Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Lokální dno Bitcoinu je blízko, ukazuje tento index

Coinbase Premium Index je aktuálně záporný. To značí slabou poptávku amerických investorů, avšak obvykle tyto hodnoty předchází rychlému růstu ceny...

Lokální dno Bitcoinu je blízko, ukazuje tento index
Zdroj: Depositphotos.com

Bitcoin (BTC) se na kryptoměnové burze Coinbase obchoduje se značnou slevou, což by mohlo naznačovat, že cena největší kryptoměny podle tržní kapitalizace dosahuje dna a chystá se na další růst.

Navíc alternativní investiční možnosti ztrácí svůj glanc, a tak se možná již brzy pozornost a prostředky investorů obrátí zpět k Bitcoinu, což by mohlo pomoci vytlačit současnou cenu kolem 63 000 USD výš.

Zájem amerických investorů klesl

Takzvaný “Coinbase Premium Index” měří rozdíl v ceně Bitcoinu na Coinbase, kterou široce využívají američtí uživatelé a mnoho institucionálních účastníků trhu, v porovnání s Binance, vedoucí burzou podle objemu obchodů, která je populární mezi retailovými uživateli.

Tento ukazatel byl negativní po delší dobu během června a většiny května, podobně jako při loňské tržní stagnaci v srpnu a v září.

Podle dat analytické firmy CryptoQuant klesl index v pátek na téměř -0,19, což je nejnižší hodnota od listopadu 2022, kdy zkrachovala kryptoměnová burza FTX. Takové negativní hodnoty naznačují slabou poptávku a prodejní tlak od amerických investorů.

Investoři se také obávají odlivů z amerických spotových burzovně obchodovaných fondů (ETFs) na Bitcoin – mnoho z nich používá Coinbase pro vypořádání. A dalším důvodem jsou obavy z prodejů zabavených aktiv americkou vládou také prostřednictvím Coinbase.

Nízký Coinbase Premium Index je ale dobré znamení

Nicméně takto výrazně negativní Coinbase Premium Index se dříve objevoval blízko lokálních minim ceny, po nichž následovaly významné růsty v nadcházejících měsících.

“Vždy je nejtemněji před úsvitem?” zeptal se David Lawant, vedoucí výzkumu na institucionální kryptoměnové obchodní platformě FalconX. “Naposledy bylo Coinbase premium takto negativní pár měsíců před masivním růstem od října ’23 do března ’24,” dodal.

Minimum v srpnu 2023 se objevilo pár týdnů před tím, než Bitcoin dosáhl místního minima kolem 25 000 USD. V tomto rozmezí se obchodoval až do října, kdy začal prudce růst a do ledna téměř zdvojnásobil svou cenu díky očekávání nadcházejícího schválení žádostí o bitcoinové ETFs. Později dosáhl až ceny 73 500 USD.

Hodnota z počátku listopadu 2022 se shodovala s minimem medvědího trhu pro BTC pod 16 000 USD, přičemž ceny později vystoupaly na téměř 25 000 USD do února. To byl více než 50% růst.

Nejnověji se ukazatel dostal na podobně nízké úrovně (-0,17) během poklesu na 56 000 USD z 1. května, odkud BTC vzrostl asi o 27 % na téměř 72 000 USD.

Alternativy na tradičním trhu se nevyplatí

Někteří investoři mohou mít větší zájem o Bitcoin ve srovnání s technologickými akciemi, které dosáhly extrémně vysokých ocenění.

Studie Charlieho Bilella z Creative Planning ukázala “super strmý” poměr ceny k budoucím prodejům ve výši 21násobku (forward P/S = 21) u Nvidie, což je významný nárůst z 12násobku před pouhými dvěma měsíci.

Pro srovnání, Microsoft se obchoduje za 12násobek budoucích prodejů a Apple za 8násobek.

Dále analytici očekávají pokles prodejů Tesly ve druhém čtvrtletí o 3,7 % kvůli intenzivní konkurenci v Číně a slabé poptávce kvůli nedostatku cenově dostupných nových modelů. Akcie Tesly od začátku roku klesly o 15,5 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.