Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Přináší fondy pro bohaté skutečně zářné zisky? Jak se dařilo nemovitostním fondům kvalifikovaných investorů v roce 2021?

Přináší fondy pro bohaté skutečně zářné zisky? Jak se dařilo nemovitostním fondům kvalifikovaných investorů v roce 2021?
Zdroj: depositphotos.com

Před pár dny jsme vás informovali o tom, jak se dařilo v minulém roce realitním fondům pro širokou veřejnost. Dnes se společně podíváme, jak si vedly nemovitostní fondy kvalifikovaných investorů. Tyto fondy mají pro investory přísnější podmínky, ale slibují jim vyšší výnosy. Je to skutečně tak?

Do fondu kvalifikovaných investorů mohou vstoupit pouze ti investoři, kteří na začátku do fondu vloží minimálně 1 000 000 Kč. Investice je tedy výsadou převážně bohatších lidí.

Kdo čekal, že trh s nemovitostmi půjde v roce 2021 dolů, byl zklamaný. Ceny jsou na historických maximech a stále stoupají. Kdo do nemovitostí investoval, může se těšit z rostoucí hodnoty investice i pravidelného pasivního příjmu ve formě nájemného. Proč by tedy někdo, kdo si pravděpodobně může dovolit pořídit fyzickou nemovitost měl investovat do nemovitostního fondu?

Důvodů je hned několik. S fyzickou nemovitostí je spojen poměrně dlouhý proces pořízení. Správa investiční nemovitosti také nebývá jednoduchá. Problém může být s výběrem nájemníků, neplatiči, údržbou, sousedy, diverzifikací a podobně. Zkrátka vlastnění fyzické nemovitosti s sebou nese mnoho starostí a může se stát zaměstnáním na plný úvazek. Všechny tyto starosti u investice do nemovitostního fondu kvalifikovaných investorů odpadají. Navíc se prostřednictvím fondu dostanete k příležitostem, ke kterým byste se pravděpodobně jako fyzická osoba nedostali.

Výnos až 27,93 %

Obecně platí, že nemovitostní fondy nedosahují stejného výnosu jako akciové trhy. Ovšem výjimka potvrzuje pravidlo. Fond Accolade Industrial Fund dosáhl v roce 2021 astronomického výnosu téměř 28 %. Tento fond se stal vítězem už našeho loňského srovnání. Ukazuje tedy, že má velmi dobře nastavenou investiční strategii. Zaměřuje se výhradně na výrobní a logistické areály. Nemovitosti mají prakticky plnou obsazenost a dlouhou dobu nájemních smluv. Efektivně umí také využít bankovní financování. Nevýhodou je, že investici není možné po dobu 5 let vybírat, což značně snižuje likviditu vložených prostředků.

Kdo se stal vítězem roku 2021, a kdo se naopak propadl? 

Zdroj: nemovitostni-fondy.cz
Vyvoj-nemovitostnich-fondu-kvalifikovanych-investoru-2021
Výnosy nemovitostních fondů kvalifikovaných investorů v roce 2021

Při pohledu na naši tabulku zjistíte, že výnos fondu Accolade Industrial Fund je neobvyklý i v oblasti investic pro bohaté. Na druhém místě skončil fond Wood and Company podfond Office s výnosem 11,66 %. Jak už název napovídá, fond se zabývá pronájmem kancelářských budov v Praze a Bratislavě. Na třetím místě skončil fond Evropa Investiční fond s výnosem 10,63 %. Tento fond v našem loňském srovnání chyběl, protože byl založen teprve v roce 2020. Zaměřuje se primárně na nájemní bydlení.

Na meziročním srovnání je vidět, že většina fondů není příliš volatilní a vykazuje mírný růst. Výnos je tedy na podobné úrovni, jako v loňském roce.

Bohužel fondy na opačném konci našeho žebříčku sotva pokryjí inflaci. Trikaya nemovitostní fond dosáhl výnosu pouhých 3,5 % a zažil největší pokles ze všech fondů v našem srovnání. O moc lépe si nevedl ani RSBC Českomoravský nemovitostí fond. Ten dosáhl výnosu necelých 5 %, což znamená nepatrný pokles oproti minulému roku. Ostatní fondy se pohybovaly lehce nad úrovní inflace.

Vyplatí se investovat do fondů kvalifikovaných investorů?

Tento typ investice opravdu není pro každého. Díky značně vysokým vstupním požadavkům si i investoři, kteří je splňují, dobře rozmýšlejí, zda své peníze zainvestují do nemovitostního fondu kvalifikovaných investorů. Jak můžete vidět z našeho srovnání, při správné investiční strategii můžete dosáhnout zajímavých výnosů. Nižší volatilita fondu může přinést konzervativním investorům klidnější spánek.

Vždy je potřeba myslet na to, čeho chcete investicí docílit a zda je v souladu s vaším investičním plánem. Pokud byste o investici do fondu kvalifikovaných investorů uvažovali, nezapomínejte také na diverzifikaci portfolia. Vždy je lepší mít peníze rozložené mezi více aktiv pro případ, že by se na trhu stalo něco neočekávaného.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.