Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podrobná analýza zlata (XAU) z pohledu investora – Jak se změnily současné podmínky na trhu?

Podrobná analýza zlata (XAU) z pohledu investora – Jak se změnily současné podmínky na trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato (XAU) je v současnosti velmi rezonujícím tématem. Hlavně díky rekordní inflaci, se kterou bojuje prakticky celý svět. Ve spojitosti s tím jsem si začal všímat, že jsou velmi aktivní různí “nabízeči” investic do fyzického kovu – mně samotnému již několik za poslední rok psalo. Mimo jiné se mi přihodilo, že jsem šel do obchodu a paní za pultem s někým telefonovala a během rozhovoru říkala, že chce investovat do zlata. Čili osobně věřím, že ze strany retailových investorů je poptávka po zajištění se proti inflaci v podobě zlata nemalá. Má to však opodstatnění?

Na to si samozřejmě zkusíme v dnešní analýze odpovědět. Zpracujeme si proto i nějaký makroekonomický fundament, poptávku po zlatě na datech a technickou analýzu cenového grafu. Jako vždy, pěkně v souvislostech.

Zlato a makroekonomický fundament

Vzhledem k rychle akcelerující inflaci začínají jednotlivé měnové autority na celém světě s restriktivní měnovou politikou. Čili zvyšují základní úrokové sazby, ukončují své měnové stimuly v podobě kvantitativního uvolňování (QE) a naopak začínají s kvantitativním utahováním (QT).

A nás primárně zajímá americká centrální banka. Jak jsme si řekli v nedávné analýze na americký dolar, aktuální měnová politika Fedu je vskutku býčí pro posilování této měny. A když posiluje americký dolar, trh se zlatem nemá na růžích zrovna ustláno.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úrokové sazby v USA
Základní úrokové sazby v USA

Momentálně se počítá s tím, že základní úrokové sazby se během letošního roku dostanou až na úrovně kolem 3 %. Nyní je základní sazba na 1 %. Mimochodem, už i Evropská centrální banka otáčí a slibuje, že ve třetím kvartálu půjdou základní úrokové sazby nad 0 % – Na těch 0 % je eurozóna již po mnoho let. Roztočenou inflaci v eurozóně to sice nezastaví, ale na očekávání investorů to vliv mít bude.

Proč nakupovat zlato, když vlastně centrální banky po celém světě vyhlašují inflaci válku? Bude tu ta inflace ještě za rok?

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf dolarového indexu
Týdenní graf dolarového indexu

Jak jsem psal, americkému dolaru jsem věnoval celou analýzu. Proto nyní jenom velmi stručně. Díky tomu růstu úrokových sazeb samozřejmě vzrostla atraktivita dolarových investic. Hlavně tím myslíme americký trh s dluhopisy, který se postupně stává velmi atraktivním. Výnosy po celé délce výnosové křivky v posledních měsících velmi rychle stouply.

Aby to bylo zcela jasné, když roste hodnota amerického dolaru, je to hodně negativní pro zlato. Úroky z dluhopisů se totiž vyplácí v dolarech, takže pospolu s rychlým růstem úrokových měr, má zlato v podobě dluhopisového trhu velkou konkurenci. Je třeba mít na paměti, že zlato nenabízí žádný běžný výnos, pouze kapitálový (když cena roste). Zatímco ten dluhopis nese běžný výnos v podobě úroku z kupónu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v USA
Inflace v USA

Co se ještě týče inflace, ta je samozřejmě pořád na rekordních úrovní. A když je na rekordních úrovní, makroekonomická rovnováha je daleko. Spolu s tím proto existuje nemalé riziko, že inflace zůstane zvýšená delší dobu.

Leč laici jako by pořád zapomínali, že naměřená inflace je zpožděný indikátor. Že je meziroční inflace nyní markantně zvýšená, neznamená, že to tak zůstane i na přes rok. Tím chci říct, že ti, co nakupovali v roce 2018-2019, to vyhráli. Tehdy byla inflace nízká, ale investoři měli vysoké inflační očekávání. A ta inflace vážně přišla. Jestli velcí investoři věří, že centrální banky, obzvláště Fed, si s inflací poradí, inflační očekávání zůstane při zemi. A při nízkém inflačním očekávání cena zlata nahoru nepůjde.

Poptávka po zlatě

Jak vyplývá z přiloženého grafu, za první kvartál letošního roku poptávka po zlatě zase vzrostla. Čímž jsme se dostali na ty nejvyšší hladiny z předchozích 10 let. Celkově poptávka dosahovala skoro 1 250 tun žlutého kovu. Z toho šlo nejvíce na investice – 550 tun. Do zlatnictví 518 tun. Zatímco technologický sektor a centrální banky poptávaly 80 tun. Hlavně musím vypíchnout ten objem, který plyne do investičního zlata. Naposledy se tolik zlata nakoupilo ve druhém a třetím kvartále 2020.

Zdroj: gold.org
Poptávka po zlatě dle odvětví
Poptávka po zlatě dle odvětví

Co se týká velkých spekulantů, čistých dlouhých pozic na futures trhu v posledních několika týdnech mírně ubylo. Respektive s cenou blízkou historickému maximu z léta 2020, se držitelé těchto pozic začali zbavovat.

Je tedy zjevné, že “big boys” nemají příliš zájem držet dlouhé pozice kolem 2 000 USD/unce.

Zdroj: hedgopia.com
Dlouhé pozice na futures trhu ze strany velkých spekulantů
Dlouhé pozice na futures trhu ze strany velkých spekulantů

Technická analýza zlata (XAU/USD)

Zlato si v úvodu aktuálního roku vedlo vcelku dobře. Inflační očekávání zase začalo stoupat, protože inflace ještě více akcelerovala a pak přišla válka na východě, která ono očekávání ještě více přiživila. Kurz zlata se díky těm panickým nákupům vyhoupl téměř na historické maximum z léta 2020.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf futures trhu na zlato
Denní graf futures trhu na zlato

Velmi rychle ovšem přišlo vystřízlivění. Už před polovinou března. Což bylo dáno tím, že Federální rezervní banka tehdy oficiálně potvrdila svou novou restriktivní měnovou politiku v podobě růstu sazeb a kvantitativního utahování. A v takové situaci má zlato logicky problém. Kurz zlata se proto prvně propadl k S/R levelu 1 890 USD/unce. Uvedené pásmo jistou dobu odolávalo, ale během dubna nakonec došlo k průlomu dolů.

Kurz zlata následně rychle klesal a předchozí zisky byly zcela umazány. Propad se zastavil až v blízkosti pásma 1 765 USD, kde je zároveň dle objemového profilu velký likvidní cluster a point of control. Trh tyto ceny vykoupil, díky čemuž se cena vrátila nad S/R pásmo 1 830 USD/unce.

Cena zlata se kolem těchto úrovní pohybuje již téměř rok a půl. A pořád bezvýsledně. V každém případě osobně vnímám jako dosti špatný signál fakt, že trh úplně selhal v blízkosti historického maxima. A to i přesto, že se počítá s tím, že inflace minimálně do konce roku zůstane na vyšších úrovní.

Závěrem

Inflace je prevít, který investory motivuje se se svými úsporami někam schovat. A nejtypičtějším aktivem je zrovna zlato. Osobně zlato jako investici respektuji, protože v dlouhém období inflaci nakonec vždy dožene. Už jsem to dlouho nezmiňoval, ale myšlenkový otec klasické ekonomie Adam Smith již v 18. století ve své práci dokázal, že drahé kovy, jako je také stříbro, v dlouhém období stojí pořád stejně.

Svoji argumentaci postavil na příkladu s obílím, kdy se hodnota bušle obilí reálně od Římské republiky nezměnila. Fyzické zlato je mimo jiné zajištění i proti velmi špatným událostem – krize, válka, přírodní katastrofy, atd.

Ještě zjednodušeně řečeno, proti krátkodobé inflaci se nemá moc smysl do zlata schovávat. Dle mého názoru má opodstatnění do zlata investovat, za účelem zajištění se, pouze na dlouhé období. Ještě více jednoduše, kupovat drahý kov na dva roky, protože aktuální meziroční inflace dosahuje skoro 15 %, je investiční nesmysl.

Líbil se vám tento článek?
16
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.