Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nepoučitelní investoři přišli v poslední GameStop mánii o 13 miliard dolarů!

Na poslední vlně zvedající a následně potápějící akcie Gamestop někteří investoři vydělali, jiní zase přišli o nemalé peníze, jak už to u spekulativních aktiv typu meme akcií bývá.

Publikováno
Nepoučitelní investoři přišli v poslední GameStop mánii o 13 miliard dolarů!
Zdroj: depositphotos.com

Dramatický obrat událostí způsobil, že investoři, kteří se v poslední době vezli na vlně nadšení z akcií GameStop, utrpěli značné finanční ztráty.

Podle údajů společností S&P Global Market Intelligence a MarketSurge, ztratili účastníci nejnovější meme akciové rally během pouhých tří dnů od vrcholu šílenství 14. května ohromujících 13,1 miliardy dolarů.

Tato ztráta téměř dvojnásobně převyšuje celkovou tržní kapitalizaci společnosti GameStop ve výši 6,8 miliardy dolarů, což podtrhuje nestálost takových spekulativních investic.

Vlna v grafu hnaná spekulacemi

Poslední prudký nárůst ceny akcií společnosti GameStop byl vyvolán záhadným příspěvkem influencera “Roaring Kitty” na sociální síti X. Tento příspěvek znovu zažehl vášně mezi drobnými investory.

Cena akcií se 15. května vyšplhala na maximum 64,83 USD, což znamenalo ohromující nárůst o 271 % během několika dní.

Analytik Tobi Opeyemi Amure ze společnosti Trading Biz k tomu uvedl: “Obnovení vlivu Roaring Kitty na meme akcie, jako je GameStop, ukazuje sílu sociálních médií a jednotlivých investorů při utváření dynamiky trhu.”

Euforie však trvala jen krátce, protože cena akcií prudce klesla a aktuálně (k 23. 5.) se obchoduje na úrovni 22 dolarů – 66% pokles oproti maximu.

Uprostřed chaosu se společnost GameStop chopila příležitosti k získání kapitálu. Oznámila, že plánuje prodat až 45 milionů akcií, čímž by potenciálně získala přibližně 900 milionů dolarů za předpokladu, že cena akcií bude 20 dolarů.

Colin Sebastian ze společnosti Baird poznamenal: “Vzhledem k tomu, že je v blízké budoucnosti v odvětví jen málo katalyzátorů, dává pro GameStop smysl oportunisticky navýšit kapitál, jak to udělal během předchozích vzestupů akcií.”

Aktuální vývoj akcií GameStop

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GameStop Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Investoři nyní stojí před těžkým rozhodnutím: realizovat své ztráty, nebo vyčkat na potenciální obrat. Ale může obrat přijít?

Výhled akcie

Finanční zdraví společnosti nadále vyvolává obavy. O zisku na akcii moc mluvit nelze. GameStop vykázal v roce 2023 ztrátu ve výši 1,02 USD na akcii, což je jen mírné zlepšení oproti ztrátě 1,14 USD na akcii v roce 2022.

Tržby trvale klesají, přičemž v prvním čtvrtletí se očekávají tržby ve výši 872 až 892 milionů USD – 29% pokles v meziročním srovnání a o 200 milionů USD.

Dlouholetý analytik v oboru Michael Pachter ze společnosti Wedbush doporučuje opatrnost a 12měsíční cílovou cenu pro GameStop stanovil na pouhých 7 USD za akcii.

Pachter poukazuje na širší trendy v odvětví, které pro GameStop znamenají problémy. Prodej herních konzolí se zpomaluje a přechod na digitální nákupy her nadále podkopává tradiční obchodní model společnosti GameStop.

Ironií je, že právě investoři, kteří zvýšili cenu akcií, mohou být největší nadějí společnosti na přežití. “Nakonec musí společnost produktivně využít svou hotovost, nebo nadále doufat, že bude moci vydat další akcie na zvýšené úrovni, aby předešla nevyhnutelnému,” poznamenal Pachter.

Z příběhu GameStop alespoň plyne poučení

Nedávné události slouží jako důrazná připomínka rizik spojených s investováním do meme akcií.

Sociální média a online komunity sice mohou být hnacím motorem výrazných tržních pohybů, ale mohou také vést ke značným finančním ztrátám pro ty, kteří se nechají nachytat.

Film Dumb money “Peníze těch tupců” z roku 2023 upozornil na absurditu takového spekulativního chování přímo na příběhu Gamestopu, a nejnovější kapitola ságy o této meme akcii poukazuje na nutnost zachovávat opatrnost a provádět důkladný průzkum před jakoukoli investicí spočívající ve fundamentální analýze.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.