Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zvýší se ochrana plateb před omyly a podvody? EU chystá novou směrnici

Platby na kontakt umožňují ověření příjemce, avšak u klasických plateb tato možnost chybí. Evropská unie už chystá průlomovou novinku v oblasti bezpečnosti internetových plateb!

Publikováno
Zvýší se ochrana plateb před omyly a podvody? EU chystá novou směrnici
Zdroj: Depositphotos.com

V České republice byla zavedena nová platební funkce Platba na kontakt, která umožňuje jednotlivcům posílat peníze pomocí mobilního čísla příjemce.

Tato inovativní služba nejen zjednodušuje proces převodu peněz, ale také zvyšuje bezpečnost tím, že před potvrzením transakce se odesílateli zobrazí jméno majitele účtu. Příjemce se předtím tedy musí zaregistrovat a souhlasit se zveřejněním svého čísla. Aby mohl převod proběhnout, musí odesílatel schválit shodu jména a čísla.

Navzdory tomu, jak moc tento krok přispívá k bezpečnosti v oblasti bezhotovostních plateb, české banky stále nenabízejí podobnou ověřovací službu pro tradiční bankovní převody. Taková funkce by potenciálně mohla chránit klienty před omyly a do jisté míry i před podvody. Mezi banky, které v některých případech zobrazí jméno příjemce, patří pouze Air Bank.

Zavedení plošné ověřovací služby

Zavedení plošné ověřovací služby by vyžadovalo změnu legislativy a vytvoření rozsáhlé databáze čísel bankovních účtů spojených se jmény jejich majitelů. Mluvčí předních bank, jako je ČSOB a Česká spořitelna, se vyjádřili, že zavedení takové služby v dohledné době neplánují, což zdůvodnili potřebou právních úprav a očekáváním nových předpisů EU.

Návrh nařízení EU, který v současné době čeká na schválení, nařizuje ověřování mezinárodního čísla bankovního účtu (IBAN) a jména majitele účtu u všech SEPA plateb, což jsou převody v eurech v rámci EU a Evropského hospodářského prostoru.

České ministerstvo financí předpokládá, že členské státy mimo eurozónu budou mít prodloužené přechodné období, přičemž tyto požadavky budou v tuzemsku platit až od roku 2027.

Směrnice o platebních službách (PSD2) a PSD3

Nařízení je součástí širší diskuse kolem směrnice o platebních službách (PSD2), přičemž Evropská komise pracuje na její nové verzi známé jako PSD3.

Cílem této směrnice je rozšířit ověřovací službu na všechny převody měn v EU, včetně české koruny. Cílem je upozornit klienty na možné chyby při převodech peněz a nabídnout lepší ochranu před podvody.

Vyvinutí ověřovací funkce bude stát nemalé náklady

Mluvčí České národní banky upřesnil, že navrhované řešení bude vyžadovat, aby banky ověřovaly shodu čísla účtu a jména v bance příjemce a informovaly odesílatele o shodě ještě před autorizací platby.

Ministerstvo financí ČR tvrdí, že zřízení samostatné ověřovací služby v ČR by v tuto chvíli bylo nelogické, vzhledem ke značným technickým a finančním investicím, které by poskytovatelé platebních služeb museli vynaložit.

Nové nařízení EU je stále v legislativním procesu a členské státy k němu podávají připomínky. Stanoví, že odesílatel musí pro zpracování transakce zadat jak IBAN, tak název účtu (jméno příjemce). Konečné znění směrnice se očekává v roce 2025, a pokud bude současný návrh Evropské komise přijat, vstoupí nové požadavky v platnost v roce 2027 po 18měsíčním přechodném období.

Klienti by změnu uvítali

V současné době žádná česká banka neumožňuje klientům vidět jméno příjemce u každé platby před jejím odesláním. Průzkum České bankovní asociace z roku 2021 však ukázal, že značná část uživatelů internetového a mobilního bankovnictví by takovou funkci uvítala.

Nejpřívětivější ke klientům v tomto ohledu zůstává Air Bank, i když u první platby na nový účet jméno příjemce nezobrazuje. Jméno se zobrazí po první platbě, a poté před každým dalším převodem na stejný účet.

Neochota bank zveřejňovat jméno příjemce při každé platbě je často zdůvodněna nutností zachovat bankovní tajemství podle platných zákonů. S vývojem digitálních technologií, bezhotovostního placení a s novými předpisy však může v českých bankách a u jejich klientů brzy dojít k posunu směrem k větší transparentnosti a bezpečnosti elektronických plateb.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎