Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Od ukulele k filantropii: Jak miliardář Warren Buffett utrácí své jmění?

Warren Buffett, známý svým jednoduchým životním stylem a obrovským bohatstvím, žije v kontrastu k obrazu typického miliardáře. Jeho každodenní život ukazuje, že štěstí není o penězích.

Publikováno
Od ukulele k filantropii: Jak miliardář Warren Buffett utrácí své jmění?
Zdroj: midjourney.com

Warren Buffett, vážený generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, je známý nejen svým pozoruhodným bohatstvím, které se odhaduje na 136 miliard dolarů, ale také svým jednoduchým životním standardem a významnými filantropickými aktivitami.

Přestože je Buffett jedním z nejbohatších lidí na světě, udržuje si životní styl, který je v rozporu s jeho obrovským bohatstvím.

Buffett stále bydlí ve stejném domě v Omaze, který zakoupil v 50. letech minulého století, a jezdí ve vozidlech, která mají k luxusu daleko. Jeho snídaně často pochází z McDonald’s a je známo, že když byly jeho děti malé, používal vypůjčený nábytek.

Mezi jeho koníčky patří hraní bridže, golf a brnkání na jedno z jeho 22 ukulele, kterým okouzloval svou první manželku Susan.

Většina Buffettova majetku je spojena s konglomerátem Berkshire Hathaway

Jeho cesta k bohatství začala již v raném věku, kdy v 11 letech investoval do akcií a ve 13 letech vyplňoval první daňové přiznání.

Navzdory nezměrnému bohatství byla většina jeho majetku nashromážděna po jeho 50. narozeninách díky růstu ceny akcií Berkshire Hathaway – jeho roční plat od společnosti zůstal posledních 40 let na úrovni 100 000 dolarů.

Přestože Buffett měl i své investiční přešlapy, například v případě sítě čerpacích stanic Sinclair, byly výrazně převáženy jeho úspěchy. Buffett, známý svou spořivostí, se v průběhu let dopustil omezených rozmařilostí, například pořízení soukromého letadla, kterému vtipně přezdíval “Neobhajitelné”.

Buffettovy proslulé filantropické aktivity

Věštec z Omahy se zavázal věnovat 85 % svých akcií Berkshire Hathaway pěti nadacím a společně s Billem a Melindou Gatesovými vedl celosvětovou iniciativu nazvanou The Giving Pledge, která nabádá nejbohatší lidi světa, aby věnovali značnou část svého majetku na dobročinné účely.

Navzdory svému obrovskému bohatství Buffett zdůrazňuje, že je důležité žít spokojený život bez přehnaného materialismu.

Jednou se na setkání akcionářů vyjádřil: “Jsou věci, které si za peníze nekoupíte… Můj život nemůže být šťastnější. Ve skutečnosti by byl horší, kdybych měl šest nebo osm domů. Takže mám všechno, co potřebuji mít, a víc nepotřebuji, protože po určité době už to nemá význam.”

Řekněme, že tato slova mají skutečnou váhu, protože Buffett, vzhledem k výši svého majetku a vlastním možnostem, ví, o čem mluví.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎