Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » ČNB překvapuje, zvyšuje úrokové sazby o 75 bazických bodů – Inflační prognóza se dramaticky zhoršila

ČNB překvapuje, zvyšuje úrokové sazby o 75 bazických bodů – Inflační prognóza se dramaticky zhoršila

ČNB překvapuje, zvyšuje úrokové sazby o 75 bazických bodů – Inflační prognóza se dramaticky zhoršila
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) všechny dost možná překvapila, protože jejich květnové zvýšení sazeb je zase o něco větší, než bylo to poslední z konce března. Osobně jsem odhadoval, že zvýší sazby maximálně o 0,5 procentního bodu, ale zjevně je jejich inflační prognóza natolik špatná, že schválili růst základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu (bazických bodů).

Růst sazeb na 5,75 % – Nejvýše od konce roku 1999

Jak bylo uvedeno, ČNB se odhodlala k dalšímu skokovému růstu základní úrokové sazby. Z 5 % na 5,75 %. Hlavním důvodem je samozřejmě stále akcelerující inflace a strach z jejího tzv. zakořenění. Což není nic jiného než odlišný pojem pro inflační spirálu – nesleduji každé vyjádření vrcholných pracovníku ČNB, ale mám dojem, že se tomuhle pojmu dost vyhýbají. Nebo ho možná záměrně nepoužívají, aby neznepokojovali veřejnost.

ČNB každopádně uvádí proinflační rizika, jako jsou například vyšší než prognózou předpokládané ceny energetických surovin a komodit. Dále ztráta ukotvení inflačních očekávání 2% cíle ČNB – to je ta obava ze zakořenění inflace.

Každá centrální banka pracuje s očekáváním. Když ekonomické jednotky přestanou věřit, že se vrátíme na ty meziroční 2 %, těžko se na tu úroveň vrátíme. Ekonomické jednotky totiž svému očekávání přizpůsobí i své ekonomické chování a problém je na světě. Poslední uvedené proinflační riziko je související růst cen a mezd ve střednědobém horizontu.

Základní úrokové sazby
Základní úrokové sazby
Zdroj: tradingeconomics.com

Česká národní banka zveřejnila novou inflační prognózu, ze které jde hrůza. Guvernér ČNB Jiří Rusnok sice již v březnu přiznal, že strop inflace očekává kolem 14 %, ale když to takto vidíte v grafu, je to jiná písnička. Oficiálně máme prognózu až nyní. A ta prognóza nepřináší nic jiného. Strop růstu inflace je dle grafu kolem 14 % a má se vytvořit na přelomu jara/léta. Následně má inflace více jak rok postupně klesat. Největší pokles má nastat na přelomu 2022/2023. Mimochodem, zpomalující inflaci se říká dezinflace – jakmile bude aktuální, často budeme používat.

Inflační prognóza ČNB
Inflační prognóza ČNB
Zdroj: cnb.cz

Závěrem

Už jsem to zmiňoval ve svém posledním článku na březnovém měnově-politické rozhodnutí ČNB. Naše tuzemská centrální banka vydává inflační prognózy, které jsou strašlivě podceněné. Na přelomu února/března jsem si dělal srandu, že se dočkáme inflace 20 %. Když předpokládáme, že model ČNB akcelerující inflaci zase podcenil, do konce léta tu těch 20 % máme. Oni se samozřejmě na něco když tak vymluví stejně jako to dělal a dělá americký Fed. Zas na druhou stranu můžeme být vážně rádi, že ty sazby nahoru jdou. I když to znamená mnohé těžkosti.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo