Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Dopad umělé inteligence na globální ekonomiku je obrovský. Velcí investoři však přesunují svůj zájem od dominantní Nvidie k dalším titulům. Které to jsou?
Globální ekonomika prochází významnou proměnou, která je způsobena nástupem umělé inteligence (AI). Analytici PwC předpovídají, že do konce desetiletí se díky tomuto trendu zvýší globální hrubý domácí produkt (HDP) o 15 bilionů dolarů.
Nvidia je dominantním hráčem v této oblasti, neboť její grafické procesory (GPU) A100 a H100 hrají klíčovou roli ve vysoce výkonných datových centrech.
Předpovědi uvádí, že grafické procesory Nvidia budou v letošním roce tvořit více než 90 % procesorů nasazených v datových centrech pro umělou inteligenci, což podtrhuje dominantní postavení společnosti v této oblasti.
Úspěch Nvidie nespočívá pouze v podílu na trhu, ale také v její cenové síle. V roce 2023 se společnosti podařilo výrazně zvýšit tržby z datových center a zároveň jen mírně zvýšit náklady na tržby, což naznačuje, že růst tržeb a zisku byl z velké části způsoben její schopností stanovit vyšší ceny.
Navzdory pozoruhodným výsledkům však někteří významní investoři, včetně Israela Englandera z Millennium Management, Jeffa Yasse ze Susquehanna nebo Jim Simons z Renaissance Technologies, snížili v prosinci své podíly v Nvidii.
Důvodem jsou obavy o udržitelnost cenové síly společnosti, zejména proto, že Nvidia plánuje zvýšit svou produkci a čelí konkurenci ze strany společností Advanced Micro Devices a Intel, které uvádějí na trh vlastní pokročilé grafické procesory pro umělou inteligenci.
Kromě toho představuje potenciální hrozbu pro budoucí vyhlídky Nvidie její závislost na čtyřech největších zákaznících, kteří se podílejí 40 % na jejích celkových tržbách. Ti však nyní vyvíjejí vlastní AI-GPU.
Situace by mohla vést k tomu, že tito zákazníci sníží svou závislost na Nvidii nebo její infrastrukturu úplně opustí. Někteří investoři proto obracejí svou pozornost k jiným společnostem se schopností využít rozmachu AI, jako jsou CrowdStrike nebo Snowflake.
Společnost CrowdStrike, která se zabývá kybernetickou bezpečností a využívá AI a strojové učení ve své platformě Falcon, zaznamenala zvýšené investice od miliardářů, jako jsou Jeff Yass a Jim Simons.
Ti podle posledních údajů drží na půl milionů akcí, které jen letos vzrostly téměř o 30 % a za poslední rok o více než 130 %.
Efektivita platformy Falcon se neustále zvyšuje, protože každý týden monitoruje biliony událostí, čímž zvyšuje ochranu dat před kybernetickými hrozbami. Navíc se její modely učením na obřím množství dat zdokonalují a čím dál víc se vzdalují konkurenci.
Konkurenční výhoda společnosti je vidět na působivé míře retence. Hrubá míra retence se již několik let pohybuje kolem 98 % a čistá míra retence v posledních pěti letech trvale přesahuje 119 %.
Hrubá míra retence je podíl tržeb od stávajících zákazníků ve srovnání s předchozím obdobím. Vyjadřuje tedy, jaké procento tržeb předchozího roku firma udržela.
Čistá míra retence navíc počítá s “expansion revenue” tedy dodatečnými tržbami nad rámec původních měsíčních plateb – upselling, cross-selling a doplňky.
Crowdstrike si tedy dlouhodobě udržuje téměř 100 % svých zákazníků, a navíc jim umí prodat ještě dalších produkty o hodnotě 20 % nad rámec původního předplatného.
To svědčí nejen o silné loajalitě zákazníků, ale také o trvalém meziročním růstu jejich výdajů. Úspěšný model založený na předplatném poskytuje firmě solidní a předvídatelný cash flow.
Společnost navíc úspěšně zvyšuje počet svých klientů, přičemž většina z nich si nyní předplácí více cloudových modulů.
Podobně se o společnost Snowflake, která se zabývá cloudovým ukládáním dat, zajímají miliardáři jako Ken Griffin z Citadel Advisors, David Siegel z Two Sigma Investments nebo již zmíněný Israel Englander.
Tito 3 velcí investoři dohromady drží asi 4 miliony akcií Snowflake.
Společnost je známá především díky své cloudové infrastruktuře, která je postavena na nejoblíbenějších cloudových službách.
Zatímco při ukládání dat na konkurenčních platformách může sdílení dat představovat potenciální problém, díky vrstveným řešením Snowflake je sdílení dat pro její uživatele bezproblémové.
Před necelým rokem navíc navázala spolupráci s Nvidií a nyní svým uživatelům umožňuje využívat její vysokovýkonné GPU.
Zákazníci také zjevně oceňují transparentní cenovou politiku Snowflake. Namísto předplatného se společnost rozhodla účtovat uživatelům poplatky podle toho, kolik dat ukládají a kolik “výpočetních kreditů” využívají.
Obavy by mohlo vyvolat ocenění společnosti. Akcie se obchodují za téměř 200násobek odhadovaného budoucího zisku – forwardové P/E.
I když se její budoucí vyhlídky zdají být slibné, může trvat nějakou dobu, než provozní výsledky ospravedlní vysoké ocenění.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.