Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč Warren Buffett nikdy neshortuje akcie a vy byste taky neměli?

Proč Warren Buffett nikdy neshortuje akcie a vy byste taky neměli?
Zdroj: midjourney.com

Nedávná mánie okolo akcií GameStop způsobila, že se pozornost celé řady “laiků” obrátila k akciovému trhu.

Lidé s minimálním zájmem o investování najednou díky snažení redditové skupiny WallStreetBets zjišťovali, jaký je význam slovního spojení “short-selling, neboli shortování”. Žádný investiční rychlokurz by však nebyl kompletní bez pohledu legendárního investora Warrena Buffetta, který po celou svou kariéru dává najevo, že není fanouškem shortování akcií.

Chcete vědět, proč Věštec z Omahy prohlásil, že je shortování investiční přístup, který vás může přivést na mizinu? Pak čtěte dále!

Ve zkratce – co to vlastně shortování je?

Shortování je investiční, lépe řečeno spekulativní, strategie využívaná investory, kteří předpokládají, že cena konkrétní akcie klesne. Takto například shortaři Tesly prodělali v loňském roce 38 miliard dolarů.

Strategie v praxi funguje tak, že si investor prostřednictvím svého brokera vypůjčí akcii, tu obratem prodá s úmyslem koupit ji v budoucnu zpět za nižší cenu a poté ji vrátit brokerovi.

Pokud obchod proběhne podle předpokladů, investor inkasuje zisk, který je rozdílem mezi cenami. Shortováním akcie za 100 dolarů, která klesne na 40 dolarů, vydělá investor 60 dolarů (mínus náklady na vypůjčení akcie).

Tento typ obchodů však vždy nemusí proběhnout podle předpokladů. Cena shortované akcie může stoupat, což nutí investory, aby rychle odkoupili akcie zpět a zastavili tak své ztráty. V případě shortování může ztráta růst doslova donekonečna – pokud bude cena vypůjčené akcie dlouhodobě růst. Jak jsme viděli na růstu akcií GameStop, tyto situace se skutečně stávají.

Načítání
Načítání
Koupit akcie GameStop! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poznámka

Zpětně to vypadá všechno jasně. Přesně víte, kde byl vrchol, kdy by se vyplatilo začít, a také znáte dno, kde byste obchod měli ukončit. Jenže v reálném čase to tak dobře vidět není. Některé tituly se zdají nereálně oceněné i měsíce či roky a za tu dobu mohou ještě o kus vyrůst – viz např. akcie Tesla. To by vás ale dovedlo ke ztrátě.

Jaký je Buffettův pohled na shortování?

Legendární investor určitě nebyl překvapen, že shortaři, kteří vsadili na pokles ceny akcií GameStop, zaznamenali během prvních několika týdnů roku 2021 miliardové ztráty. Buffett je proslulý svým zaměřením na dlouhodobé investice. Dává přednost investicím do podhodnocených akcií s nižším ale stabilním tempem růstu, před volatilními růstovými akciemi, jejichž cena prudce fluktuuje.

Zároveň nepopírá, že může být shortování i ziskové, sám před sebou by ale tuto strategii nikdy neobhájil, když vám může přinést pouze omezený zisk a neomezenou ztrátu. Co konkrétního o shortování Warren Buffett usuzuje?

1. Je to lákavé

“Je to také lákavé, za vaší investiční kariéru uvidíte mnohem více akcií dramaticky nadhodnocených než těch podhodnocených.” pokračoval…

 “Proto si také možná řada investorů myslí, že je snazší vydělat peníze shortováním, ale mohu jenom říct, že to není nic pro mě.”

“Shortování už zničilo mnoho lidí,” uvedl v roce 2001 na výročním zasedání Berkshire Hathaway. “Je to strategie, která vás může doslova přivést na mizinu,” doplnil.

2. Je to velmi bolestivé

Buffett také v minulosti řekl, že jedním z hlavních problémů short-sellingu je, že jste vydaní na milost a nemilost lidem, kteří mají moc a vliv nad propagací akcií a nafukováním jejich ceny. Příkladem budiž příspěvky uživatelů Redditu ve skupině WallStreetBets.

“Jedná se o velmi tvrdé obchody, protože čelíte potenciálně neomezeným ztrátám. Lidé, kteří tyto velmi nadhodnocené akcie drží, často sehrávají roli na pomezí propagátora akcie a podvodníka, když šponují ceny do nesmyslných výšin,” prohlásil na setkání v roce 2001.

“Shorterovi mohou také peníze dojít mnohem dříve než propagátorům akcií způsoby, jak udržet akcie na cestě vzhůru,” dodal.

“Shortování akcií tak je velmi bolestivé a podle mých zkušeností je mnohem jednoduší vydělávat peníze nákupy akcií.”

3. Je to prostě pošetilé

Buffett rovněž v minulosti vyjádřil silný odpor vůči využívání finanční páky, což je nezbytná součást short-sellingu, protože akcii je třeba si nejprve vypůjčit, aby ji bylo možné prodat.

V roce 1998 při svém vystoupení na School of Business University of Florida hovořil o nedávném zániku známého hedgeového fondu Long Term Capital Management. Fond se těšil velké oblibě drobných investorů, neboť mezi jeho zakladateli figurovala řada držitelů Nobelovy ceny za ekonomii.

Fond se zhroutil několik týdnu před Buffettovým vystoupením částečně také kvůli tomu, že využíval v rámci svých riskantních investic do dluhopisů a na forexu příliš velkou finanční páku.

“Aby si vydělali peníze, které neměli a nepotřebovali, riskovali to, co měli a potřebovali,” řekl Buffett osazenstvu.

“To je pošetilé. Nezáleží na tom, jaké je vaše IQ. Pokud riskujete něco, co je pro vás důležité, pro něco, co pro vás důležité není, nedává to žádný smysl.”

Přesně to samé platí i o shortování. Proč riskovat vaše peníze, které jsou pro vás důležité, pro prodej akcie, která pro vás očividně důležitá není…

Na co byste se měli raději soustředit namísto shortování?

Vzhledem k obecně známé Buffettově nechuti honit se za rychlými zisky je pochopitelné, proč se vyhýbá shortování.

Buffettova strategie spočívá v tom, že závod vyhrává pomalým a stabilním tempem.

Je přitom zřejmé, že mu tato strategie jako miliardářovi funguje opravdu skvěle. Vy navíc máte výhodu, kterou Buffett, když začal v roce 1942 investovat, neměl – technologie.

Dnešní začínající investoři mají na výběr z celé řady investičních platforem, přičemž všechny nabízejí možnost postupného růstu bohatství bez podstupování přehnaného rizika a shortování akcií. Nepotřebujete přitom disponovat ani závratnými příjmy. Můžete investovat pravidelně už od tisícikoruny měsíčně.

Některé banky pak nabízejí možnost, že se vaše nákupy debetními kartami budou zaokrouhlovat na celé stokoruny, rozdíl se bude střádat a následně automaticky investovat do podílových fondů. Na vás přitom zbyde jediná povinnost – sledovat, jak roste hodnota vašeho investičního portfolia.

Možná to zní až příliš nudně, ale právě jednoduchost a jistá nezáživnost vaší strategie je klíčem k investičnímu úspěchu.

Líbil se vám tento článek?
18
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.