Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší propad v historii: Co stojí za kolapsem akcií Nvidia a začnou opět růst?

Nvidia zaznamenala největší jednodenní ztrátu v historii amerických akcií, když její hodnota klesla o 279 miliard dolarů. Co stojí za tímto dramatickým pádem a jaký bude další vývoj?

Největší propad v historii: Co stojí za kolapsem akcií Nvidia a začnou opět růst?

Nvidia, klíčový hráč v odvětví umělé inteligence, nedávno zaznamenala výrazný pokles své tržní hodnoty. Společnost se sídlem v Santa Claře, jejíž hodnota v nedávné přesahovala 3,3 bilionu dolarů, zaznamenala pokles svých akcií o 9,5 % během jediného dne.

Tento pokles vymazal z její tržní kapitalizace 279 miliard dolarů, čímž stanovil rekord největší jednodenní ztráty v historii amerických akcií a překonal tak předchozí rekord společnosti Meta.

Výprodej ovlivnil i širší tržní indexy, jako je Nasdaq 100, S&P 500 a Dow Jones Industrial Average.

Akcie Nvidia pokračovaly v poklesu a následující den ztratily dalších 1,7 %, čímž se jejich tržní hodnota snížila na přibližně 2,7 bilionu dolarů. Na závěr čtvrtečního obchodování se pak hodnota společnosti pohybovala na úrovni 2,63 bilionu dolarů.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Koupit akcie Nvidia! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Faktory přispívající k poklesu

K poklesu akcií Nvidia přispělo několik faktorů: Obavy o udržitelnost investic do umělé inteligence, ekonomická nejistota a potenciální antimonopolní vyšetřování otřásly důvěrou investorů.

Akcie Nvidia jsou zvěstovatelem globální ekonomiky, protože jsou silně spojeny s investicemi do AI od technologických gigantů, jako jsou Microsoft, Amazon a Meta.

Roste skepse ohledně časového plánu ziskovosti AI a jejího potenciálu naplnit očekávání. Ekonom Daron Acemoglu z MIT vyjádřil pochybnosti a označil AI za “poníka s několika triky” a omezenými schopnostmi.

Analytici ze společností BlackRock a JP Morgan upozorňují, že pro smysluplnou návratnost investic do AI je klíčový přechod od “tréninku” k “výrobě”.

K těmto obavám se přidává i údajné vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti týkající se možného porušení antimonopolních pravidel ze strany Nvidie. Ačkoli společnost neobdržela předvolání k soudu, možnost vyšetřování zvýšila obavy investorů.

Dominance Nvidie na trhu s čipy umělé inteligence, kde se v příštích dvou letech očekává její 90% podíl na trhu, přitahuje pozornost regulačních orgánů.

Reakce a výhled

Navzdory problémům zůstává generální ředitel Jensen Huang optimistický. Tvrdí, že poptávka po nových čipech umělé inteligence “Blackwell” výrazně převyšuje nabídku – i když optimistický, sám akcie Nvidia v tichosti prodává.

Huang je přesvědčen, že grafické procesory společnosti, které jsou pro aplikace umělé inteligence nezbytné, poskytují okamžitou návratnost díky efektivnímu zpracování dat.

Někteří analytici trhu tak považují pokles ceny akcií za nákupní příležitost vzhledem k vlivu Nvidie na technologický průmysl. Volatilita akcií je však dvousečná zbraň.

Investoři sice zaznamenali značné zisky, ale zároveň se musí připravit na výrazné výkyvy hodnoty jejich investice.

Steve Sosnick, hlavní stratég Interactive Brokers, poznamenal, že individuální investoři mohou stále upřednostňovat akcie Nvidia. Institucionální investoři jsou však pravděpodobně opatrnější a zajišťují si zisky – to znamená, že akcie prodávají – po letošním silném výkonu.

Širší ekonomické prostředí

Situaci společnosti dále komplikuje širší ekonomické prostředí. Americký trh práce vykazuje známky slabosti a potíže čínského sektoru bydlení ovlivňují spotřebu.

Světové ceny ropy se také dostaly na nejnižší úroveň za poslední tři roky, což naznačuje možné zpomalení ekonomiky.

Aktuální tržní turbulence společnosti Nvidia poukazují na křehkou rovnováhu mezi velkými očekáváními a ekonomickou realitou.

Grafické procesory Nvidia jsou i nadále “novou ropou a zlatem” v oblasti IT. Pro budoucnost společnosti však bude klíčové zvládnout očekávání investorů, regulační kontrolu a širší ekonomické faktory.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.