Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Podle Goldman Sachs solární akcie porostou letos o 50 % - Analýza 3 vybraných akcií

Podle Goldman Sachs solární akcie porostou letos o 50 % - Analýza 3 vybraných akcií

Podle Goldman Sachs solární akcie porostou letos o 50 % - Analýza 3 vybraných akcií
Zdroj: depositphotos.com

Nejen drobní investoři, ale také velké bankovní společnosti, velmi pečlivě monitorují finanční trhy a vyhledávají zajímavé investiční příležitosti, které by nabídly svým klientům. Vysokou míru atraktivity nabízejí investice do alternativních zdrojů energie, kterým již řadu let vévodí energie solární.

Banka Goldman Sachs věří v prosazení alternativních energií do společnosti, čemuž má dopomoci zákon IRA, který má vytvořit příležitosti jak v podnikatelské, tak i investiční obci. Pojďme se nyní podívat na stanovisko této banky a také na technickou a fundamentální analýzu vybraných akciových titulů.

Analýza segmentu solární energie banky Goldman Sachs se opírá především o zákon IRA (Zákon o snížení inflace a rozvoj obnovitelných zdrojů energie), který byl podepsán americkým prezidentem Joe Bidenem 16. srpna 2022. Tento zákon umožní čerpat daňové úlevy obyvatelům s nízkými příjmy, při instalaci solárních panelů a energetických zásobníků.

Podle Goldman Sachs se tímto zákonem otevírá cesta pro tvorbu dlouhodobých investic do solárních akcií. Rovněž banka predikuje 18% pravidelnou roční míru růstu tohoto segmentu až do roku 2026. V této souvislosti akciový analytik Goldman Sachs Brian Lee vydal seznam společností, které by ze zákona IRA mohly profitovat nejvíce. Pojďme se na ně podívat.

1) Enphase Energy

Tato společnost vyrábí a instaluje solární systémy do soukromých objektů a působí jak v USA, tak i zahraničí. Loňský rok Enphase vygenerovala tržby 2,3 miliardy USD, což znamená meziroční nárůst o jednu miliardu dolarů. Růst se čeká i do budoucna a to opět skokově. Pro rok 2023 jsou predikovány tržby 3,16 miliard dolarů. Společnost ovšem nevyplácí investorům dividendy.

Akcie Enphase Energy jsou jedna z nejvíce rostoucích akcií v tomto segmentu, přičemž vykázaly od roku 2020 růst přes 1 451 %. V současné době probíhá prodejní korekce poté, co trh vytvořil své nové maximum, na ceně 340 USD. V případě investic tak, jak je popisuje Goldman Sachs, bude stěžejní support na ceně 200 USD, kde se střetává konfluence v podobě rostoucí trendové čáry, volume a 61,8 % Fibonacciho retracementu.

Měsíční akciový graf společnosti Enphase Energy
Měsíční akciový graf společnosti Enphase Energy
Zdroj: tradingview.com

2) First Solar

Ani tato společnost v akciovém růstu příliš nezaostává a od roku 2020 vykázala 505% růst. Tato mezinárodní společnost poskytuje služby v oblasti solární energie a to od návrhu, přes výrobu až po montáž. First Solar letos vykázala nižší tržby, než tomu bylo v loni a to o 3,85 %. Příští rok by měl být ovšem opět růstový a očekávají se rekordní tržby 3,44 miliard USD. First Solar nevyplácí dividendy.

Při svém akciovém růstu trh respektoval rostoucí trendovou čáru. V polovině roku 2022 ovšem došlo díky fundamentálnímu impulsu (zákonu IRA) k významnému růstu, díky kterému akcie First Solar vytvořily své nové maximum. I zde probíhá prodejní technická korekce, která může atakovat rostoucí trendovou čáru, případně může dojít opět k odrazu od ceny 120 USD, kde se nachází proražená historická maxima.

Měsíční akciový graf společnosti First Solar
Měsíční akciový graf společnosti First Solar
Zdroj: tradingview.com

3) Array Technologies

Akcie Array Technologies jsou trochu výjimkou, oproti výše uváděným společnostem. Jejich akcie se totiž obchodují dlouhodobě v klesajícím trendu, ovšem během loňského roku začaly vykazovat rostoucí tendenci. Cenový graf tak vytváří technickou formaci vlajka, u které je potřeba počkat na breakout na některou stranu, aby bylo možné identifikovat budoucí trend.

Společnost Array vykázala meziroční nárůst tržeb 78,8 % na hodnotu 1,57 miliard dolarů. Růst se čeká i v roce 2023, kdy mají tržby atakovat hodnotu 1,9 miliardy USD. Společnost je také vlastněna z 99,4 % institucionálními investory, takže důvodů pro akciový růst je zde několik.

Týdenní akciový graf společnosti Array Technologies
Týdenní akciový graf společnosti Array Technologies
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Segment obnovitelné energie si v letošním roce může projít významnou proměnou. Dostupnost solárních řešení, kterou vláda USA schválila, může rozpoutat velkou poptávku po instalaci solárních panelů nejen v USA, ale také ve zbytku světa. Banka Goldman Sachs predikuje tříletý růstový cyklus tohoto segmentu, s přesahem růstu na 10 let. Společnosti uvedené v tomto článku vykazují skokově rostoucí tržby a akcie se poslední rok nacházejí v růstovém sentimentu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo