Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia dominuje AI trhu: Jak dlouho dokáže odolávat náporu konkurence?

Dopad umělé inteligence na globální ekonomiku je obrovský. Velcí investoři však přesunují svůj zájem od dominantní Nvidie k dalším titulům. Které to jsou?

Publikováno
Nvidia dominuje AI trhu: Jak dlouho dokáže odolávat náporu konkurence?
Zdroj: Midjourney.com

Globální ekonomika prochází významnou proměnou, která je způsobena nástupem umělé inteligence (AI). Analytici PwC předpovídají, že do konce desetiletí se díky tomuto trendu zvýší globální hrubý domácí produkt (HDP) o 15 bilionů dolarů.

Nvidia je dominantním hráčem v této oblasti, neboť její grafické procesory (GPU) A100 a H100 hrají klíčovou roli ve vysoce výkonných datových centrech.

Předpovědi uvádí, že grafické procesory Nvidia budou v letošním roce tvořit více než 90 % procesorů nasazených v datových centrech pro umělou inteligenci, což podtrhuje dominantní postavení společnosti v této oblasti.

Úspěch Nvidie nespočívá pouze v podílu na trhu, ale také v její cenové síle. V roce 2023 se společnosti podařilo výrazně zvýšit tržby z datových center a zároveň jen mírně zvýšit náklady na tržby, což naznačuje, že růst tržeb a zisku byl z velké části způsoben její schopností stanovit vyšší ceny.

Navzdory pozoruhodným výsledkům však někteří významní investoři, včetně Israela Englandera z Millennium Management, Jeffa Yasse ze Susquehanna nebo Jim Simons z Renaissance Technologies, snížili v prosinci své podíly v Nvidii.

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Důvodem jsou obavy o udržitelnost cenové síly společnosti, zejména proto, že Nvidia plánuje zvýšit svou produkci a čelí konkurenci ze strany společností Advanced Micro Devices a Intel, které uvádějí na trh vlastní pokročilé grafické procesory pro umělou inteligenci.

Kromě toho představuje potenciální hrozbu pro budoucí vyhlídky Nvidie její závislost na čtyřech největších zákaznících, kteří se podílejí 40 % na jejích celkových tržbách. Ti však nyní vyvíjejí vlastní AI-GPU.

Situace by mohla vést k tomu, že tito zákazníci sníží svou závislost na Nvidii nebo její infrastrukturu úplně opustí. Někteří investoři proto obracejí svou pozornost k jiným společnostem se schopností využít rozmachu AI, jako jsou CrowdStrike nebo Snowflake.

Špička v kybernetické bezpečnosti

Společnost CrowdStrike, která se zabývá kybernetickou bezpečností a využívá AI a strojové učení ve své platformě Falcon, zaznamenala zvýšené investice od miliardářů, jako jsou Jeff Yass a Jim Simons.

Ti podle posledních údajů drží na půl milionů akcí, které jen letos vzrostly téměř o 30 % a za poslední rok o více než 130 %.

Vývoj akcií CrowdStrike za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CRWD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Efektivita platformy Falcon se neustále zvyšuje, protože každý týden monitoruje biliony událostí, čímž zvyšuje ochranu dat před kybernetickými hrozbami. Navíc se její modely učením na obřím množství dat zdokonalují a čím dál víc se vzdalují konkurenci.

Konkurenční výhoda společnosti je vidět na působivé míře retence. Hrubá míra retence se již několik let pohybuje kolem 98 % a čistá míra retence v posledních pěti letech trvale přesahuje 119 %.

Poznámka

Hrubá míra retence je podíl tržeb od stávajících zákazníků ve srovnání s předchozím obdobím. Vyjadřuje tedy, jaké procento tržeb předchozího roku firma udržela.

Čistá míra retence navíc počítá s “expansion revenue” tedy dodatečnými tržbami nad rámec původních měsíčních plateb – upselling, cross-selling a doplňky.

Crowdstrike si tedy dlouhodobě udržuje téměř 100 % svých zákazníků, a navíc jim umí prodat ještě dalších produkty o hodnotě 20 % nad rámec původního předplatného.

To svědčí nejen o silné loajalitě zákazníků, ale také o trvalém meziročním růstu jejich výdajů. Úspěšný model založený na předplatném poskytuje firmě solidní a předvídatelný cash flow.

Společnost navíc úspěšně zvyšuje počet svých klientů, přičemž většina z nich si nyní předplácí více cloudových modulů.

Nejen cloudové úložiště

Podobně se o společnost Snowflake, která se zabývá cloudovým ukládáním dat, zajímají miliardáři jako Ken Griffin z Citadel Advisors, David Siegel z Two Sigma Investments nebo již zmíněný Israel Englander.

Tito 3 velcí investoři dohromady drží asi 4 miliony akcií Snowflake.

Společnost je známá především díky své cloudové infrastruktuře, která je postavena na nejoblíbenějších cloudových službách.

Zatímco při ukládání dat na konkurenčních platformách může sdílení dat představovat potenciální problém, díky vrstveným řešením Snowflake je sdílení dat pro její uživatele bezproblémové.

Před necelým rokem navíc navázala spolupráci s Nvidií a nyní svým uživatelům umožňuje využívat její vysokovýkonné GPU.

Zákazníci také zjevně oceňují transparentní cenovou politiku Snowflake. Namísto předplatného se společnost rozhodla účtovat uživatelům poplatky podle toho, kolik dat ukládají a kolik “výpočetních kreditů” využívají.

Obavy by mohlo vyvolat ocenění společnosti. Akcie se obchodují za téměř 200násobek odhadovaného budoucího ziskuforwardové P/E.

Vývoj ceny akcií Snowflake za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Snowflake Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I když se její budoucí vyhlídky zdají být slibné, může trvat nějakou dobu, než provozní výsledky ospravedlní vysoké ocenění.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎