Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Na Solaně jen v květnu vzniklo půl milionu tokenů. Jaká síť ji však dohání?

Blockchain Solana zaznamenal explozivní nárůst nových tokenů. Jen v květnu jich bylo vytvořeno půl milionu. Jak tento trend mění podobu kryptografických trhů?

Publikováno
Na Solaně jen v květnu vzniklo půl milionu tokenů. Jaká síť ji však dohání?
Zdroj: depositphotos.com

Poslední měsíc byl pro blockchain Solana (SOL) historickým obdobím díky explozivnímu nárůstu nově vytvořených tokenů.

Téměř půl milionu nových digitálních aktiv spatřilo světlo světa, což představuje měsíční maximum, které žádný jiný blockchain nikdy nepřekonal.

Extrémní produkce nových tokenů

Výrazný nárůst nelze připsat náhodě. Hlavním hnacím motorem byl úspěch memecoinů a revoluční schopnost Solany umožnit každému spustit svůj vlastní token během několika sekund.

Například díky platformě pump.fun, o které jsme také psali, to jde za pár dolarů.

Snížení vstupních bariér a touha tvořit nová digitální aktiva se spojily a pomáhají formovat budoucnost kryptoměnových trhů.

V květnu vzniklo na Solaně 455 000 nových tokenů. Tento údaj je daleko před konkurencí tvořenou zejména druhou vrstvou Etherea, Base nebo BNB Chainem, které zaznamenaly pouze zlomek této hodnoty, tedy 177 000, resp. 39 000 nových tokenů.

Samotné Ethereum (mainnet) a Layer 2 sítě Arbitrum a Optimism zaznamenaly každá méně než 20 000 vytvořených tokenů.

Solana dosud zaznamenala spuštění 1,1 milionu nových tokenů za prvních 5 měsíců letošního roku.

“Solana je navržena jako univerzální první vrstva s rychlou finalitou transakcí a vysokou propustností za extrémně nízké transakční poplatky,” řekl Austin Federa, hlava strategie ve Solana Foundation.

Nástup masového vytváření tokenů na Solaně je podle něj přímým důsledkem těchto charakteristik, které snižují náklady na experimentování a vytváření nových nápadů téměř na nulu.

Většina nových tokenů na Solaně jsou memecoiny, které se staly středem pozornosti kryptoměnové komunity. Tento trend byl posílen úspěchem memecoinů dogwifhat (WIF), Bonk (BONK) nebo doland tremp (tremp), které raketově stoupají v kryptoměnových žebříčcích.

V dubnu byla první jiná síť

Aby Solana v květnu převzala vedení v počtu nově vytvořených tokenů, musela nejprve předstihnout síť Base, která v posledních měsících rovněž zaznamenala vysokou aktivitu. V dubnu se na síti Base objevilo 240 000 nových tokenů, zatímco na síti Solana pouze 229 000.

Zdroj: theblock.co
New tokens launched on each blockchain
Nové tokeny spuštěné na jednotlivých blockchainech po měsících

Obě sítě převzaly štafetu od BNB Chainu, který byl dříve blockchainem, jenž byl pro spouštění nových tokenů nejvhodnější. Za roky 2021 a 2022 zaznamenal BNB Chain v průměru 95 000 vytvořených tokenů měsíčně. Od května 2021 však tato čísla postupně klesala.

Celkově bylo od roku 2017 v šesti nejpopulárnějších smartchainových sítích spuštěno 7 milionů tokenů. V čele zůstává BNB Chain s 3,7 miliony tokenů, následuje Solana s 1,4 miliony tokenů a za ní je mainnet Etherea s necelým 1 milionem tokenů.

Počet nově vytvořených tokenů je jen jednou z metrik používaných k pozorování kryptoměnových ekosystémů. Ukazuje na řetězce, které jsou levné a mají vyšší propustnost.

Nezohledňuje hodnotu nashromážděnou u každého tokenu. Je to také do jisté míry marná metrika, protože většina tokenů bude nelikvidní a brzy zapomenutá.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.