Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Microsoft a Meta utrácí miliardy za AI! Proč Apple zklamal analytiky i investory? | Burza s odstupem

Za co Microsoft a Meta utrácí desítky miliard dolarů? A vyplácí se jejich investice? Proč Apple opět zklamal analytiky i investory? Evropská ekonomika se zvedá, ale inflace sílí – bude to mít dopad na vaše peněženky?

Microsoft a Meta utrácí miliardy za AI! Proč Apple zklamal analytiky i investory? | Burza s odstupem
Zdroj: depositphotos.com

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět pro vás máme řadu novinek, které by vám neměli ujít.

Co se dnes dozvíte?

  • Za co Microsoft a Meta utrácí desítky miliard dolarů? A vyplácí se jejich investice?
  • Apple konečně odhalil vlastní umělou inteligenci. Proč jsou analytici zklamaní?
  • Evropská ekonomika se zvedá, ale inflace sílí – bude to mít dopad na vaše peněženky?

A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Rušný týden plný výdělků a dat zanechal americké akcie na nižší úrovni

Hlavní americké indexy skončily převážně níže v průběhu týdne, který lze považovat za mimořádně rušný na makro (ekonomika) i mikro (výdělky) frontách.

Technologicky orientovaný index Nasdaq 100 a S&P MidCap 400 dosáhly ve středu rekordních intradenních maxim a ve čtvrtek prudce klesly.

Růstové akcie obecně zaostávaly za hodnotovými akciemi, což bylo částečně způsobeno opatrnými zprávami o výsledcích hospodaření Mety a softwarového giganta Microsoft. Akcie s malou kapitalizací se také držely mnohem lépe než akcie s velkou kapitalizací.

42 % společností z indexu S&P 500 v průběhu týdne oznámilo výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí, včetně pěti z takzvané velkolepé sedmičky akcií zaměřených na technologie: vedle Mety a Microsoftu také mateřská společnost Googlu, Alphabet, Apple a Amazon.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Apple Intelligence debutuje s omezenými funkcemi uprostřed propadu prodeje iPhonů

Apple po téměř dvou letech, kdy vše sledoval zpovzdálí, konečně představil první vlnu funkcí Apple Intelligence.

I když je počáteční zavedení omezené, znamená to snahu společnosti dohnat lídry v oblasti umělé inteligence, jako jsou Google, Microsoft a Meta – analytici však varují, že to nemusí stačit.

  • Toto zavedení zahrnuje nástroje pro psaní, konverzačnější Siri a funkce pro přepisování hovorů, ale v současné době je určeno pouze pro americké uživatele angličtiny s modely iPhone 15 nebo 16 Pro se systémem iOS 18.1.
  • V prosinci se očekává “mnohem údernější” aktualizace, která zavede integraci ChatGPT, tvorbu Genmoji a “vizuální inteligenci”, která promění fotoaparát iPhonu v informační nástroj v reálném čase.

Předběžný verdikt:

Navzdory snaze Applu omladit svůj ekosystém a prodeje se analytici domnívají, že jeho “optimistická očekávání se v krátkodobém horizontu nemusí naplnit”.

Analytik společnosti CFRA Angelo Zino mezitím čeká, “až se v příštích několika čtvrtletích prosadí ústní informace”, protože se prodeje iPhonů meziročně propadly o 12 %.

V souvislosti s tímto opožděným a zdánlivě neúspěšným uvedením na trh se zdá, že se motto společnosti Apple “Think Different” změnilo na “Think Later” – a věrní zákazníci si možná dvakrát rozmyslí, než provedou upgrade.

Vývoj ceny akcií Apple za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výdaje Microsoftu a Mety na umělou inteligenci pokračují plnou parou vpřed

Výdaje velkých technologických společností na umělou inteligenci nevykazují žádné známky zpomalení, protože jen v letošním roce společnosti Microsoft a Meta utratily více než 90 miliard dolarů.

Výsledky za 3. čtvrtletí odhalily, že Microsoft téměř ztrojnásobil svůj typický poměr kapitálových výdajů, zatímco Meta plánuje pokračovat ve významných investicích do umělé inteligence navzdory obavám Wall Street.

Obě společnosti trvají na tom, že tyto masivní sázky již vykazují známky úspěchu.

  • Trénink modelu Llama zahrnuje nákladné budování datového centra Mety se 100 tisíci čipy H100 od společnosti Nvidia – což je, jak Zuckerberg poznamenává, největší oznámený klastr umělé inteligence.
  • Microsoft odhalil, že si jeho partnerství s OpenAI vyžádalo 13,75 miliardy dolarů, přičemž tento technologický gigant utratil za celé třetí čtvrtletí 20 miliard dolarů na kapitálové výdaje – téměř dvojnásobek oproti loňskému roku.

Postavte to a oni přijdou?

Na pozadí velkých výdajů se produkty Microsoftu v oblasti umělé inteligence, jako jsou datová centra, předplatné OpenAI a GitHub Copilot, již blíží k 10 miliardám dolarů ročních tržeb, což je jeho nejrychlejší byznys, který tohoto milníku dosáhl.

Mezitím vylepšení reklam od Mety s využitím umělé inteligence přinášejí reklamním klientům o 7 % vyšší míru konverze.

Vzhledem k tomu, že oba giganti zdvojnásobují infrastrukturu pro rok 2025, vlak s výdaji na AI nejenže jede na plný plyn – ale pokládá zcela nové koleje.

Vývoj ceny akcií Microsoft a Meta za posledních 12 měsíců

Aktuální cena
Změna
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
Meta Platforms / FB
Načítání
Načítání
Načítání

Evropské akcie se podobně jako ty americké propadaly

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 1,93 % níže. K oslabení přispěly obavy z potenciální eskalace konfliktu na Blízkém východě, některé špatné výsledky podniků a mírnější očekávání ohledně snižování úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB).

Klesly také hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách. Italský FTSE MIB ztratil 0,86 %, francouzský index CAC 40 klesl o 1,96 %, německý index DAX se snížil o 1,42 % a britský index FTSE 100 ztratil 1,31 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Tempo růstu eurozóny se ve 3. čtvrtletí zdvojnásobilo, inflace se zvyšuje

Ekonomika eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,4 %, což představuje dvojnásobné tempo růstu HDP oproti druhému čtvrtletí a překonání konsenzuálního odhadu 0,2 %.

Německo se nečekaně vyhnulo recesi, když vzrostlo o 0,2 %. Silnější než očekávaný hospodářský růst vykázaly také Francie a Španělsko. Italská ekonomika se však zastavila.

Mezitím celková meziroční inflace v říjnu zrychlila o něco rychleji, než se předpokládalo, na 2 % ze zářijových 1,7 %, když z meziročního srovnání vypadl loňský pokles cen energií.

Inflace ve službách se ustálila na úrovni 3,9 %. Jádrová míra inflace – která nezahrnuje ceny energií, potravin, alkoholu a tabáku – zůstala beze změny na úrovni 2,7 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Růst HDP eurozóny za poslední 3 roky
Růst HDP eurozóny za poslední 3 roky

Žádné triky, samé lahůdky, jak Hermés a Prada vzdorují strašidelnému trhu s luxusem

Možná se nacházíme ve strašidelné sezóně pro vysokou módu, ale neplatí to pro Pradu a Hermés.

Navzdory útlumu celého odvětví zaznamenaly tyto dvě značky ve 3. čtvrtletí dvouciferný růst – a straší tak konkurenty, jako jsou LVMH a Gucci, kteří se potýkají s problémy.

Jejich odolnost vzdoruje oslabené čínské poptávce a vypařujícímu se střednímu spotřebiteli, což přispívá k polarizaci odvětví.

  • Tržby společnosti Hermés se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšily o 11 % na 3,7 miliardy eur, k čemuž přispěla odolná ultrabohatá klientela a 23% nárůst tržeb v Japonsku.
  • Prada zaznamenala 18% meziroční nárůst, protože její portfoliová společnost Miu Miu zdvojnásobila tržby a stala se nejžhavějším jménem v oblasti luxusu.

Příběh dvou zákazníků:

Zpomalení v tomto odvětví odděluje ultraprémiové módní domy od dostupnějších konkurentů.

Značkám zaměřeným na bohaté zákazníky se daří díky stabilní poptávce, jak dokázala společnost Hermés, která sebevědomě provedla 9% zvýšení cen a zároveň si udržela růst.

Nedávný výpadek tržeb LVMH však signalizuje problémy pro značky, které jsou více závislé na spotřebitelích ze střední třídy – což ukazuje, že na tomto strašidelném trhu některé značky kouzlí silněji než jiné.

Vývoj ceny akcií Hermés a Prada za posledních 12 měsíců

Aktuální cena
Změna
Hermés / RMS
Načítání
Načítání
Načítání
Prada / PRP
Načítání
Načítání
Načítání

Index PX v týdnu mírně klesal

Pražská burza v minulém týdnu rovněž mírně oslabila, když index PX odepsal 0,45 % a klesl se na úroveň 1 645 bodů.

Nejvýraznějšího růstu dosáhly akcie Erste Group – přes 3 % a v kladných číslech se obchodovaly rovněž akcie Philip Morris.

K poklesu indexu naopak přispělo oslabení největší emise pražské burzy – akcií ČEZ – o necelé procento a přes procento pak ztrácely i akcie Moneta a akcie Komerční banky.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Kryptoměnový trh většinově klesal

Cena Bitcoinu si v minulém týdnu připsala přes procento a zakončila týdenní obchodování na úrovni 68 910 dolarů. V průběhu týdne se však cena největší kryptoměny podívala dokonce nad úroveň 73 tisíc dolarů.

Více než 2% ztrátu si pak připsala druhá největší kryptoměna – Ethereum – která se obchoduje pod úrovní 2 500 dolarů za minci. V záporných číslech se v týdnu obchodovaly také BNB, Cardano a Solana.

Poslední jmenovanou kryptoměnu lze označit za poraženého týdne, neboť její cena za 7 obchodních dní ztratila více než 8 % hodnoty.

Soudní spor Ripple vs. SEC postupuje vpřed

V minulém týdnu vydal druhý obvodní odvolací soud lhůtu pro předložení úvodního dokumentu americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) týkajícího se odvolání v soudním sporu o XRP. Lhůta stanovená odvolacím soudem byla 15. ledna 2025.

Současně si tento týden vedoucí pracovníci Ripple, Brad Garlinghouse a Chris Larsen, najali prominentní právníky, aby zamítli nároky v žalobě týkající se XRP, což vyvolalo diskuse na trhu.

Mezitím americký soud nařídil Ripple Labs, aby zvážila alternativní řešení před ukončením soudního řízení. Celkově tyto právní manévry způsobily na trhu XRP rozruch a pohyby na řetězci přispěly ke spekulacím investorů.

Tento týden bylo zaznamenáno odblokování téměř 900 milionů XRP z úschovy Ripple, což přidalo další katalyzátory k pohybům cen.

Také nedávný rozruch kolem ETF XRP přispěl k nadšení investorů kolem této kryptoměny – i když v průběhu týdne na hodnotě ztratila okolo 2 %.

Generální ředitel Ripple, Brad Garlinghouse, zůstává ohledně ETF optimistický, přičemž společnosti Bitwise Invest, Canary Capital a 21Shares kují pikle s formuláři S-1.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Cena ropy v týdnu opět vzrostla

Cena ropy tentokrát posílila. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování nad hodnotou 70 dolarů za barel, když za týden její cena vzrostla o 2,54 %.

Růst o více než 2 % pak vykázal i globální ropný benchmark – ropa Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil 20 centů na cenou 74 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Poměrně klidný týden jsme pak sledovali na trhu se zlatem.

Cena zlata se téměř nezměnila a zakončila týdenní obchodování na hodnotě 2 733 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt zlata se momentálně obchoduje o 20 dolarů výše.

Více než 3 % pak ztratilo stříbro. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 32,31 dolaru. Nejaktivněji obchodovaný prosincový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje dokonce o 60 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Rusko v týdnu udělilo společnosti Google pokutu 20,5 decilonu dolarů za blokování YouTube kanálů napojených na Kreml, proto jako číslo týdne volíme 20,5.

Číslo týdne

Jen pro představu, 20,5 decilonu je 20,5 a 33 nul. Tato pokuta, známá také jako miliarda bilionů dolarů, je vyšší než světový HDP a pochopitelně násobně překonává tržní hodnotu společnosti Google ve výši 2 bilionů dolarů.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.