Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Rozklad české ekonomiky pokračuje – Kam to může ještě zajít?

Rozklad české ekonomiky pokračuje - Kam to může ještě zajít?

Rozklad české ekonomiky pokračuje - Kam to může ještě zajít?
Zdroj: depositphotos.com

V současné době se Česko a česká ekonomika nachází ve velmi citlivé fázi svého vývoje. České domácnosti jsou týrány neviditelnou rukou inflace, české firmy se musí smířit s koncem silné koruny a aby toho nebylo málo, tak agentura Fitch pohrozila České Republice snížením ratingu, což by mohla být pohroma jak pro českého spotřebitele, tak českého podnikatele.

Co vše se v české ekonomice nepovedlo a jak na salvu negativních zpráv reagovala česká koruna? Tím se budeme zabývat v tomto článku.

Pojďme ale postupně. Prvním bodem, u kterého se zastavíme, bude neutuchající boj ČNB s inflací, která roste již devátý měsíc v řadě a v současné době se nachází na hodnotě 12,7 %. Tento boj se ovšem zdá být marnou snahou, protože hodnota inflace je v České Republice osmá nejvyšší v Evropě a zároveň má naše země jednu z nejpomaleji rostoucích HDP (GDP YoY).

V kontextu nejnovějšího dění je úsměvné, že ekonomika rostla v prvním čtvrtletí více na Ukrajině, než v České Republice. Možná do české ekonomiky přinese svěží vítr budoucí nový guvernér České národní banky Aleš Michl, který by měl usednout do velitelského křesla 1. července?

Tabulka ekonomických ukazatelů
Tabulka ekonomických ukazatelů
Zdroj: tradingeconomics.com

Výrazné varování poslala České republice agentura Fitch, která pohrozila snížením ratingu. Jeho hodnota vyjadřuje schopnost republiky splácet své finanční závazky vůči svým věřitelům. Pokud by ke snížení ratingu (hodnocení) došlo, Česká republika by měla velké problémy čerpat finance z mezinárodních zdrojů a docházelo by ještě k většímu zadlužení státu kvůli zvýšení úroků z půjček.

Agentura k tomuto varování sáhla kvůli zvyšujícím se inflačním tlakům na českou ekonomiku, vzestupu rizik spjatých se závislostí Česka na dovozu ruských energií a kvůli zatížení veřejných financí náklady souvisejícími s pokrytím výdajů na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Rating České Republiky je v současné době na hodnotě AA-. Indikace AA znamená velmi kvalitní hodnocení úvěrového ratingu. Nejlepší hodnocení je značeno AAA.

Co na to vše říká česká koruna?

Investoři do české koruny v letošním roce moc úsměvů na tváři prozatím neměli. Česká národní měna totiž vůči dvěma hlavním světovým ekonomikám oslabuje. Oslabení koruny je patrné především vůči americkému dolaru, které je reprezentováno rostoucí křivkou na cenovém grafu USD/CZK. Tento měnový pár se obchoduje v jasně zřetelném růstovém kanále, přičemž poslední silný pohyb souvisel právě s varováním agentury Fitch, při kterém koruna oslabila o 2,15 %.

Česká koruna je vůči euru dlouhodobě silná. Poslední měsíc se měnový pár EUR/CZK obchodoval v postranním trendu, ve kterém investoři vyčkávali na nějaký fundamentální stimul, který sice přišel, ale byl v neprospěch koruny. Reakce na varování před zhoršením ratingu byla patrná i na tomto měnovém páru, přičemž koruna oslabila vůči euru o 2 %. Díky tomuto cenovému růst vznikla na cenovém grafu zajímavá supportní zóna, která může být investory využita pro spekulace na pokračující oslabování české koruny.

Korelační graf EUR/CZK a USD/CZK
Korelační graf EUR/CZK a USD/CZK
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Česká Republika a především obyvatelé této země, dostávají v roce 2022 jednu špatnou ekonomickou zprávu za druhou. Všeobecné zdražování podpořené růstem inflace a nefunkční zvyšování úrokových sazeb, jehož výsledkem je snížení kvartálního HDP na minimum, varování před snížením ratingu a výměna guvernéra České národní banky, nevěstí nic dobrého.

Navíc globální oslabování české měny způsobuje nižší kupní možnosti Čechů v zahraničí, což může být nepříjemné jak pro českého občana, tak pro tuzemské firmy.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo