korektivní pohyby).

Není však na čase očekávat hlubší pročištění? Jaká panují na trhu aktuální rizika? Jak řečená rizika identifikovat? 

Možných metod je samozřejmě vícero a my si ukážeme určitý základ, který by měl každý investor znát. Proto se zaměříme na P/E ratio, trh amerických vládních dluhopisů (TLT), tržní úrokové sazby (TYX), index volatility (VIX) a samozřejmě na samotný index S&P 500.

Výkonnost a volatilita indexu S&P 500 za poslední měsíce

Index S&P 500.
Index S&P 500 v posledních měsících. Zdroj: tradingview.com

Zprvu se podíváme, jak se dařilo akciovému indexu S&P 500. Z grafu víme, že podzim z minulého roku byl extrémně volatilní a toto období v podstatě skončilo po amerických prezidentských volbách. Volatilita se markantně snížila a hodnota indexu i nadále střídmě rostla. Řečený stav trval necelé tři měsíce, protože koncem ledna došlo k menším propadům, takže volatilita zase začala stoupat.

Zmíněné propady zpočátku vypadaly jako začátek něčeho horšího, ale trhu se přesto povedlo zakončení v podobě tzv. V-shape. Což laicky řečeno znamená velmi rychle vytažení ceny a pokračování v růstu.

Kurz tedy zase stoupal, ale dle price action je zřetelný “red flag“.

Do poloviny února bylo vše v klidu, ale od té chvíle byla zase tendence klesat a volatilita spolu s tím roste.

Index volatility (VIX)
Index volatility (VIX). Zdroj: tradingview.com

Na VIXu lze snadno identifikovat pattern, díky kterému víme, že na akciovém trhu se pravidelně střídají volatilní a klidové cykly.

Jak si můžete na grafu všimnout, skutečně za poslední dva týdny volatilita soustavně stoupá.

K jistému lokálnímu vyvrcholení došlo na konci minulého obchodního týdne. Nyní se situace zase zdánlivě uklidňuje, ale my si na dalších grafech ukážeme, že riziko na kapitálových trzích neustále stoupá.

Identifikace potenciálních rizik

Tržní úroková míra u vládních dluhopisů s delší splatností (TYX)
Tržní úroková míra u vládních dluhopisů s delší splatností (TYX). Zdroj: tradingview.com

Kromě ryze makroekonomických fundamentů lze využívat i jiné ukazatele, které jsou jednak dynamické a jednak mají konotaci na reálnou ekonomiku. Samy o sobě ovlivňují stabilitu kapitálového trhu s rizikovějšími aktivy, jako jsou akcie a Bitcoin. Kromě toho jsou makroekonomická data příliš ovlivněna zásahy v rámci monetární a fiskální expanze (proto je lepší vycházet z něčeho jiného).

1. Úrokové sazby amerických vládních dluhopisů 30+

Do tržních úrokových sazeb na amerických vládních dluhopisech s delší splatností už nikdo ovšem nezasahuje, takže mnohem lépe odrážejí reálný stav věcí. My máme před sebou konkrétně vývoj sazeb u dluhopisů se splatností 30+, kde expanze možná dosáhla vrcholu.

Dá se říct, že celý únor se neustále řešily úrokové míry, protože se takřka utrhly ze řetězu. Pokud soustavně expandují, znamená to, že stoupá tzv. risk off prostředí na trzích. Přirozeně není možné, aby úrokové míry agresivně rostly, aniž by akciový trh negativně nezareagoval.

Proč jsou řečené sazby vlastně důležité?

Implikace rostoucích sazeb je, že bez jejich růstu by o ně investoři neměli vůbec zájem. Pokud po nich klesá poptávka, zbývající poptávající přirozeně požadují lepší podmínky (vyšší úrok). Proč klesá poptávka? Protože očekávání investorů je do budoucna negativní.

2. Úrokové sazby amerických vládních dluhopisů 20+

Trh amerických vládních dluhopisů s delší splatností (TLT)
Trh amerických vládních dluhopisů s delší splatností (TLT). Zdroj: tradingview.com

Na trhu s vládními dluhopisy se splatností 20+ došlo v minulém týdnu k něčemu nesmírně důležitému. Cenový propad vlastně celý únor gradoval a trh byl dle short interest více jak 15 %, což nám říká, že na dluhopisovém trhu panuje extrémní pesimismus.

Lidově řečeno, když má aktivum short interest nad 10 %, je přeshortované (daleko od tržní rovnováhy). A co čeká takový trh? Přece tzv. short squeeze. Tedy, že shortaře někdo tak zmáčkne, že je donutí v rychlosti nakupovat. V každém případě čtvrteční a páteční price action vypadalo, že začal potenciální obrat a tedy vytvoření dna.

Čtvrteční svíce zavřela jako Pin bar a denní objemy byly asi 3-4násobné oproti normálu. Pátek to samé, díky čemuž se price action začalo podobat vývoji z února/března 2020. Jestli je tedy skutečně ve hře obrat na dluhopisovém trhu, akciový trh má problém.

Finanční trh je pouze o přelévání kapitálu, takže když pozice v akciích (potažmo BTC) nenese výnos, jednoduše kapitál přelijí tam, kde je potenciál mnohem vyšší (dluhopisy), nebo se alespoň zajistí.

3. P/E ratio je na vysoké úrovni (téměř jako v dot-com krizi)

P/E ratio indexu S&P 500.
P/E ratio indexu S&P 500. Zdroj: multpl.com

Nyní se dostáváme k poslednímu grafu, který nám znázorňuje P/E ratio u indexu S&P 500. P/E činí 38,8 bodů, což nám říká, že je hodnota indexu vysoce nadhodnocena. U posledních dvou krizí byla ta čísla ještě vyšší, v roce 2009 byl poměr dokonce 123,73 bodů.

Jinak medián je přibližně 15 bodů, takže jsme více jak dvojnásobek nad “zdravou” hodnotou. S rostoucím P/E jsme tedy čím dál více od tržní rovnováhy, s čímž samozřejmě roste riziko.

Závěrem

V rámci dnešní analýzy jsme si identifikovali a interpretovali pár základních faktorů, díky kterým víme, že na akciovém trhu rychle roste riziko.

Leč na finančních trzích nic jako jistota neexistuje, takže i když jsou rizika třeba markantní, automaticky to neznamená, že za pár hodin dojde ke kolapsu. Avšak je žádoucí, v závislosti na stoupajícím riziku, svůj kapitál chránit, což je mimochodem známé pravidlo Warrena Buffetta: “Nikdy nesmíš přijít o peníze!”

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.