Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » Moskevská burza se otevřela, zatím pouze pro státní dluhopisy

Moskevská burza se otevřela, zatím pouze pro státní dluhopisy

Moskevská burza se otevřela, zatím pouze pro státní dluhopisy
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní článek je o aktuálním otevření moskevské burzy. Rozhlasová a televizní společnost British Broadcasting Corporation (BBC) ve svém aktuálním článku uvádí informace o otevření moskevské burzy, zatím pouze pro státní dluhopisy.

Moskevská burza v pondělí 21. 3. 2022 postupně začala obnovovat obchodování. Zatím se to týká jen státních dluhopisů, jejichž cena za silného kolísání oslabovala. Obchodování s akciemi v Moskvě zatím obnoveno nebylo.

Mluvčí moskevské burzy Andrej Braginskij doufá, že obchodování s akciemi bude moci být brzy opět zahájeno, jelikož technicky je vše připraveno.

Ruské státní dluhopisy

Ceny některých státních dluhopisů OFZ (ruské státní dluhopisy denominované v rublech) klesly ještě před zahájením obchodování až o třetinu. Burza se pro obchody s těmito obligacemi otevřela v 11:00 SEČ. Propad ceny, a tedy růst výnosu, byl částečně reakcí na výrazné zvýšení základní úrokové sazby z konce února.

V předobchodní fázi tedy vzrostly výnosy těchto státních dluhopisů o téměř 20 %, což je nejvyšší hodnota v historii. Vyšší výnos znamená, že vláda bude muset za půjčku zaplatit více, a naznačuje, že investice je rizikovější. Později po zahájení obchodování se výnos ustálil ke 13 %.

Výnos dluhopisu OFZ se splatností deset let, který je považován za referenční papír mezi ruskými obligacemi, se v předobchodní fázi vyšplhal na rekordních 19,74 %. Později v hlavní obchodní seanci klesl přibližně na 13,3 %, což je podle záznamů společnosti Refinitiv Eikon úroveň, kde se očekávala intervence centrální banky. Výnosy se pohybují opačně k cenám – vyšší výnos je tedy výsledkem cenového poklesu.

Moskevská burza uvádí, že zatím nepovolí prodej dluhopisů OFZ nerezidentům, kteří na začátku února drželi 19,1 % ze všech těchto obligací. Pokud prodej zadají od 21. března do 1. dubna, burza jej neschválí. Až se začne obchodovat s akciemi, budou nerezidenti moct nakoupit jen takový objem, aby se vyvázali z takzvaných krátkých pozic, kdy spekulují na cenový pokles. Dříve nakoupené akcie zatím nebudou smět prodat. Centrální banka zatím nestanovila, kdy povolí obnovit obchodování s akciemi. Zatím hledá možnosti, jak zabránit cenovému kolapsu, až se začne obchodovat.

Centrální banka nechá úrokovou sazbu na hodnotě 20 %.

Elvira Nabiullinová, guvernérka ruské centrální banky uvádí, že banka ponechá úrokovou sazbu na 20 % a aby omezila volatilitu bude nakupovat státní dluhopisy.

Odstavení burzy na měsíc je historicky nevídaný krok

Toto uzavření moskevské burzy bylo nevídaným krokem, co se týká historie finančních trhů.

Existuje zde určitá podobná situace s rokem 1914. I tenkrát se nejprve začalo obchodovat s dluhopisy, akciový trh ožil tehdy podle až v polovině prosince.

Další historické uzávěry burz

V roce 1997 došlo k uzavření americké burzy pouze do druhého dne. Tenkrát se jednalo o asijskou finanční krizi. 

11. září 2001 po útocích došlo uzavření burzy na 4 obchodní dny a s dluhopisy se neobchodovalo pouze 2 dny.

Závěr

V následujícím období můžeme pravděpodobně očekávat na moskevské burze zahájení obchodování s akciemi, jelikož jak jsme se mohli dočíst v dnešním článku, i v případě minulých otevření burz došlo nejdříve k obchodování s dluhopisy a poté až s akciemi. Také mluvčí moskevské burzy Andrej Braginskij potvrzuje, že obchodování s akciemi bude moci být brzy opět zahájeno, jelikož technicky je vše připraveno.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo