Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Plusy a mínusy centových akcií aneb 4 společnosti za pár babek se zajímavým potenciálem růstu

Plusy a mínusy centových akcií aneb 4 společnosti za pár babek se zajímavým potenciálem růstu

Plusy a mínusy centových akcií aneb 4 společnosti za pár babek se zajímavým potenciálem růstu
Zdroj: ideahuntr.com

Akcie těch nejznámějších světových společností mohu mít pořizovací hodnotu i v řádu stovek nebo tisíců dolarů. Velikost a sláva těchto společností ovšem nemusí vždy znamenat dobrou investiční příležitost a investoři se vůbec nemusí dočkat vysokého zhodnocení svého kapitálu.

A přitom existuje možnost, jak za stejnou sumu nakoupit velké množství akcií, které sice nemají takový věhlas, ale peníze mohou zhodnotit mnohem efektivněji. V tomto článku se podíváme na klady a zápory centových akcií a představíme si aspiranty na mnohaprocentní cenové pohyby.

Jednou z hlavních výhod centových akcií je jejich pořizovací cena. Investor má jedinečnou možnost vložit svůj kapitál do velkého množství akcií, což umožňuje například vysoké procento diverzifikace. Centové akcie mají také tu výhodu, že stačí jeden dobrý fundament jako je uzavření spolupráce s větší společností, získání velké zakázky nebo výhra ve výběrovém řízení a cena akcií letí strmě vzhůru. Právě možnost vysokého zhodnocení je to, co investory na centových akciích láká nejvíce.

Centové akcie obvykle bývají dříve úspěšné společnosti, vůči kterým investoři zaujali negativní postoj, jehož důvod (negativní fundament) může na trhu přetrvávat i roky.

Stejně tak jako může volatilita přinést zisk, tak také zvyšuje riziko. Při obchodování centových akcií je důležité identifikovat bod, kdy by mělo dojít k oné vysněné nákupní reakci. Výrazné riziko tedy spočívá ve čtení trhu. Vzhledem k tomu, že centové akce jsou určeny především ke spekulaci na "krátkodobý" růstový impuls, je potřeba také analyzovat čas, kdy je vhodné z obchodu vystoupit, než dojde k opětovnému poklesu ceny akcií. Nyní si představíme 4 společnosti, které bezezbytku splňují pravidla pro obchodování centových akcií.

1) Vroom

Tato americká společnost působí jako e-commerce prodejce ojetých automobilů. Společnost vykázala v roce 2021 extrémní nárůst tržeb z 1,36 miliardy na 3,18 miliard USD. Tento meziroční nárůst o 123, 6 % sice akciový růst nenastartoval, ale jedná se o velmi dobrý fundamentální základ.

Růst tržeb stabilizoval výhled i na další roky, kdy se předpokládají tržby okolo 2,6 miliardy USD. Společnost je ze 3/4 vlastněna institucionálními obchodníky, což znamená že je součástí obchodních portfolií velkých investičních hráčů. Společnost Vroom nevyplácí dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti Vroom
Týdenní akciový graf společnosti Vroom
Zdroj: tradingview.com

2) Eos Energy Enterprises

Tato společnost se pohybuje v segmentu obnovitelné energie a její podnikatelské úsilí je zaměřeno na návrh a výrobu řešení pro ukládání elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Akcie této mladé společnosti vykazují převážně pokles a to i přes pozitivní hospodářské výsledky, kdy EOS Energy vykázala tržby v roce 2021 4,6 milionu USD. Predikce pro následující roky předpokládají raketový vzestup tržeb, nejprve v roce 2022 na 50,8 milionu a v roce 2023 na 210 milionů USD. Společnost je z 50 % vlastněna institucemi, ovšem nevyplácí svým akcionářům dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti Eos Energy Enterprises
Týdenní akciový graf společnosti Eos Energy Enterprises
Zdroj: tradingview.com

3) Meta Materials

Na cenovém grafu Meta Materials je krásně vidět, jaké cenové pohyby investoři od centových akcií požadují. Tato společnost se specializuje na vývoj a výrobu nanokompozitních materiálů.

Společnost od roku 2019 vykazuje mírný růst tržeb. Poslední meziroční růst byl ovšem 405,5 % s výší tržeb 4 miliony USD. Predikce jsou rovněž pozitivní a počítají s růstem tržeb v roce 2022 na 13 milionů a v roce 2023 na 29 milionů USD. Akciové složení této společnosti je ovšem rozdílné od výše uvedených, protože 62 % akcií vlastní drobní investoři a pouze 26 % instituce. Meta Materials nevyplácí dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti Meta Materials 
Týdenní akciový graf společnosti Meta Materials
Zdroj: tradingview.com

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

4) Blue Apron Holdings

Tato společnost provozuje virtuální tržiště, na kterém si mohou zákazníci koupit čerstvé sezónní potraviny. Cenový graf opět vykazuje silná volatilní období, jejichž maxima se pohybují okolo 13 USD za akcii. V současné době se cena pohybuje na spodní hraně tohoto postranního trendu, což při předpokládaném růstu tržeb o 60 milionů v roce 2022 oproti loňskému roku, může znamenat opětovný růst.

Akcionáři této společnosti jsou rovnoměrně rozloženi mezi drobné investory, instituce, hedgeové fondy a investiční společnosti. Ani Blue Apron nevyplácí dividendy.

Týdenní akciový graf společnosti Blue Apron Holdings
Týdenní akciový graf společnosti Blue Apron Holdings
Zdroj: tradingview.com

Závěr

V tomto článku jsme si vysvětlili, co znamená pojem centová akcie a zaměřili jsme se na jejich plusy a mínusy, které mohou investory na tomto druhu obchodování lákat. Na praktických ukázkách jsme si definovali výhody, mezi které patří pořizovací cena a také možnost silných nákupních pohybů, které mohu přinést zajímavá zhodnocení. Na cenových grafech pak bylo také patrné, že se jedná o akcie dříve úspěšných společností, které se v současné době nacházejí spíše v úpadku, což je to hlavní riziko obchodování centových akcií. Určitě buďte v investování do těchto a podobných akcií velmi opatrní, jelikož se jedná o značně rizikovou strategii. Určitě před každým obchodem proveďte vlastní detailní investiční analýzu.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Vojtěch Grék

Tuší někdo kde koupit EOS Energy ? Etoro, XTB jsem nenašel.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo