Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Prvenství, které vám radost neudělá. V ČR je největší inflace z celé EU!

Míra inflace v EU klesla na 3,1 %. V České republice je téměř trojnásobná - nejvyšší ze všech členských států evropského společenství.

Publikováno
Prvenství, které vám radost neudělá. V ČR je největší inflace z celé EU!
Zdroj: depositphotos.com

Nejnovější zpráva Eurostatu ukazuje výrazný pokles inflačních tlaků v celé Evropské unii. Míra inflace v listopadu klesla na 3,1 %, což je nejnižší úroveň za poslední přibližně dva roky. Tento pokles signalizuje pozitivní trend pro ekonomiku EU a naznačuje možný návrat ke stabilnější cenové hladině po období vysoké inflace.

Česká republika má v současné době nejvyšší míru inflace v celé Evropské unii, když spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 8 %. Naopak Belgie vstoupila do období deflace, když ceny v porovnání se stejným obdobím loňského roku klesly o 0,8 %. Snížila se i míra inflace v eurozóně a to na 2,4 %, čímž se potvrdil původní odhad Eurostatu.

Údaje o inflaci v České republice jsou však poněkud zkreslené v důsledku statistického dopadu loňského zavedení úsporného energetického tarifu. Ten před rokem uměle snižoval ceny energií – o to výrazněji působí letošní meziroční růst.

Jedná se o hru s čísly, nicméně podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) by bez tohoto faktoru meziroční míra inflace za listopad činila jen 4,7 %, namísto uváděných 8 %.

Listopadová jádrová míra inflace v České republice pod 6 % pak naznačuje pozitivnější trend, než by se mohlo zdát z celkových údajů, přičemž hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek očekává, že inflace v České republice v lednu klesne na úroveň kolem 3 %.

Dopad inflačního období je však více než patrný – ceny jsou nyní přibližně o 36 % vyšší než před pandemií.

Míry inflace v ostatních zemích EU

Pokud se podíváme na širší situaci v EU, nejnižší míru inflace vykázaly Dánsko a Itálie, které následovaly deflační Belgii s mírou inflace 0,3 %, a 0,6 %. Na opačném konci spektra po České republice vykázaly nejvyšší míru inflace Maďarsko a Slovensko spolu s Rumunskem.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz
Porovnání inflace v EU mapa
Porovnání inflace v EU mapa

V Maďarsku, které mělo doposud nejvyšší inflaci v EU, došlo ke zpomalení tempa růstu cen na 7,7 %. Na Slovensku a v Rumunsku inflace klesla na 6,9 %, zatímco v Polsku zůstala míra inflace beze změny na úrovni 6,3 %. Celkem 21 členských států EU zaznamenalo oproti říjnu snížení míry inflace, ve třech zůstala stabilní a ve třech došlo k jejímu zvýšení.

K růstu inflace v eurozóně přispěly nejvíce služby, které přidaly 1,69 procentního bodu, dále potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 1,37 procentního bodu.

Nejvýraznější opačný vliv měly ceny energií, které klesly, a přispěly tak ke snížení míry inflace o 1,41 procentního bodu.

Zmírnění inflace v celé EU je vítaným jevem, zejména s ohledem na ekonomickou nejistotu, která region v posledních obdobích sužovala. Tento pokles naznačuje, že EU může být na cestě k oživení, spotřebitelské ceny se stabilizují a životní náklady se pro její občany mohou stát zvládnutelnějšími. Pokud se tento trend udrží, mohl by vytvořit příznivější prostředí pro hospodářský růst a stabilitu v Unii.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎