Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč evropské akcie nadále padají? Vyplatí se do nich investovat? | Burza s odstupem

Které akcie překvapivě ovládly akciovou hru? Proč partnerství mezi Volkswagenem a Rivianem může změnit zavedené pořádky v automobilovém průmyslu? Která kryptoměna v týdnu výrazně porazila Bitcoin i Ethereum.

Proč evropské akcie nadále padají? Vyplatí se do nich investovat? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, které akcie překvapivě ovládly akciovou hru, že partnerství mezi Volkswagenem a Rivianem může změnit zavedené pořádky v automobilovém průmyslu a která kryptoměna v týdnu výrazně porazila Bitcoin i Ethereum.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Akcie s malou tržní kapitalizací zvítězily v klidném obchodním týdnu

Většina hlavních amerických akciových indexů se v týdnu téměř nepohnula. Posledních 5 obchodních dní bylo z hlediska zpráv nenáročných a zdálo se být poměrně klidných před zprávami o výsledcích hospodaření firem za druhé čtvrtletí.

Nejlépe si vedly společnosti s malou tržní kapitalizací a akcie informačních technologií, přičemž růstové akcie předčily své hodnotové příbuzné.

Zřizovatel indexů FTSE Russell v pátek po uzavření trhu provedl rebalancování své řady indexů Russell, takže část týdenní aktivity mohla pramenit z úprav pozic investorů sledujících tyto indexy.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Léky na HIV se staly miliardovou franšízou pro farmaceutické giganty

Po 43 letech se nejhorší současná zdravotní krize na světě možná konečně blíží ke konci. Od roku 1981 zemřelo na celém světě na HIV/AIDS více než 40 milionů lidí.

Moderní diagnóza však naštěstí již neznamená rozsudek smrti – a počet diagnóz klesá díky rostoucí oblibě preventivních léků. I díky tomu, že preventivní léčba je na vzestupu, někteří vedoucí představitelé farmaceutického průmyslu si z toho udělali miliardové franšízy.

  • Jednou denně podávané pilulky Truvada a Descovy PrEP společnosti Gilead dosáhly ročních tržeb ve výši 3 miliard dolarů, respektive 2 miliard dolarů – a nyní společnost doufá, že na trh uvede lukrativní injekční PrEP.
  • Společnosti GSK a ViiV Healthcare společně uvedly na trh injekční verze PrEP – Cabenuva a Apretude – a v posledním čtvrtletí vygenerovaly 338 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 77 %.

Tržby z prodeje těchto léků budou pravděpodobně i nadále výrazně růst

Více než 1,2 milionu vysoce rizikových osob v USA by mohlo mít prospěch z preventivních léků, ale přitom pouze 36 % z nich je v současné době zařazeno do léčby.

To je sice více než 23 % v roce 2019, ale stále je zde velký prostor pro zlepšení. Aby tuto mezeru odstranily, rozdávají USA nepojištěným Američanům léky na HIV zdarma v rámci kampaně “Ready, Set, PrEP” – a nové zákony nařídí pojišťovnám, aby do roku 2025 hradily injekční léky na prevenci HIV.

Vývoj ceny akcií Gilead a GSK za posledních 12 měsíců

Aktuální cena
Změna
Gilead Sciences / GILD
Načítání
Načítání
Načítání
GlaxoSmithKline / GSK
Načítání
Načítání
Načítání

Nike už má dost přešlapování na místě, a tak se obrací na Jordana s prosbou o pomoc

Michael Jordan jednou řekl: “Klíčem k úspěchu je neúspěch.” Podle tohoto citátu by měla být společnost Nike dobře připravena na úspěch.

Společnost, jejíž akcie se od svého vrcholu v roce 2021 propadly o více než 50 %, se potýká s problémy v Číně, která je jedním z jejích největších trhů, poté, co spotřebitelé značku bojkotovali kvůli zastavení nákupu bavlny ze Sin-ťiangu kvůli obvinění z nuceného zneužívání pracovních sil.

Podíl Číny na celkových tržbách Nike klesl z téměř pětiny jejích celkových tržeb v roce 2021 na 15 %. Ve snaze znovu nastartovat růst se Nike obrací ke své značce Jordan a zaměřuje se na starší spotřebitele s disponibilním příjmem, kteří vyrůstali při sledování Michaela Jordana.

  • V březnu Nike otevřel svůj čtvrtý obchod World of Flight v luxusním nákupním komplexu Taikoo Li v Pekingu, kde sídlí také luxusní značky jako Louis Vuitton a Hermès.
  • V letech 2019 až 2023 vzrostly prodeje značky Jordan o 198 % – předstihly tak Nike o 43 %, přesto výrazně zaostaly například za růstem konkurenční značky Fila (růst o 516 %).

Létejte jako Mike, ne jako Nike:

Vzhledem k tomu, že čtvrteční hospodářské výsledky opět srazily cenu akcií Nike níže (o více než 20 %!), společnost nemá nouzi o pochybovače.

Sam Poser ze společnosti Williams Trading nedávno stanovil cílovou cenu pro Nike na 75 dolarů (kde se také nyní obchodují) – s odkazem na přílišné spoléhání na slevy a méně zkušený manažerský tým ve srovnání s minulostí.

Vývoj ceny akcií Nike za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nike Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie většinově klesaly

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o 0,59 % níže v důsledku zvýšené politické nejistoty ve Francii, kde se blíží předčasné volby vyhlášené prezidentem Emmanuelem Macronem.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách rovněž většinově klesaly. Pouze německý index DAX vzrostl o 0,38 %, zatímco italský FTSE MIB klesl o 0,46 %, britský index FTSE 100 oslabil o 0,89 % a francouzský index CAC 40 ztratil dokonce 2,03 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Novo Nordisk postaví v USA závod za 4,1 miliardy dolarů, který zvýší výrobu léků Wegovy a Ozempic

Novo Nordisk v pondělí oznámil, že vynaloží 4,1 miliardy dolarů na výstavbu nového výrobního závodu v Claytonu v Severní Karolíně ve snaze zvýšit dodávky svého hitového léku na hubnutí Wegovy, léku na cukrovku Ozempic a dalších injekčních léků.

Poptávka po přípravcích Wegovy a Ozempic v posledním roce převýšila nabídku, což vyvolalo občasný nedostatek v USA a přinutilo dánského výrobce léků investovat značné prostředky do zvýšení výrobní kapacity.

Společnost uvedla, že v letošním roce plánuje investovat do výroby 6,8 miliardy dolarů, což je nárůst oproti loňským zhruba 4 miliardám dolarů.

Přípravky Wegovy a Ozempic patří do skupiny léků nazývaných GLP-1, které napodobují hormony produkované ve střevech a potlačují chuť k jídlu a regulují hladinu cukru v krvi.

Podobné kroky jako největší evropská veřejně obchodovaná společnost realizuje i konkurenční výrobce léků Eli Lilly, který rovněž vyčlenil miliardy dolarů na zvýšení výrobní kapacity svých populárních GLP-1 přípravků na hubnutí a cukrovku, Zepbound a Mounjaro.

Vývoj ceny akcií Novo Nordisk za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NOVOB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Volkswagen oznámil partnerství s výrobcem elektromobilů Rivian v hodnotě 5 miliard dolarů

Jeho akcie se od vstupu na burzu propadly o téměř 90 % a na Rivian, výrobce elektrických nákladních vozů, který prodělává 39 tisíc dolarů na jedno vozidlo, už investoři téměř zanevřeli.

Přestože Rivian dodal více než 100 tisíc vozidel a získal podporu od společností Amazon a Ford, stále bojuje o to, aby se uživil. Nyní Volkswagen, který “má nůž na krku”, doufá, že nové partnerství poskytne oběma společnostem tolik potřebnou podporu.

  • Tento týden Volkswagen oznámil významnou investici až do výše 5 miliard dolarů do společnosti Rivian prostřednictvím společného podniku, který má využít jejich společné zdroje.
  • Tato zpráva způsobila, že akcie společnosti Rivian vzrostly o více než 19 %, čímž se hodnota společnosti zvýšila na více než 14 miliard dolarů, což je nejvyšší hodnota za téměř čtyři měsíce.

Mohou dvě negativa vytvořit pozitivum?

Obě společnosti mohou z tohoto partnerství těžit. Pro Rivian by kapitál a stabilita jejího někdejšího konkurenta mohly být finanční záchranou – zejména proto, že stále ztrácí dvojnásobek toho, co generuje na tržbách.

A Volkswagenu, který je v oblasti elektromobilů a samořídicích technologií žalostně pozadu, může startupové myšlení pomoci získat dominantní postavení v oblasti elektromobilů, i když se mu to vyplatí až za nějaký čas.

Vývoj ceny akcií Rivian a Volkswagen za poslední rok

Aktuální cena
Změna
Rivian Automotive / RIVN
Načítání
Načítání
Načítání
Volkswagen / VOW
Načítání
Načítání
Načítání

Index PX si v týdnu nepatrně posílil

Index PX v týdnu drobně posílil a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 543 bodů.

Z nejvíce obchodovaných titulů pražské burzy výrazně oslabily akcie ČEZo více než 6 %. Jednalo se však o ztrátu technického rázu, neboť se tyto akcie v pátek poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu. Ztrátu přes procento si pak připsaly akcie Philip Morris.

Bankovní akcie Komerční banky a Erste Group si připsaly zisk okolo procenta a za vítěze týdne můžeme označit akcie Monety, které vzrostly téměř o 4 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Cena Bitcoinu se nadále ochlazuje, Solana stoupla díky ETF

Červnový medvědí propad kryptotrhu začal tento týden vykazovat známky oživení, protože býčí zprávy oživily zájem investorů o některé altcoiny.

Hlavní z těchto mincí je Solana – jedna z největších kryptoměn po Bitcoinu a Ethereu.

Dvě největší kryptoměny tento týden odepsaly okolo 4 %. Naproti tomu Solana tento týden vyskočila o téměř 5 % a kolem nedělní 11. hodiny se obchoduje za 140 dolarů díky tomu, že společnost VanEck podala vůbec první žádost o založení ETF na Solanu v USA.

Logika společnosti VanEck je jednoduchá: Pokud regulátoři považují Ethereum za komoditu hodnou ETF, pak jistě i Solana splňuje všechny potřebné podmínky.

Je to převládající býčí teze pro altcoin investory, kteří touží ochutnat příliv peněz z Wall Street, jakému se těšily ETF na Bitcoin na začátku letošního roku. V pátek na VanEck navázala i 21Shares podáním vlastní přihlášky na Solana ETF.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Cena ropy nadále roste

Cena ropy navázala na vývoj z předcházejících dvou týdnů a opět rostla. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování nad cenou 81 dolarů za barel, když si v průběhu týdenního obchodování připsala procentní zisk.

Globální ropný benchmark – ropa Brent – také rostl, připsal si zisk přes procento a aktuálně se obchoduje jen lehce pod cenou 85 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Nepříliš zajímavý vývoj jsme pak sledovali u drahých kovů. Fyzické zlato drobně posílilo a zakončilo týdenní obchodování na úrovni 2 325 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný srpnový futures kontrakt se momentálně obchoduje o 12 dolarů výše.

Cena stříbra pak klesla přibližně o procento. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na úrovni 29,09 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný zářijový futures kontrakt stříbra se nyní obchoduje o 35 centů výše.

V rámci komodit se dnes výjimečně podíváme i na uran.

Poptávka po uranu se zvyšuje v souvislosti s globálním posunem k jaderné energii

Uran je totiž ve svém živlu a zářivě se vrací do světového energetického portfolia. V důsledku naléhavé potřeby stabilních bezuhlíkových zdrojů energie se svět hlásí k jedné ze svých energetických zálib: jaderné energii.

V současné době je ve výstavbě 61 jaderných elektráren – většinou v asijských zemích, jako je Čína a Indie – a dalších 90 se plánuje a více než 300 je navrženo.

Toto oživení odráží obnovený celosvětový zájem o jadernou energii, který je dán cíli bojovat proti změně klimatu a zvýšit energetickou bezpečnost a snížit závislost na zemním plynu a ropě.

Tento návrat podněcuje poptávku po uranu, jehož ceny v letech 2019-2024 vzrostly o 233 %, čímž překonaly i 75% a 99% nárůst cen zlata a stříbra ve stejném období.

Co mě tento týden zaujalo:

Co mají společného američtí majitelé elektromobilů a uživatelé iPhonů? Oba doufají, že jejich nabíječky fungují. Nedávná harvardská studie odhalila, že veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily v celé zemi mají průměrnou spolehlivost 78 %.

To znamená, že 22 % veřejných nabíječek pro elektromobily v USA nefunguje – nabíječky pro elektromobily jsou tedy výrazně méně spolehlivé než tradiční benzinové pumpy. Proto jako číslo týdne volíme 22.

Číslo týdne

Přestože je v celé zemi více než 64 tisíc veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, současná infrastruktura nestačí na to, aby podpořila prudký nárůst počtu elektromobilů.

S&P Global Mobility předpovídá, že USA budou do roku 2027 pravděpodobně potřebovat asi 1,2 milionu nabíječek úrovně 2, aby adekvátně podpořily očekávaný růst zavádění elektromobilů.

Přestože prodeje stoupají, míra rozšíření elektromobilů v USA zůstává relativně nízká a ani není divu, že pouze 30 % Američanů vážně uvažuje o koupi elektromobilu – jeden z důvodů váhání pramení i z obav z nedostatečné nabíjecí infrastruktury.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.