Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč šéf Nvidie prodal akcie za miliony, když je firma vykupuje za miliardy?

Masivní zpětný odkup akcií společnosti Nvidia v hodnotě 50 miliard dolarů vyvolává otázky. Je to projev důvěry v budoucnost firmy? Nebo se jedná o strategickou chybu?

Proč šéf Nvidie prodal akcie za miliony, když je firma vykupuje za miliardy?

Nvidia jakožto lídr na trhu umělé inteligence (AI), který na trhu generativní AI dominuje se svým více než 90 % podílem, je logicky v centru pozornosti.

A pozornost upoutalo i nedávné oznámení Nvidie  o programu zpětného odkupu akcií v hodnotě 50 miliard dolarů.

Když společnost vykoupí vlastní akcie, snižuje počet volně obchodovatelných akcií, což může zvýšit zisk na akcii (EPS). Tento krok také může signalizovat důvěru vedení v budoucnost společnosti.

Oba faktory pak často vedou k bezprostřednímu růstu ceny akcií. V případě Nvidie ale akcie po oznámení zpětného odkupu klesaly.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dlouhodobý dopad pak závisí na tom, zda jsou odkupy financovány udržitelnými peněžními toky nebo dluhem, a zda je koupě vlastních akcií dobrá investice ve srovnání s jinými možnostmi využití kapitálu.

Kritika programu zpětného odkupu akcií

I když program zpětného odkupu akcií je většinou přijímán pozitivně, tak v případě Nvidie se objevily u některých investorů názory, že pravé důvody k odkupu by mohly být jiné, než aby poukázaly na důvěru managementu firmy v to, že její akcie jsou podhodnocené.

Jedním z důvodů pro tyto pochybnosti je vysoká míra prodejů akcií vlastněných samotným managementem (tzv. insideři).

Generální ředitel Jensen Huang prodal od poloviny června do poloviny srpna 4,8 milionu akcií v celkové hodnotě téměř 580 milionů USD.

K poslednímu nákupu akcií na volném trhu přitom ze strany insiderů došlo v prosinci 2020. Naproti tomu objem prodejů touto skupinou akcionářů dosáhl 1,6 miliardy dolarů za posledních 12 měsíců.

Jak tedy management společnosti vnímá hodnotu firmy, když na jedné straně akcie, které sám vlastní, spíše prodává a na druhé straně prostřednictvím zpětných odkupů akcií se snaží jejich hodnotu zvýšit? Je zde určitý nesoulad.

Finanční zdroje na odkup akcií

Navzdory silnému cash flow skončila Nvidia ve druhém fiskálním čtvrtletí s hotovostí, peněžními ekvivalenty a obchodovatelnými cennými papíry ve výši 34,8 miliardy USD.

Odkup v hodnotě 50 miliard dolarů postrádá konkrétní datum ukončení, takže je to otázka budoucnosti než bezprostřední přítomnosti.

Dobré je také si uvědomit, že zpětný odkup sníží počet akcií o pouhých 1,60 %. Toto by nemělo praktický žádný dopad na zisk na akcii.

Firma musí držet vysoké tempo inovací

Strategické priority společnosti Nvidia jsou také pod drobnohledem. Jako lídr v oblasti hardwaru s umělou inteligencí má investice do výzkumu a vývoje zásadní význam pro udržení svého náskoku.

Chyby ve výzkumu nebo výrobě se v takto dynamickém oboru mohou negativně projevit. Jedním z příkladů takového zaváhání je i zpoždění s chystanou architekturou GPU Blackwell, které je údajně způsobenou chybou v designu, která měla negativní vliv na funkčnost čipu.

Pokud bude firma alokovat prostředky spíše do zpětného nákupu akcií než do výroby a výzkumu, mohlo by se to v budoucnu obrátit proti ní.

Chybějící zdroje by totiž mohly vést ke kapacitnímu omezení u výrobců čipů a bránit tak další expanzi. Řešení problémů s dodavatelským řetězcem nebo investice do výroby by proto mohly být strategičtější než zpětný odkup.

Zpětný odkup tak je zatím v očích některých investorů vnímán jako smíšený signál a možná že i to je důvodem, proč akcie Nvidia po oznámení výsledků klesaly.

Uvažujete o investování do akcií Nvidia? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.