Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Nejen čerpací stanice, marže se budou kontrolovat i u potravin – Kterých potravin se to dotkne nejvíce?

Nejen čerpací stanice, marže se budou kontrolovat i u potravin - Kterých potravin se to dotkne nejvíce?

Nejen čerpací stanice, marže se budou kontrolovat i u potravin - Kterých potravin se to dotkne nejvíce?
Zdroj: depositphotos.com

Vláda v reakci na enormní nárůst inflace snížila spotřební daně benzinu a nafty. Teď jde ale dál a připravuje kontrolu marží vybraných potravin. O které se jedná a jak se nás celá situace dotkne?

Marže se budou kontrolovat i u potravin

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula říká, že ministerstvo zemědělství připravuje ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kontrolu marží u některých potravin. 

Válka však představuje situaci, která je zcela nebývalá a řada prodejců nejen pohonných hmot, jak jsme viděli v minulém měsíci je v pokušení jí zneužít a stanovit si marže vyšší, než je běžné. Doplácí na to řadový občan.

Ceny másla, kuřecího a vepřového masa nebo pečiva

Ministr uvádí, že se budou sledovat ceny másla, kuřecího a vepřového masa nebo pečiva. Kdo by měl podávat pravidelná hlášení o maržích a kdy by měly kontroly začít, je podle Nekuly zatím předmětem jednání s ÚOHS.

Rozdělení zisku mezi zemědělci, potravináři a obchodníky je podle ministra nerovnoměrné. Sledování marží chce cílit hlavně na obchodníky, kde jsou podle něj marže příliš vysoké.

Jde o krok, který patří do repertoáru válečných ekonomických nástrojů. Za běžných podmínek by mělo být nemyslitelné, aby stát kontroloval marže, pokud tedy například nemá podezření na kartelové dohody.

Ministr Nekula na svém twitterovém účtu uvádí, že ministerstvo plánuje sledovat marže u potravin. Rozdělení zisku mezi zemědělci, zpracovateli a obchodníky je nerovnoměrné a doplácí na to spotřebitel. To nemůžeme tolerovat. Budeme proto chtít sledovat marži např. u másla, kuřecího masa, vepřového masa nebo pečiva.

Nejohroženější skupina – sociálně zranitelní občané

Z důvodu drahých potravin jsou nejohroženější skupinou sociálně zranitelní občané. Jedná se o důchodce, matky samoživitelky nebo zástupci takzvané pracující chudoby. Potraviny v jejích rozpočtech totiž zaujímají větší podíl než v rozpočtech finančně lépe situovaných spoluobčanů. 

Prodejci potravin si mohou v napjatých časech zvyšovat marže

Prodejci potravin zneužívají situace v tom smyslu, že si pod vlivem napjaté atmosféry ve společnosti navyšují zisky nad rámec toho, co je běžné.

Za normálních okolností by tak činit ani moc nemohly. Veřejnost je však v současnosti vyplašená zprávami o všudypřítomné inflaci, již nyní podněcuje právě válka. Lidé tak ochotněji než jindy přistoupí na vyšší ceny zahrnující i výrazněji navýšenou marži, neboť pod vlivem negativní atmosféry ztrácejí uvážlivý úsudek.

Jan Doležal prezident Agrární komory uvádí, že vnímá připravované sledování marží jako gesto směrem k řetězcům a spotřebitelům. Dále doplňuje, že v této době bychom měli dělat všechno pro to, aby ceny potravin dále nerostly nebo alespoň nerostly tak zběsilým tempem. Dlouho upozorňuje na to, že spotřebitel by měl mít právo vědět, kolik dostal zaplaceno dodavatel, respektive zemědělec nebo potravinář.

Doležal se obává, že obchodníci se mohou přizpůsobit a budou marži vykazovat jako rozdíl mezi tím, za jakou cenu potraviny prodali a nakoupili od třetího subjektu, nikoliv od zemědělce nebo potravináře. Tím může být dceřiná společnost řetězce nebo nákupní aliance. Marže tak bude oficiálně nízká, ale propastný rozdíl mezi tím, co zaplatí spotřebitel, a tím, co dostane zemědělec, zůstane.

Závěr

K inflačním tlakům způsobených pandemií se v současnosti přidávají inflační tlaky způsobené dalším mimořádným dějem, který nastává po dlouhých desetiletích válkou v Evropě a s ní souvisejícími historicky bezpříkladnými sankcemi.

Čerpací stanice a prodejci potravin tak mohou dosahovat vyšších marží, které jsou však z velké části jen důsledkem určité paniky na trhu. Stát se tak z politických důvodů snaží tuto situaci kontrolami marží korigovat, neboť se obává, že se zjitřená atmosféra ve společnosti obrátí proti němu samotnému. 

Co se týká kontrol marží u pohonných hmot, tak ministerstvo financí sbírá zhruba od poloviny března data od prodejců paliv. V kontrolách marží bude úřad pokračovat do 30. září. Vláda má také nejpozději do konce dubna rozhodnout, zda bude regulovat marže prodejců pohonných hmot.

V České republice v poslední době ceny prudce rostou. Inflace v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 % z únorových 11,1 %. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 %. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o 50 % dražší než před rokem. Výrazně rostly i ceny elektřiny a zemního plynu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo