Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejen halving. Jaké jsou další důvody, proč Bitcoin poroste?

Halving je obecně spojován s růstem ceny Bitcoinu. Je tu ale celá řada dalších faktorů, které poženou letos cenu vzhůru. Přečtěte si názory odborníků.

Publikováno
Nejen halving. Jaké jsou další důvody, proč Bitcoin poroste?
Zdroj: depositphotos.com

Trh kryptoměn zažívá denně výrazné pohyby a komunita především spekuluje o dalším směřování ceny Bitcoinu (BTC).

Ta v posledním měsíci zažila už 2 nová rekordní maxima, ale i prudké korekce. Aktuálně se cena pohybuje nad hranicí 70 000 USD, což byla do března 2024 nezmapovaná a nikdy nedosažená oblast.

Na příští měsíc je naplánován halving Bitcoinu a všichni od něj očekávají podporu dalšího růstu ceny. Analytička Lyn Alden však naznačuje, že půlení je jen jedním z mnoha faktorů, které by mohly vést k fenomenálnímu růstu Bitcoinu v tomto roce.

Poptávka bude silnější než nabídka

Dubnovým halvingem se denní produkce BTC sníží o přibližně 450 BTC ze současného průměru 900 BTC. Tím oslabí nabídková strana trhu s bitcoiny. Historicky byl v každém cyklu halving spojován s růstem ceny.

Aldenová zdůrazňuje, že snížení nabídky je sice důležité, ale významnější roli při určování hodnoty kryptoměny bude hrát celková poptávka po Bitcoinu.

Historické údaje naznačují korelaci mezi poptávkou po Bitcoinu a ukazateli likvidity, jako je například globální široká peněžní zásoba (M2).

Zdroj: lookintobitcoin.com
BTC price vs Global Liquidity (M2)
Korelace ceny Bitcoinu a globální peněžní zásoby M2

Peněžní zásoba M2 zahrnuje veškerou hotovost v oběhu, běžné účtyspořicí účty, účty peněžního trhu a vkladové certifikáty do 100 000 USD. V USA se pod vlivem zpřísnění měnové politiky tato cenová zásoba ztenčila k rekordně nízkým úrovním.

Federální rezervní systém by však letos měl 3x snížit úrokové sazby, uvolnit tak měnovou politiku a množství peněz v ekonomice by mělo vzrůst. Další centrální banky už také vysílají tzv. holubičí signály, takže růst likvidity se dá očekávat v globálním měřítku.

Historické vzorce i nové faktory

Markus Thielen, generální ředitel a hlavní analytik společnosti 10x Research, sdílí býčí náladu a předpokládá, že by Bitcoin mohl do začátku dubna dosáhnout 77 000 USD a do května 99 000 USD. V období od prosince 2024 do února 2025 předpovídá růst dokonce na 146 000 USD.

Opírá se totiž o pozorování předchozích prolomení rekordních hodnot ceny Bitcoinu, která přinesla v následujících 90 dnech i 300% zisky.

Zdroj: 10xresearch.co
Cena Bitcoinu 90 dni po prolomení ATH
Cena Bitcoinu 90 dní po prolomení ATH

Thielen radí obchodníkům, aby považovali 68 300 USD za významnou referenční hodnotu, která naznačuje cenový vzestup, pokud se udrží, a zároveň zachovávali konzervativní cílovou cenu 125 000 USD.

Simon Peters, kryptoanalytik společnosti eToro, poukazuje na jedinečnou povahu současné rally, neboť Bitcoin poprvé dosáhl nového historického maxima před halvingem.

K tomuto průlomu významně přispělo spuštění spotových ETFs na Bitcoin ve Spojených státech, které přineslo novou vlnu institucionální poptávky.

Poznámka

Historicky jsou půlení bitcoinu spojena s rally po půlení. Například v roce 2016 Bitcoin po půlení prudce vzrostl o 3 000 % během 17 měsíců a v prosinci 2017 dosáhl historického milníku 20 000 USD.

Peters varuje, že zpomalení přílivu spotových ETFs by mohlo signalizovat vrchol trhu, nicméně poznamenává, že další účastníci trhu, jako je MicroStrategy (MSTR) a bitcoinové velryby, pokračují v akumulaci.

Li Xing, stratég finančního trhu ve společnosti Exness, zase hodnotí makroekonomické faktory a očekává, že měkčí měnová politika a geopolitická nejistota zvýší atraktivitu Bitcoinu jako alternativního uchovatele hodnoty.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.