Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Politické zemětřesení ve Francii dopadá na akcie i dluhopisy!

Macronův hazard s předčasnými volbami se zvrtnul. Francouzský parlament bude roztříštěný. Vzrostly obavy z ekonomické nestability.

Politické zemětřesení ve Francii dopadá na akcie i dluhopisy!
Zdroj: depositphotos.com

Výsledky parlamentních voleb ve Francii byly překvapivé a změnily nejen politickou situaci v zemi, ale i situaci na trzích.

Macronovo rozhodnutí vyhlásit předčasné volby následovalo po porážce jeho strany Renesance, kterou utrpěla od krajní pravice při volbách do Evropského parlamentu na začátku června.

Pyrrhovo vítězství francouzské levice

Vítězství Nové lidové fronty nad Národním sdružení Marine Le Penové ve druhém kole hlasování znamenalo dramatický zvrat oproti výsledkům prvního kola. Levicová aliance však nedosáhla na 289 křesel potřebných k získání většiny, takže je Národní shromáždění rozděleno více než kdy jindy.

Takzvaná “Republikánská fronta”, strategie, kdy strany spolupracovaly s cílem zablokovat krajní pravici, se ukázala jako účinná, ale vedla k rozdělení parlamentu (Macronova strana obnova v koalici Spolu skončila ve volbách na druhém místě).

Centristický prezident, který prosazoval prorůstové reformy, nyní čelí výzvě, jak se orientovat v parlamentu, kde žádná strana nemá většinu.

Levicová Nová lidová fronta, která se stala vedoucím blokem, navrhuje politická opatření, která jsou v příkrém rozporu s Macronovým ekonomickým programem, což mezi investory vyvolává obavy z možného zrušení nedávných reforem.

Výsledky voleb do francouzského Národního shromáždění
Uskupení: Počet mandátů:
Nová lidová fronta (koalice Nepoddajné Francie, socialistů, zelených a komunistů) 180
Spolu (koalice macronovské strany Obnova a dalších středových subjektů) 158
Národní sdružení (RN) a spojenci 143
Republikáni a spojenci 67
Ostatní 29
Zdroj: francetvinfo.fr

Trh akcií a dluhopisů

V pondělí zažily francouzské akcie a státní dluhopisy jízdu na horské dráze, jak investoři reagovali na nečekané výsledky voleb.

Francouzský akciový index CAC 40, který zahrnuje 40 největších společností kótovaných na burze v Paříži, odrážel nejistotu trhu.

Aktuální vývoj hodnoty indexu CAC 40

Do pozdního odpoledne index vzrostl o 0,13 % a zotavil se tak z předchozího poklesu. Od doby, kdy Macron vyhlásil předčasné volby, je však o 4 % níže.

Výnosy francouzských desetiletých dluhopisů do pozdního odpoledne klesly na 3,18 %, čímž zvrátily předchozí nárůst.

Mezitím se tzv. spread mezi výnosy francouzských a německých státních dluhopisů, ukazatel rizikové prémie, snížil, ale zůstal na vysoké úrovni v porovnání s úrovněmi zaznamenanými před vyhlášením předčasných voleb prezidenta Emmanuela Macrona 9. června.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v pondělí vyjádřil vážné obavy a varoval, že finanční krize a hospodářský pokles jsou bezprostředním rizikem výsledků voleb.

Analytici Rabobank jeho názory podpořili a naznačili, že nejistota ohledně složení příští vlády pravděpodobně udrží rizikovou prémii u francouzských státních dluhopisů na zvýšené úrovni.

Euro vůči americkému dolaru (EUR/USD) zůstalo stabilní, ačkoli od 9. června zažívá značnou volatilitu.

Aktuální vývoj měnového páru EUR/USD

Ekonomické výzvy a fiskální politika

Zablokovaný parlament představuje pro ekonomickou budoucnost Francie velkou výzvu, zejména při řešení jejího značného veřejného dluhu, který na konci loňského roku činil 110,6 % HDP.

Rozpočtový deficit, tedy rozdíl mezi vládními výdaji a příjmy, dosáhl ve stejném období 5,5 % HDP.

Výsledek voleb ztížil umírněným levicovým stranám možnost distancovat se od radikálnějších prvků Nové lidové fronty. Nejnákladnější návrhy fiskální politiky tak nebude pro levici jednoduché usměrňovat.

Nová lidová fronta navrhla rozsáhlé zvýšení výdajů, včetně vyšší minimální mzdy a zmrazení cen základního zboží, což je podle některých ekonomů finančně neudržitelné.

Holger Schmieding, hlavní ekonom Berenberg Bank, označil plány Nové lidové fronty za “neúnosné” a varoval, že výsledky voleb mohou zhoršit fiskální problémy Francie.

Naznačil, že vzhledem k silným výsledkům sjednocené levice by země mohla mít problém schválit rozpočet, který by byl v souladu s fiskálními pravidly EU.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.