Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč Warren Buffett prodává akcie Bank of America?

Překvapivý prodej akcií Warrena Buffetta v hodnotě 10 miliard dolarů vzbuzuje obavy, protože Berkshire Hathaway má rekordní zásobu hotovosti. Jaké kroky učiní věštec příště?

Proč Warren Buffett prodává akcie Bank of America?
Zdroj: Depositphotos.com

Legendární investor Warren Buffett, známý jako “Věštec z Omahy”, učinil během posledních měsíců několik překvapivých rozhodnutí.

Jeho firma Berkshire Hathaway prodala akcie v hodnotě téměř 10 miliard dolarů jedné z největších pozic ve svém portfoliu – Bank of America.

To vše v době, kdy Berkshire sedí na největší hromadě hotovosti ve své historii. Co tedy ví Buffett, co my ostatní ne?

Trpělivost a rozvaha: Buffettova cesta k bohatství

Buffett svou kariéru vystavěl na trpělivých a disciplinovaných investicích. Zaměřuje se na dlouhodobé investování do skvělých společností namísto krátkodobého výběru populárních akcií.

Jeho slavná rada zní:

Když najdete opravdu skvělý podnik, držte se ho. Trpělivost se vyplatí.

A právě díky této strategii se stal jedním z nejbohatších lidí na planetě. Takže když Buffett začne prodávat podíl ve firmě, které věřil desítky let, investoři si toho rozhodně všimnou a hledají důvody tohoto rozhodnutí.

Prodej Bank of America: Proč?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BAC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Bank of America byla pro Buffetta klíčovou investicí od finanční krize v roce 2008. Tehdy do banky nalil 5 miliard dolarů za preferenční akcie a později přikoupil 700 milionů akcií za pouhých 7 dolarů za kus na díky uzavřeným kupním warrantů.

Tato sázka se mu vyplatila – jeho zisk činil ohromujících 12 miliard dolarů. Buffett byl až do letošního roku stále čistým kupcem akcií Bank of America.

Avšak letos v létě začal Berkshire Hathaway postupně prodávat svůj podíl. Přes tyto prodeje, které čítaly až čtvrtinu celkového podílu Berkshire, akcie Bank of America od svého červencového minima vzrostly o téměř 9 %.

Zatímco Wall Street věří, že banka má před sebou dobrou budoucnost, Buffett zjevně vidí věci jinak.

Makroekonomické obavy? Nebo něco jiného?

Buffett mlčí ohledně důvodů těchto prodejů, ale můžeme spekulovat. Vypadá to, že jeho rozhodnutí nesouvisí přímo s Bank of America, ale spíše s širší strategií.

Koneckonců, není to jediná velká investice, kterou letos omezil – Buffett také prodal miliardy v akciích Applu.

Možná se obává, že trh je nadhodnocený. Tomu nasvědčuje slavný Buffettův indikátor, který ukazuje poměr celkové tržní kapitalizace všech amerických firem vůči americkému HDP.

Tento indikátor je aktuálně na svojí poslední rekordní úrovni na hodnotě 200.

Zdroj: www.en.macromicro.me
Buffettův indikátor: poměr tržní kapitalizace US firem vůči HDP

 

Kromě toho si Buffett všímá dalších neobvyklých souvislostí. V dopise akcionářům z roku 2023 uvedl:

Trhy nyní vykazují mnohem více “kasinové mentality” než za mých mladých let.

Je pravda, že se vzestupem retailových investičních platforem, jako je například Robinhood, rapidně roste počet klientů, kteří vlastně investory vůbec nejsou, ale jen si na ně hrají. Jejich zájmem je rychlý spekulativní zisk.

To může při masivním nakupování vynést akcie obrazně řečeno do nebes. Ovšem stejně tak rychle pak mohou spadnout. Takovým příkladem byla mánie kolem akcií Gamestop.

V každém případě, pokud má Buffett pravdu a trhy jsou nadhodnocené, mohlo by nás čekat velké ekonomické zpomalení. A Buffett věří, že Berkshire musí být připraveno pomoci “uhasit finanční požár”, jak napsal v loňském dopise akcionářům.

Ale co když je to celé úplně jinak? Co když Buffett usoudil, že Bank of America i Apple jsou sice stále skvělé společnosti, ale už nenabízejí takový potenciál růstu, jaký hledá? Nebo se připravuje na další velkou akvizici, která by mohla mít potenciál vyšší?

Buffettova nejoblíbenější akcie? Vlastní!

Od začátku roku Berkshire zpětně odkoupilo akcie v hodnotě téměř 3 miliard dolarů – a to není náhoda.

Buffett totiž věří, že zpětný odkup akcií je jedním z nejlepších způsobů, jak odměnit své akcionáře, protože společnost nevyplácí dividendy.

Tyto odkupy jsou silným signálem, že Buffett věří, že jeho vlastní firma je podhodnocená. A když Warren Buffett kupuje vlastní akcie, dává tím svému podniku tichou podporu.

Co bude dál?

Buffett je známý svými dlouhodobými strategiemi a trpělivostí. Jeho nedávné kroky vzbuzují mnoho otázek, ale jedno je jisté – když “Věštec z Omahy” začne prodávat, finanční svět tomu věnuje pozornost.

Jaká bude jeho další velká investice? Na to si budeme muset počkat.

Ale jedno víme jistě – Warren Buffett své tahy vždy promýšlí do posledního detailu. A to je přesně to, co bychom se od něho měli naučit také my.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.