Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Ropa na svých 7letých maximech – připlatíme si mnohem více za pohonné hmoty?

Ropa na svých 7letých maximech – připlatíme si mnohem více za pohonné hmoty?

Ropa na svých 7letých maximech – připlatíme si mnohem více za pohonné hmoty?
Zdroj: depositphotos.com

Cena ropy (Brent + WTI) i nadále roste, což samozřejmě způsobuje, že máme mnohem hlouběji do svých peněženek. Nynější situace je tudíž naprosto opačná od toho, co jsme na zažili na trhu s ropou v dubnu 2020, kdy kurz kontraktů na pár okamžiků dokonce padl do záporných hodnot. Od té doby však tržní cena ropy soustavně roste. A roste víceméně dost dynamicky, díky čemuž je zcela reálné předpokládat, že se dost možná dostaneme nad 100 USD za barel.

Slabá nabídka, silná poptávka

Když přišla pandemie, hospodářství jednotlivých států se do značné míry zastavilo. Tržní cena ropy šla proto hluboce dolů. V podstatě byla téměř zadarmo.

Dokonce byla po velmi krátkou dobu možnost koupit kontrakt a ještě jste za to dostat zaplaceno. Docela absurdní situace způsobená naprostým zhroucením poptávkové strany.

Produkce ropy v Saúdské Arábii
Produkce ropy v Saúdské Arábii
Zdroj: eia.cov

OPEC+ reagoval na pandemii dramatickým snížením produkce ropy, což můžete vidět z přiloženého grafu, kde je konkrétně Saúdská Arábie. Produkce ropy se tehdy snížila i o více jak o polovinu. A od té doby to příliš nezměnilo. Respektive OPEC+ sice těžbu postupně obnovuje, ale zatím se dostaly pouze na 60 % původní těžby. Logicky je pak důsledkem rychlý růst tržních cen, protože celosvětová poptávka po ropě je pořád velmi silná. I navzdory nové mutaci omikron.

Poptávka je nyní tolik silná, že už atakuje 100 milionů barelů denně, což jsou právě úrovně z doby před pandemií. Řečená hranice by měla být v druhé polovině letošního roku překročena. Oficiálně se uvádí, že OPEC+ má problémy s obnovou zastavené těžby. A v jednotlivých zemích se potýkají s řadou poruch. Pokud zastavíte produkci a chcete ji pak za nějakou dobu obnovit, nelze pouze zmáčknout tlačítko a jet dál. Ta technika vyžaduje údržbu a znovu zprovoznění není zrovna snadná záležitost. I přesto se daří produkci každým měsícem postupně navyšovat.

A co plánované zvyšování úrokových sazeb? Bude to mít nějaký vliv tržní vývoj ropy? Zvýšení úrokových sazeb samozřejmě může poptávku po ropě utlumit. Jak už jsem i říkal v dřívější analýze na S&P 500, někteří zlí jazykové tvrdí, že finanční trh plánované navyšování neustojí. Pokud by měli pravdu a zavládla by na trzích ohromná panika, i cena ropy půjde do pekel. Během finanční krize z roku 2008 klesla tržní cena Brent zhruba o 75 %. Já si myslím, že mírné zvýšení sazeb trhy ustojí, ale pokud ne, ropa bude trpět též.

Technická analýza ropy Brent

Z pohledu týdenního grafu se ropa (Brent) držela celá léta v rámci zakreslené struktury. Čili se od roku 2008 držel silný medvědí trend, který má prozatím dno asi na 16 USD za barel. Pokud by tedy trh respektoval zaznačenou strukturu, na těch zmíněných 100 USD za barel by se Brent neměl vůbec dostat.

Týdenní graf Brent
Týdenní graf Brent
Zdroj: tradingview.com

Mimo jiné si všimněte, že na indikátoru RSI je trojnásobná medvědí divergence. Pro indikátor MACD platí to samé. Trojnásobnou medvědí divergenci nelze brát na lehkou váhu a už vůbec ne na týdenním grafu. Vtip je ovšem v tom, že čím vyšší časový rámec, tím déle trvá, než se signál uplatní. Jestli se tedy vůbec uplatní – jistotu nikdy přirozeně nemáme. Finanční trhy se totiž nechovají dle nějakých stanovených pravidel.

Denní graf Brent
Denní graf Brent
Zdroj: tradingview.com

Při podrobnějším pohledu na celý trh můžeme sledovat, že kurz se od dubna 2020 držel nad zaznačenou střednědobou trendovou diagonálou. Struktura tržního průběhu měla od té doby velmi pěkný dynamický vývoj. V říjnu 2021 se dokonce podařilo prorazit skrze horní hranu té velké struktury v podobě klesajícího kanálu. Nicméně kolem S/R levelu 85 USD se cenový postup zastavil.

Na přelomu listopadu a prosince začal solidní výplach, který cenu zase vrátil dovnitř té velké struktury. Z technického hlediska proto vypadal zářijový průlom skrze horní hranu kanálu jako tzv. fakeout (falešný průraz). Tehdy se uvedený propad přičítal na vrub tomu, že se ve Spojených státech rozhodlo o uvolnění zásob z tamních zásobníků ropy.

Propad se ovšem relativně rychle zastavil na S/R levelu 66 USD za barel. Došlo zde k silnému odrazu, který se víceméně jenom zbrzdil u již zmiňované horní hrany kanálu. Cena pak bez obtíží zase prorazila. Navíc se povedlo překonat S/R level 85 USD, kde posledně cenová expanze skončila.

Od dubna 2020 tak tržní cena ropy Brent šla nahoru o více jak 450 %.

A pokud se kurz udrží na aktuálním supportu, těch 100 USD je hodně blízko. Jak jsem ale říkal výše, ty divergence bych určitě nepodceňoval. Mimo jiné se kurz vyvíjí v další menší struktuře. Kurz je vskutku nedaleko od horní hrany. Dotyk vychází zrovna asi na 95 USD, takže bych zde čekal reakci.

Závěrem

Já ropu poslední měsíce bedlivě sleduji, protože tento trh beru do jisté míry jako takový předcházející indikátor pro inflaci. Když tržní cena ropy bude i nadále stoupat a pokoří 100 USD, očekávám, že se v USA naměřená inflace bude blížit ke dvojciferným hodnotám – pádivá inflace. Kromě toho doporučuji trh s ropou sledovat, jakmile Federální rezervní banka zvedne sazby. Další zasedání mají už 26. ledna, ale předpokládá se, že první zvýšení sazeb proběhne až na březnovém zasedání.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo