Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

OPEC+ navrhl snížení produkce ropy o 2 miliony barelů denně – Ropa nad 100 USD?

Publikováno
OPEC+ navrhl snížení produkce ropy o 2 miliony barelů denně – Ropa nad 100 USD?
Zdroj: depositphotos.com

Před měsícem oznámila kartelová organizace OPEC+ snížení produkce ropy o 100 tisíc barelů denně. Již tehdy se proto začalo spekulovat, že OPEC+ tím pouze dal nový signál. A skutečně, kartel nově navrhl snížení produkce ropy o 2 miliony barelů denně.

Předešlý návrh byl bez nějakého velkého vlivu na kurzový průběh na trhu s ropou. Dá se ale očekávat, že nový, radikálnější, návrh dostane tržní cenu ropy velmi brzy nad 100 USD za barel.

OPEC+ navrhl snížení produkce ropy o 2 miliony barelů denně

Společný monitorovací výbor (JMMC) skupiny OPEC+ ve středu doporučil, aby kartel snížil těžbu o 2 miliony barelů denně (bpd). A to od listopadu. Dřívější zprávy naznačovaly, že OPEC+ bude na dnešním zasedání diskutovat o snížení produkce o 500 tisíc barelů denně až 1 milionu barelů denně. Většinové očekávání bylo, že kartel se neodhodlá k ničemu razantnějšímu, jak 1 milionu barelů denně.

Snížení produkce ropy je zrovna v době, kdy se celý západ potýká s energetickou krizí a současná politika OPEC+ tomu zrovna nepomáhá. Stručná technická analýza napovídá, že od léta se většinu času drží cena za barel pod 100 USD. Nicméně kolem 85 USD našel trh dostatečný support, kde kurz nabral i momentum. A čerstvá zpráva dodává zase trhu pohon k růstu.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf trhu s ropou Brent
Denní graf trhu s ropou (Brent)

Proto je velmi pravděpodobné, že se do konce října dočkáme obchodování ropy s cenou nad 100 USD za barel. Zatím je to samozřejmě jenom o očekávání, ale od začátku listopadu dojde k reálnému oslabení nabídky na trhu. A zákon nabídky a poptávky pak udělá své.

Závěrem

Už v září se dalo předpokládat, že OPEC+ ty kohouty přiškrtí. A málokdo asi čekal, že to bude tak razantní. Proto je velmi pravděpodobné, že více jak půlroční pokles ceny ropy je u konce. Což je hlavně pro nás v Evropě problém. Jelikož americký dolar doslova drtí všechny evropské měny. A tím pádem stačí relativně málo na to, abychom měli benzín a naftu zase téměř na 50 korunách za litr. Což je pro již tak oslabující hospodářství problém.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎