Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Platy ředitelů raketově rostou! Vydělávají 200x více než běžní zaměstnanci!

Platy generálních ředitelů rostou závratnou rychlostí a nechávají odměny zaměstnanců v prachu. V roce 2023 si průměrný ředitel společnosti v indexu S&P 500 přišel na 16,3 milionu dolarů ročně.

Platy ředitelů raketově rostou! Vydělávají 200x více než běžní zaměstnanci!
Zdroj: depositphotos.com

Platy vedoucích pracovníků stoupají po firemním žebříčku a nechávají zaměstnance daleko za sebou.

S rostoucími životními náklady a inflací si průměrný generální ředitel společnosti z indexu S&P 500 ročně přijde na 16,3 milionu dolarů. Pro představu, průměrnému zaměstnanci by trvalo téměř 200 let, než by si vydělal tolik, co jeho generální ředitel za jediný rok.

  • Průměrný plat generálních ředitelů v indexu S&P 500 se meziročně zvýšil o 12,6 %, zatímco zaměstnanci zaznamenali pouze 4,1% nárůst mezd. Šokující je, že někteří generální ředitelé si polepšili o více než 50 %.
  • Od roku 2010 do roku 2023 však vzrostl průměrný plat generálních ředitelů společností v indexu S&P 500 o 63 %, zatímco index S&P 500 vylétl o 462 % (včetně dividend). Touto optikou by si tak generální ředitelé zasloužili možná ještě vyšší růst odměn.

Legislativa si bere růst odměn generálních ředitelů pod drobnohled

Nárůst odměn generálních ředitelů je součástí trendu, kdy vrcholoví manažeři získávají značné bohatství, které je z velké části podpořeno růstem akciových trhů, protože generální ředitelé získávají vysoké částky prostřednictvím akciových odměn.

Vzhledem k tomu, že společnosti vykazují rekordní zisky a ceny akcií dosahují nových maxim, Dodd-Frankův zákon nyní vyžaduje, aby společnosti zveřejňovaly, jak výkyvy na trhu ovlivňují držbu akcií generálních ředitelů.

Tato transparentnost vrhá světlo nejen na základní platy, ale také na hodnoty akcií, a odhaluje tak prohlubující se rozdíl mezi platy generálních ředitelů a zaměstnanců.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.