Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Daňové přiznání za rok 2023: 5 tipů, jak ušetřit na daních!

Blíží se termín podání daňového přiznání! Jaké slevy můžete uplatnit ve svém daňovém přiznání za rok 2023? Podívejte se na naše tipy, jak ušetřit na daních!

Publikováno
Daňové přiznání za rok 2023: 5 tipů, jak ušetřit na daních!
Zdroj: Depositphotos.com

Před podáním daňového přiznání za rok 2023 se hodí vědět, jaké odpočty a daňové úlevy lze pro snížení daňové povinnosti využít. Díky tomu můžete na daních ušetřit. A kdo bych chtěl státu zbytečně odvádět více peněz, než musí, že?

Před výpočtem daňové povinnosti si mohou fyzické osoby snížit svůj daňový základ, tedy loňské příjmy snížené o související výdaje, a to pomocí uplatnění nezdanitelných složek.

Mezi ně patří příspěvky na penzijní spoření se státním příspěvkem, životní pojištění nebo úroky z hypotéky. Po tomto snížení se vypočítá předběžná patnáctiprocentní daň z příjmu, kterou lze dále snížit o daňové slevy, počínaje základní slevou na poplatníka.

1. Sleva na poplatníka

Základní sleva na poplatníka zůstává ve výši 30 840 korun, tedy beze změny oproti předchozímu roku. Tuto slevu může uplatnit každý, kdo měl v předchozím roce zdanitelné příjmy.

Lze ji odečíst v plné výši, ale pouze do výše původní daně, kterou byste měli zaplatit.

Info

Ti, kdo neplánují podat klasické daňové přiznání, mohou využít roční zúčtování daně prostřednictvím svého zaměstnavatele. Pokud jste se rozhodli pro paušální daň, daňové přiznání nepodáváte a zmíněné odpočty a slevy nevyužijete.

2. Daňové zvýhodnění pro rodiny

Rodiny mohou uplatnit daňové zvýhodnění na první dítě ve výši 15 204 Kč ročně, na druhé dítě 22 320 Kč a na každé další dítě 27 840 Kč. Pokud má dítě průkaz ZTP/P, odečitatelná částka se zdvojnásobuje.

Daňová sleva na péči o dítě neboli “školkovné” umožňuje jednomu z rodičů odečíst si až 17 300 Kč na výdaje za předškolní péči.

Tento odpočet odpovídá měsíční minimální mzdě a pokrývá pouze skutečné výdaje s výjimkou stravování nebo dopravy. Tento odpočet bude možné naposledy uplatnit za zdaňovací období 2023. Od roku 2024 tato sleva končí.

3. Daňový bonus

Pokud po uplatnění slevy na dítě vaše daň klesne pod nulu, vznikne vám daňový bonus, který může převýšit vaši původní daňovou povinnost. Nezaplatíte tak žádné daně, a ještě od státu něco dostanete.

Nyní neexistuje limit na výši tohoto bonusu, což je změna oproti minulosti, kdy maximální výplata činila 60 300 korun. Pro získání bonusu je nutné mít příjem alespoň šestinásobku minimální mzdy, což v roce 2023 činí 103 800 Kč. Příjmy se počítají z práce nebo podnikání.

4. Sleva na manželku či manžela

Vyživování manžela/manželky bez významných příjmů může snížit daně až o 24 840 korun, pokud výdělek manžela/manželky nepřesáhl za rok 68 000 Kč. Tento odpočet lze uplatnit pouze za měsíce splňující kritéria manželství a společného soužití.

Pokud jste měli svatbu například 10. srpna 2023, můžete slevu uplatnit jenom za září až prosinec.

Za každý měsíc si můžete z daní odečíst 2 070 korun měsíčně. Dvojnásobnou slevu na dani (49 680 korun ročně) můžete uplatnit u manželky/manžela s průkazem ZTP. Podmínky a výše slev se nezměnily, ale za rok 2024 se již zpřísní.

5. Sleva na studenta

Studenti mladší 26 let, resp. 28 let v případě doktorandů, si mohou odečíst až 4 020 korun ročně za studium, pokud na začátku každého měsíce splňují podmínky věku a studia. Za každý takový měsíc lze využít jednu dvanáctinu, tedy 335 korun.

Tuto zvláštní slevu na dani pro studenty bude možné naposledy uplatnit na příjmy dosažené v roce 2023.

Další slevy na daních:

U osob se zdravotním postižením se daňové odpočty liší podle stupně postižení. Držitelé průkazu ZTP/P si mohou odečíst 16 140 korun ročně, přičemž tento odpočet lze kombinovat se slevou pro invalidní důchodce.

Nově se zavádí daňová sleva na “marné exekuce”, což jsou exekuce běžící neúspěšně déle než tři roky s původním dluhem nejvýše 1 500 korun. Věřitelé si mohou odečíst 450 Kč za každou takto zastavenou exekuci. Tyto exekuce se od roku 2023 zastavují.

Kromě toho existují další daňové úlevy týkající se hypoték, penzijního spoření, darů, profesního rozvoje, životního pojištění a příspěvků odborovým organizacím. Ty jsou považovány za nezdanitelné části základu daně, tzv. odčitatelné položky.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
5
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎