Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejdůležitější investiční trendy pro druhou polovinu roku 2021, které by měl znát každý investor

Nejdůležitější investiční trendy pro druhou polovinu roku 2021, které by měl znát každý investor
Zdroj: depositphotos.com

Svět se začíná vzpamatovávat z následků pandemie covid-19, která v roce 2020 uvrhla globální ekonomiku do recese. Řada zemí včetně Velké Británie se však v poslední době potýká s opětovným nárůstem případů z důvodů šíření nových variant covid-19, které jsou infekčnější.

Existují však investiční trendy, které pandemická situace nastartovala, a velmi pravděpodobně budou hrát důležitou roli v našich životech i po ní. Pojďme se podívat na tyto 4 investiční trendy blíže.

1. E-commerce

Oblast e-commerce je jedním z nejžhavějších trendů současnosti. Již před pandemií se očekávalo, že tento trh poroste dvouciferným ročním tempem, ale nová situace ještě urychlila přesun drobných spotřebitelů do online prostoru.

Na konci roku 2020 dosáhlo celosvětové e-commerce tržeb ve výši 4,28 bilionu dolarů a představovalo 18 % celkového podílu na celosvětových maloobchodních tržbách.

Statista předpovídá, že na konci roku 2021 dosáhnou celosvětové tržby z internetového prodeje 4,9 bilionu dolarů a budou tvořit 20 % celkových maloobchodních tržeb, přičemž by měl jejich podíl i v nadcházejících letech dále růst.

Co se týče akcií z oblasti e-commerce, jeví se jako velmi zajímavé investiční příležitosti akcie Amazon, Alibaba a Wayfair. Odvážnější investoři pak mohou uvažovat i o akciích Coupang nebo Pinduoduo. Většinou se jedná o čistě e-commerce společnosti, s výjimkou Amazonu. Ten charakterizují i jiné zdroje příjmů, které jsou stejně, ne-li ještě atraktivnější. Jedním z nich je AWS neboli Amazon Web Services, což je jeho nejrychleji rostoucí segment podnikání zaměřený na cloud computingové služby.

Současná velikost a predikce růstu globálního e-commerce trhu.
Současná velikost a predikce růstu globálního e-commerce trhu. Zdroj: statista.com

2. Rozšířená / virtuální realita (AR/VR)

Trend AR/VR je zatím zklamáním a stále nenaplnil svůj potenciál. Neustále se tvrdí, že jde o další velkou technologii, ale k žádnému průlomovému vývoji zatím nedošlo. To by se však konečně mohlo změnit díky iPhonům od Applu. Ty vám zprostředkují zážitky z rozšířené a virtuální reality, aniž byste museli kupovat jakékoliv další zařízení.

Růst trhu s AR/VR můžeme sledovat již nyní. Podle většiny předpovědí se do roku 2025 rozšíří na přibližně 80 až 100 miliard dolarů, přičemž v současnosti dosahuje přibližně 1 miliardy dolarů. V nedaleké budoucnosti by pak tento trh mohl dosáhnout velikosti 1 bilionu dolarů.

Rozšířená a virtuální realita se stává velmi užitečným nástrojem pro společnosti, které chtějí digitalizovat zážitky pro své zákazníky – zejména mladší generace. Dalšími společnostmi, které z tohoto trendu mohou těžit, jsou Facebook se svými AR/VR brýlemi a také Snap se svou aplikací Snapchat, jehož cílem je rozvíjet technologii AR a vybudovat kolem této technologie rozsáhlou síť uživatelů.

Generální ředitel Snapu, Evan Spiegel, zmínil, že podle něj covid-19 urychlil přijetí AR u mnoha značek. “Firmy jsou otevřenější a mnohé z nich nacházejí významnou návratnost investic při využití technologie AR společnosti Snap,” nechal se slyšet.

3. Polovodiče

Ať už se podíváme téměř do jakékoliv oblasti moderních technologií, jsou jednou z její esenciální součástí polovodiče. Může se jednat o průmysl 4.0 nebo automatizaci továren, rostoucí obsah polovodičů v automobilech a dálkovou lékařskou diagnostiku a péči. Jmenovat však můžeme i 5G sítě, všudypřítomnou konektivitu podpořenou pokračujícím budováním datových center nebo nabídku nových výkonnějších telefonů. V neposlední řadě i celkové zrychlení digitalizace a přechod do datové éry – to vše bude záviset na pokrokové polovodičové technologii.

Investice do některého z výrobců polovodičů se tak může jevit jako jasná volba. Vybírat přitom můžete i z relativně “levných” společností, jako je Intel nebo Qualcomm. Velmi zajímavě se však jeví i růstové tituly typu AMD nebo NVIDIA.

Tento investiční trend pak také nahrává výrobcům vybavení do polovodičových továren, jako jsou KLA Corporation, Lam Research nebo AMAT. Ty budou v příštích 3-5 letech masivně těžit s rostoucích výdajů výrobců polovodičů na investice do rozšíření své výroby.

Jenom výrazné rozšíření produkčních kapacit výrobců polovodičů totiž bude moci nasytit globální poptávku po těchto součástkách, které jsou základem pro většinu technologií zítřka.

Využití polovodičů v praxi.
Využití polovodičů v praxi. Zdroj: fortunebusinessinsights.com

4. Infrastrukturní REIT fondy související s technologiemi

Zvláště zajímavě se nyní jeví REITy zaměřené na datová centra, komunikace a sklady. Tyto REIT jsou atraktivní především kvůli tomu, že všechna 3 pododvětví leží v srdci digitálního ekosystému a poskytují kritickou infrastrukturu pro fungování e-commerce.

Pokaždé, když si koupíte chytrý telefon nebo počítač, uvedete tím do pohybu sekvenci činností, které prochází sítí komunikačních, datových a logistických zařízení – mnohé z nich vlastní nemovitostní investiční fondy – REITy. Tyto společnosti hrají nedílnou roli při přepravě vašeho balíčku ze skladu až k vašim dveřím, což investorům poskytuje možnost podílet se na potenciálním růstu e-commerce.

První skupinou jsou fondy REIT zaměřené na komunikační infrastrukturu, jejichž aktiva jsou mobilní věže, které jsou nezbytné pro urychlení elektronického obchodování. Akcie jako American Tower a Crown Castle International, dva mimořádně populární REITy, které zajišťují komunikační infrastrukturu v USA i celosvětově, jsou velmi žádané i kvůli nárůstu rozvoje 5G.

Druhá skupina REITů vlastní datová centra, která jsou místem, kde žije “cloud”. Ty využívají společnosti jako Amazon, Microsoft, Google a Oracle, které nabízejí cloudové technologie, a tedy podporují růst počtu datových center.

Z REIT fondů v oblasti datových center je bezpochyby největší Equinix, jehož datová centra se nacházejí po celém světě. Dalším populárním REITem v oblasti datových center je Digital Realty Trust.

Poslední skupinou jsou REIT fondy zaměřující se na skladové prostory. Růst internetového prodeje strukturálně mění tradiční logistiku doručování zásilek. Pronajímatelé průmyslových objektů nyní budují zařízení blíže k populačním centrům, kde žijí spotřebitelé a pracovníci, což umožňuje podnikům doručovat zboží spotřebitelům rychleji a levněji. Jaký REIT se nabízí v této oblasti? Například Prologis je největší REIT vlastnící skladové prostory. Sídlí v USA, chlubí se však také rozsáhlými aktivitami v Evropě a Asii.

Výše uvedené REITy těží z nárůstu e-commerce a poptávky po rychlejších mobilních sítích, kratších dodacích lhůtách a větším množství datových úložišť. Tyto silné hnací síly jsou obvykle méně závislé na vývoji globální ekonomiky, což může pomoci čelit výkyvům tržních cyklů.

Slovo závěrem

V rámci článku bylo zmíněno více než 10 společností, které těží z nejžhavějších investičních trendů. Berte to jako začátek cesty či možnou inspiraci. Na vás nyní je, abyste se na zmíněné společnosti podívali blíže a sami se rozhodli, zda stojí za realizaci investice, či nikoliv.

Pokud vás žádná z výše jmenovaných společností nezaujala, nezoufejte. Jak se ponoříte do jednotlivých horkých investičních trendů hlouběji, pravděpodobně se vám samotným podaří najít řadu jiných investičních příležitostí. Určitě není vhodnou cestou slepě následovat jakýkoliv investiční trend nebo investovat do kterékoliv společnosti, jež by, byť jen okrajově, měla z některého ze zmíněných investičních trendů těžit. Každopádně se však jeví rozumnější plavat po proudu než se zatvrzele snažit bojovat s protiproudem.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.