Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Rivianu vyletěly o 50 %! VW do něj zainvestuje 5 miliard dolarů

Bídný výkon akcií Rivianu v letošním roce vystřídal v úterý masivní růst. Americký startup na výrobu elektromobilů bude spolupracovat s Volkswagenem.

Akcie Rivianu vyletěly o 50 %! VW do něj zainvestuje 5 miliard dolarů
Zdroj: depositphotos.com

Koncern Volkswagen oznámil významnou investici do startupu Rivian, který se zabývá výrobou elektromobilů, a to až do výše 5 miliard dolarů.

Po počáteční investici ve výši miliardy dolarů budou do roku 2026 následovat další 4 miliardy dolarů v souvislosti s očekávaným společným podnikem.

Počáteční investice Volkswagenu bude mít podobu konvertibilního dluhopisu, který bude možné od 1. prosince vyměnit za akcie Rivianu.

Skvělá zpráva pro Rivian a jeho akcionáře

Očekává se, že tato finanční injekce poskytne Rivianu potřebný kapitál k tomu, aby se vypořádala se současnými problémy s cash flow a značnými ztrátami, které vyvolávají obavy Wall Street.

Akcie Rivianu, které v úterý uzavřely na hodnotě 11,96 dolaru, zaznamenaly v roce 2024 pokles o přibližně 49 %. Zpráva o investici Volkswagenu však způsobila, že cena akcií během odpoledního obchodování vzrostla o více než 50 %.

Aktuální vývoj ceny akcií Rivian

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RIVN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Generální ředitel a zakladatel společnosti, RJ Scaringe, vyjádřil během hovoru s investory optimismus ohledně této transakce.

Zdůraznil, že kapitálová injekce podpoří náběh výroby menších SUV R2 v závodě Rivianu v Normalu ve státě Illinois. Kromě toho pomůže při výrobě platformy pro elektromobily střední velikosti v závodě v Georgii, jehož výstavba byla letos pozastavena.

“Jsme přesvědčeni, že příležitosti, které nás čekají, jsou významné,” prohlásil Scaringe. “Tento obchod je možný díky tomu, že se zaměřujeme na vertikální integraci naší síťové architektury, topologie, V-CPU a souvisejících softwarových platforem. O významu těchto platforem jsem hovořil již v minulosti i o tom, jak je obtížné je replikovat.”

Rivian již několik měsíců snižuje náklady, včetně snižování počtu zaměstnanců, přestavby závodu v Illinois za účelem zvýšení efektivity a pozastavení výstavby nové továrny v Georgii v hodnotě několika miliard dolarů.

Očekává se, že tato pauza ušetří více než 2,25 miliardy dolarů na kapitálových výdajích, což firmě umožní zahájit výrobu svých připravovaných levnějších vozidel R2 v první polovině roku 2026.

Navzdory úsporným opatřením vykázala společnost v prvním čtvrtletí letošního roku ztrátu 1,45 miliardy dolarů. Na druhé straně však Rivian stále vykázal 7,86 miliardy dolarů v hotovosti, peněžních ekvivalentech a krátkodobých investicích s celkovou likviditou přesahující 9 miliard dolarů.

Partnerství a společný podnik

Oznámená spolupráce se nebude týkat bateriových technologií, pohonných platforem vozidel, vysokonapěťových systémů ani autonomie a elektrického hardwaru.

Partnerství mezi společnostmi Volkswagen a Rivian se zaměří na vývoj elektrické architektury a softwarové technologie.

Volkswagen plánuje využívat elektrickou architekturu a softwarový stack Rivianu pro svá vozidla od druhé poloviny tohoto desetiletí.

Společný podnik bude mít vyváženou strukturu vedení se dvěma řediteli. Rivian bude jmenovat technické vedení, zatímco Volkswagen jmenuje provozního ředitele.

Podle finanční ředitelky Rivianu, Claire McDonoughové, se uzavření tohoto společného podniku očekává ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Poznámka

Volkswagen je už druhou tradiční automobilkou, která získala podíl v kalifornském startupu.

První byl Ford, který v roce 2021, kdy Rivian vstoupil na burzu, držel zhruba 12 % akcií a byl vedle Amazonu jedním z největších akcionářů.

Ford však svůj podíl odprodal v roce 2023 poté, co stáhl plány na společný vývoj elektromobilů.

Strategický krok Volkswagenu přichází v době, kdy výrobci automobilů přehodnocují své strategie vzhledem k pomalejšímu přijetí elektromobilů, než se očekávalo.

Pietro Zollino, šéf firemní komunikace VW, upřesnil, že dohoda s Rivianem nemění plány Volkswagenu postavit v Jižní Karolíně továrnu na výrobu elektromobilů pro své nákladní vozy a SUV Scout Motors v hodnotě 2 miliard dolarů. “Náš závazek vůči Scout se vůbec nezměnil,” potvrdil.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.