Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Odhalte nenápadné výdaje, které vás brzdí na cestě za finanční nezávislostí. Zbavte se jich jednou pro vždy!

Odhalte nenápadné výdaje, které vás brzdí na cestě za finanční nezávislostí. Zbavte se jich jednou pro vždy!
Zdroj: depositphotos.com

Chcete dosáhnout finanční nezávislosti, ale stále žijete od výplaty k výplatě? Nedaří se vám investovat tolik, kolik byste si přáli? Nežijete život podle vlastních představ? Možná vám peníze nenápadně utíkají a vy o tom ani nevíte! V našem článku se dozvíte, jakými cestami přicházíte každý den o peníze a jak to můžete změnit!

Plánování příjmů a výdajů patří k jedněm ze základních a stěžejních pilířů finanční nezávislosti. Vždyť pokud nevíte, kolik peněz musíte každý měsíc zaplatit, jak se pak můžete systematicky věnovat investování? Rozpočet by tedy měl být jednou z prvních věcí, kterou si sestavíte, když se začnete zajímat o peníze.

Už si rozpočet pravidelně vedete? Skvělé! V dnešním článku vám chceme ukázat výdaje, které jsou možná na první pohled nenápadné, ale v součtu vám mohou s rozpočtem nepěkně zamávat. Co oči nevidí, peněženku nebolí? 

1) Bankovní poplatky

Ačkoliv to nemusí být na první pohled patrné, bankovní poplatky mohou z vašich měsíčních příjmů ukrojit značné částky.

Poplatky za vedení účtu sice už většina bank zrušila, ale stále existují takové, které účtují poplatky za výpis z bankovního účtu poštou, za platbu v zahraniční měně, za výběr z bankomatu a jiné každodenní služby.

Máte kreditní kartu pro nenadále výdaje? A neplatíte každý měsíc poplatek za její vedení? Nebo jste si kdysi řekli, že chcete, aby se vaše kreditní karta splácela automaticky a nyní hradíte každý měsíc poplatek za automatický převod peněz z běžného účtu na splátku kreditní karty? Investujete do podílových fondů přes vaši banku? Zkuste se zamyslet, kolik taková investice vlastně stojí.

Jednotlivé poplatky jsou obvykle drobné, které se postupně sčítají a mohou být i v řádu stovek korun měsíčně. Zkuste si spočítat, kolik vás stojí bankovní služby a zamyslet se, zda by nestálo za to, podívat se na trhu po levnějších, ale stejně kvalitních produktech.

2) Úroky

Úroky jsou na tom podobně jako bankovní poplatky. Pokud nějaké dluhy máte, placení úroků se zkrátka nevyhnete. Přesto máte několik možností, jak přece jen měsíční splátky optimalizovat. Můžete na příklad uvažovat o konsolidaci úvěrů, refinancování nebo zkrátka jen zajít do banky a vyptat se, jaké máte ve vaší situaci možnosti (vše je totiž velmi individuální). Pokud je to možné, zbavte se dluhů co nejdříve, protože díky tomu vám zůstane měsíčně tisíce korun navíc.

3) Členství v posilovně

Zdravý životní styl můžeme všem jen doporučit, a pokud jste aktivní návštěvník posilovny, baví vás to a chodíte pravidelně, můžete tento odstavec přeskočit.

Pokud si však od ledna platíte členství ve fitness centru a od února jste tam nebyli, zbystřete!

Možná právě tady vám utíká několik stovek, možná i tisícovek měsíčně. Členství v posilovně jsou často vázána smlouvou, podle které hradíte pravidelné platby. Pokud posilovnu nevyužíváte nebo máte dokonce takových členství víc, zvažte, zda je tento výdaj skutečně relevantní. To samé platí pro fitness programy na internetu.

4) Televizní poplatky a platby za streamovací kanály

Podobně jako s členstvím v posilovně je to i s televizními poplatky a různými platbami za streamovací a jiné online služby, které poskytují zábavu. Opravdu potřebujete platit několik různých předplatných na sledování filmů a seriálů? Nestačil by vám jeden? Skutečně sledujete televizi nebo ji pouštíte jen ze zvyku jako kulisu k nějaké činnosti?

Nenabídne vám stejnou službu například rádio nebo poslouchání podcastu? To vše jsou otázky, jejichž odpověď vám může opět přinést několik stovek měsíčně navíc do rozpočtu.

5) Káva, alkohol, jídlo, pití

Další velmi zajímavou kapitolou jsou nápoje a jídlo. Říkáte si, že je to nesmysl a že jíst a pít musí přece každý? To máte pravdu, ale i tady se dají najít peníze, které vám každý měsíc mizí z účtu, aniž byste si to uvědomovali. Jedním z příkladů může být pití kávy. Patříte mezi lidi, kteří si každé ráno cestou do práce koupí velký hrnek kávy v kavárně? Zkuste si někdy připravit kávu doma a vzít si ji s sebou do elegantního termohrnku. Ušetříte nejen peníze, ale i životní prostředí.

Podobně je na tom i jídlo v restauraci. Pokud se v restauracích stravujete často, pravděpodobně musíte sáhnout hlouběji do kapsy, než když si uvaříte doma. Že už si doma jídlo připravujete? Skvělé! A máte přehled o tom, kolik jídla ve finále vyhodíte? Pokud vyhazujete potraviny, plýtváte nejen zdroji, ale hlavně vlastními penězi.

Necháváte si jídlo odvážet domů? A jak často pijete alkohol? V jakém množství, v jakém prostředí a v jaké kvalitě?

Přestože se může zdát, že na jídle a pití se ušetřit nedá, opak je pravdou. Právě tato kategorie je jedna z nejvíce nebezpečných, protože je tak samozřejmá a nenápadná.

6) Úroveň bydlení

Máme štěstí, že žijeme ve vyspělém západním světě, kde si můžeme dovolit topit, když je zima, nebo naopak zapnout klimatizaci, když je teplo. Správná otázka je, nepřeháníme to? Je skutečně potřeba mít v bytě 23 stupňů a chodit tam v šortkách a tílku, když venku panují kruté mrazy?

Topení a klimatizace jsou skvělými sluhy, ale mohou se z nich snadno stát zlí páni pro vaši peněženku. Pokud hledáte prostor, kde ušetřit, zkuste v létě nastavit klimatizaci na o jeden nebo i půl stupně vyšší teplotu, než jste zvyklí.

Další možnosti, kde ušetřit

Způsobů, jak ušetřit je nepřeberné množství a limituje vás pouze vaše fantazie a ochota upravit si svůj životní standard.

Pro inspiraci vám přinášíme výčet dalších nápadů:

  • vytahovat spotřebiče ze zásuvky, pokud je nepoužíváte,
  • nastavit si trvalý příkaz na odesílání peněz na spoření a investování,
  • nakupovat ve slevách,
  • využívat tzv. cashbacku nebo slev od bank a jiných společností, jejichž služby už využíváte,
  • vyzkoušet sdílenou ekonomiku místo vlastnění a hromadění věcí,
  • vyhýbat se impulzivním nákupům.

Cesta k finanční nezávislosti = žít s minimem?

Po přečtení našeho článku se vám možná zdá, že vám doporučujeme, zbavit se všech životních radostí, šetřit a žít asketický život. To bychom byli velice neradi! Článkem jsme vám chtěli ukázat možnosti, kde můžete poměrně snadno ušetřit, pokud máte zájem mít měsíčně nějaké stokoruny  tisícikoruny navíc.

Stačí k tomu pouze malá změna ve vašem současném životním stylu a díky tomu můžete investovat více peněz nebo si snáze plnit své hluboké sny. I zde platí, že žijeme jen jednou! Je však dobré najít ve svém životě vhodný balanc a toho se držet. Budete tak spokojenější, sebevědomější, zdravější, bohatší a můžete pomoci i životnímu prostředí.

Líbil se vám tento článek?
4
2

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.