Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Máte volné peníze? Investujte do těchto rychle rostoucích zdravotnických akcií

Každý potřebuje zdravotní péči - nebo ji někdy potřebovat bude. A když něco potřebuje každý, je to obrovská příležitost pro investory.

Máte volné peníze? Investujte do těchto rychle rostoucích zdravotnických akcií
Zdroj: depositphotos.com

Na celém světě se na zdravotní péči vydává přibližně 8,3 bilionu dolarů. Téměř polovina – zhruba 3,8 bilionu dolarů – se utratí ve Spojených státech.

Vzhledem k tomu, že sektor zdravotní péče roste výrazně rychleji než celá světová ekonomika, budou tato čísla do konce desetiletí téměř jistě mnohem vyšší.

Jak mohou investoři z tohoto růstu profitovat?

Různé typy akcií v oblasti zdravotní péče

Odvětví zdravotní péče je natolik široké, že existuje několik různých druhů zdravotnických akcií. Čtyři nejdůležitější typy jsou:

  • Akcie farmaceutických firem: Výrobci léků se zaměřují na vývoj léků, které léčí nebo zabraňují nemocem. Oproti biotechnologickým společnostem, které používají k vývoji léků živé organismy, farmaceutické společnosti používají chemické látky.
  • Akcie zdravotnických zařízení: Do této kategorie patří společnosti vyrábějící lékařské přístroje a vybavení, které se používají k péči o pacienty. Jedná se o různé produkty od jednorázových rukavic a teploměrů až po umělé srdeční chlopně a robotické chirurgické systémy.
  • Akcie plátců: V americkém systému zdravotní péče hrají obzvláště důležitou roli plátci – zdravotní pojišťovny a správci lékárenských dávek (PBM). Pojišťovny vybírají od jednotlivců a zaměstnavatelů pojistné na úhradu nákladů na zdravotní péči, zatímco PBM spravují pro zaměstnavatele dávky na léky na předpis.
  • Akcie poskytovatelů zdravotní péče: Poskytovatelé zdravotní péče stojí v první linii a poskytují pacientům zdravotní služby. Patří mezi ně nemocnice, ordinace lékařů, společnosti poskytující domácí zdravotní péči a zařízení dlouhodobé péče.

Které tituly mohou kandidovat na aktuálně vůbec nejlepší zdravotní akcie?

Zářivá budoucnost společnosti Novo Nordisk

Dánská farmaceutická firma má ve svém portfoliu léků obrovské vítěze v podobě léku na hubnutí Wegovy a léku na cukrovku 2. typu Ozempic. Investoři jsou navíc nyní nadšeni z nového léku na hubnutí, který by mohl být na cestě.

Na akci Capital Markets Day 7. března Novo Nordisk oznámil výsledky první fáze klinické studie svého experimentálního léku na obezitu amykretin. Společnost uvedla, že účastníci studie, kteří užívali amykretin, dosáhli po 12 týdnech průměrného poklesu hmotnosti o 13,1 %.

Existují dva hlavní důvody, proč tyto výsledky vyvolaly takové nadšení:

  • Úbytek hmotnosti byl dokonce lepší než průměrný úbytek hmotnosti 6 %, kterého dosáhli pacienti při klinickém testování přípravku Wegovy.
  • Amykretin je tableta, zatímco přípravek Wegovy se podává formou podkožní injekce. Faktor pohodlí by mohl být pro Novo Nordisk velkým prodejním argumentem.

 

Amykretin přitom není jediným slibným kandidátem společnosti. Novo Nordisk vyhodnocuje perorální verzi semaglutidu (lék, který se prodává pod obchodními názvy Ozempic, Rybelsus a Wegovy) v pozdní fázi studií jako léčbu cukrovky a obezity.

Injekční verzi semaglutidu testuje při léčbě Alzheimerovy choroby a vzácného jaterního onemocnění steatohepatitidy spojené s metabolickou dysfunkcí. Mezi další studie společnosti v pozdní fázi patří také nový lék na cukrovku a obezitu nazvaný CagriSema.

Vývoj cena akcií Novo Nordisk od začátku roku

Eli Lilly se základy podnikání pevnými jako skála

Eli Lilly v posledních několika letech dosahovala drtivých tržních výnosů a není těžké zjistit proč.

Výrobce léků dosáhl působivého pokroku v oblasti schválení léků, přičemž žádné z nich není důležitější než tirzepatid, klinická sloučenina uváděná na trh pod dvěma názvy:

  • Mounjaro zaměřená na diabetes 2. typu
  • Zepbound pro léčbu obezity

Obě dvě třídy těchto léků fungují tak, že stimulují určité hormony v těle, které pomáhají pacientům cítit se déle sytí a podporují pocit sytosti. Tak pomáhají pacientům zhubnout.

Někteří analytici předpovídají, že by tirzepatid mohl dosáhnout maximálního prodeje ve výši až 25 miliard dolarů ročně a stát se nejprodávanější terapií v historii farmaceutického průmyslu.

Nabídka Eli Lilly však dalece přesahuje tento jediný produkt. Společnost má několik produktů, jejichž prodeje stále rostou dobrým tempem. Patří mezi ně imunosupresivum Taltz, lék na cukrovku Jardiance a lék na rakovinu Verzenio.

V loňském roce získala Eli Lilly klíčová schválení i dalších léků:

  • Omvoh pro léčbu ulcerózní kolitidy
  • Jaypirca, což je lék využívaný k léčbě rakoviny

V letošním roce společnost očekává další důležité schválení regulačními orgány, a to pro donanemab, potenciální lék na Alzheimerovu chorobu.

Eli Lilly přitom dosahuje vynikajících finančních výsledků. V loňském roce se její celkové tržby ve výši 34,1 miliardy dolarů meziročně zvýšily o 20 %.

Čistý zisk společnosti se sice meziročně snížil o 16 % na 5,2 miliardy dolarů, ale to především kvůli výdajům souvisejícím s některými akvizicemi, které společnost v loňském roce uskutečnila. Analytici nyní očekávají, že se zisk na akcii (EPS) Eli Lilly v příštích pěti letech zvýší až o 50 % ročně.

Vývoj cena akcií Eli Lilly od začátku roku

AbbVie nabízející rovnováhu mezi růstem a výnosem

AbbVie je od svého vyčlenění z Abbott Laboratories před více než deseti lety skvělou investicí. Od té doby akcie proměnily investici 10 000 dolarů na více než 82 000 dolarů.

Společnost se dlouhá léta opírala o prodejní trhák Humira, jehož patent však loni vypršel. AbbVie naštěstí tuto díru agresivně zaplnila akvizicemi a organickým růstem díky novým produktům.

V roce 2020 společnost koupila vlastníka botoxu, společnost Allergan, za 63 miliard dolarů a očekává, že produkty Rinvoq a Skyrizi, které jsou hvězdami na vzestupu, dosáhnou do roku 2027 dohromady ročních tržeb ve výši 27 miliard dolarů.

Navzdory tomu, že prodeje léku Humira, které v roce 2022 představovaly 36 % všech tržeb společnosti, ve 4. čtvrtletí 2023 meziročně klesly o 40 %, analytici očekávají, že tržby AbbVie dlouhodobě porostou. To je dáno především těmito novými katalyzátory růstu.

Akcie Abbvie nabízejí také solidní dividendový výnos přes 3 %, přestože výplatní poměr činí pouze 48 % cash flow. Dividenda společnosti od rozdělení každoročně roste.

Akcie se obchodují za forwardový P/E poměr 16, což je férová cena vzhledem k tomu, že analytici očekávají, že v příštích letech poroste zisk společnosti středním až vysokým jednociferným tempem.

Vývoj cena akcií AbbVie od začátku roku

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.