Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Odvětví hedgeových fondů ztratilo v roce 2022 aktiva v hodnotě 125 miliard dolarů

Odvětví hedgeových fondů ztratilo v roce 2022 aktiva v hodnotě 125 miliard dolarů
Zdroj: depositphotos.com

Když se v médiích, odborných diskusích nebo investičních článcích hovoří o výkonnosti v oblasti zhodnocování peněz, bývají obvykle čtenářům za vzor předkládány hedgeové fondy. Tyto fondy zhodnocují kapitál svých klientů a mělo by se jednat o jasné jedničky na investičním poli, které nejenže disponují obrovským kapitálem, ale mohou si také dovolit zaplatit i ty nejchytřejší mozky na planetě.

V tomto článku si ukážeme, že ani tyto výhody hedgeovým fondům nestačily na obranu proti globálnímu akciovému poklesu v loňském roce, při kterém z fondů zmizely miliardy dolarů.

Odliv peněz z Hedgeových fondů

To, že loňský rok nebyl pro drobné akciové investory zrovna lehký, již všichni víme nebo alespoň tušíme, ale že se do pasti klesajících trhů chytí i velké hedgeové společnosti, to je překvapením. Toto odvětví v loňském roce zažilo největší odliv kapitálu od roku 2016. Loňský odliv přitom následoval poté, co do odvětví hedgeových fondů v roce 2021 přitekl investiční kapitál 15 miliard USD.

Poté, co hedgeové fondy ztratily kvůli své investiční činnosti 125 miliard dolarů, začali investoři jednat, což celou situaci v tomto sektoru výrazně zkomplikovalo.

Kvůli neuspokojivým výsledkům hedgeových fondů, stáhli investoři z tohoto segmentu aktiva za 55 miliard dolarů. Institucionální klienti poté odebrali dalších 15 miliard USD. Celková kapitalizace tohoto segmentu je 3,83 bilionu dolarů. Podle agentury HFR byly nejztrátovější ty fondy, které investovaly pouze do akciových titulů. Naopak diverzifikované fondy, které vložily peníze svých klientů do úvěrových fondů mohli slavit. Ty díky rostoucím úrokových sazbám v loňském roce dokázaly vydělat 4,3 miliardy dolarů.

Zdroj: reuters.com
Čistý tok aktiv hedgeových fondů 2015 - 2022
Čistý tok aktiv hedgeových fondů 2015 – 2022

Hedgeové fondy v loňském roce čelily obtížným podmínkám na trhu, které byly zapříčiněny vysokou inflací a nestabilní politickou situací v Evropě. V těchto tržních podmínkách došlo k poklesu o 4,2 %, podle indexu HFRI 500 Fund Weighted Composite, který sleduje výkonnost těch největších hedgeových fondů na světě. Tento pokles je nejvyšší od roku 2018. Podle společnosti HFR táhly hedgeové fondy dolů především akciové obchodní strategie, které odepsaly 10,21 % – což je ale stále méně než více jak 20% ztráta nesledovanějšího indexu S&P 500.

Závěr

Loňské náročné tržní prostředí přineslo červená čísla nejen drobným investorům, ale také specializovaným investičním fondům. Ty v loňském roce ztratily aktiva za 125 miliard dolarů, aby následně přišly o dalších 70 miliard USD, které si klienti z fondů vybrali s odvoláním na špatné výsledky. Odliv investičního kapitálu byl nejvyšší od roku 2016. Podle indexu HFRI 500 Fund, hedgeové fondy v loňském roce odepsaly 4,2 % hodnoty svých aktiv.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.