Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Kryptoměny umírají. Kryptoměny končí. Lidé nechtějí držet kryptoměny. Lidé odcházejí z kryptosvěta a své stablecoiny mění zpátky na fiat peníze. I tak by se dal nazvat tento článek, protože právě pokles celkové tržní kapitalizace stablecoinů je jedním z ukazatelů, jestli kapitál do kryptoměn přichází, nebo naopak.
Celková tržní kapitalizace stablecoinů konstantně klesá již od května 2022, kdy došlo ke krachu ekosystému Terra, což mnozí považují za událost ohraničující konec bull marketu a začátek bear marketu. Krach způsobila ztráta vázanosti (tzv. depeg) stablecoinu UST na dolar. Po tom, co stablecoiny UST, kterých bylo v době krachu vydáno téměř 19 miliard, ztratily hodnotu, se důvěra uživatelů ve stablecoiny, zejména ty algoritmické a nekryté v poměru 1:1, značně snížila.
Dalším důvodem vymírání stablecoinů je zvýšený úrok na poměrně bezrizikových amerických státních dluhopisech. “Úrokové sazby tradičních instrumentů převýšily výnosy těch krypto-nativních. Když k tomuto crossoveru došlo v roce 2022, lidé začali stablecoiny vyměnovat zpět na fiat měny,” vysvětluje Nic Carter, zakladatel kryptoměnového venture kapitálového fondu.
Nyní se součet kapitalizací všech stablecoinů dostal na 124 miliard USD, tedy na hodnotu, na níž byl naposledy před 2 lety, na podzim 2021. Tržní kapitalizace stablecoinů, která od jejich vzniku v podstatě stále jen rostla, jak lidé vkládali do kryptosvěta “skutečné” peníze, za něž dostávali právě stablecoiny, dosáhla svého maxima na hodnotě 188 miliard USD. Od té doby se tedy zmenšila o 1/3.
Co se týče vývoje jednotlivých stablecoinů, většinový tržní podíl zaujímá už odnepaměti Tether USD (USDT), který svou dominanci stále zvětšuje a nyní se skoro 84 miliardami tokenů tvoří 2/3 všech stablecoinů. Tether je kryt v poměru 1:1 převážně hotovostí a peněžními ekvivalenty s krátkodobou splatností.
Dvojkou mezi stablecoiny je Circle USD (USDC), kterého je aktuálně 25 miliard tokenů. Ač se USDC v minulém roce dařilo držet třetinový tržní podíl, nyní si z trhu ukrajuje již jen nějakých 20 %. Na vině jsou mj. např. problémy, které společnosti vznikly v souvislosti s krachem americké banky Silicon Valley Bank, kde měl Circle uložených cca 8 % prostředků určených ke krytí USDC.
S velkým odstupem za první dvojicí se nachází Dai (DAI), stablecoin vydávaný protokolem Maker DAO (MKR), jehož je mezi lidmi 5,5 miliard. Další v pořadí je TrueUSD (TUSD) s kapitalizací 3,4 miliardy USD.
Stále ještě lehce přes 2 miliardy je i tokenů Binance USD (BUSD), končícího stablecoinu největší kryptoměnové burzy Binance, jehož existenci zařízly americké úřady. Binance tak nyní postupně delistuje všechny kryptoměnové páry s BUSD a připravuje uživatele na ukončení jeho podpory, k čemuž dojde v únoru 2024.
Ačkoli stablecoiny s aktuální kapitalizací 124 miliard USD tvoří jen desetinu celkové tržní kapitalizace kryptoměn, podílí se na 70-80 % veškeré on-chain i burzovní aktivity. Skutečnost, že tato odpovědnost stojí pouze na dvou hráčích (USDT a USDC), dělá dnes ze stablecoinů jednu z věcí, která když se pokazí, celý kryptoměnový trh se z ní bude vzpamatovávat ještě dlouho…
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Proč v titulku článku i v prvním odstavci píšete “kryptoměny”, když dále se článek týká stablecoinů? Ano, stablecoiny jsou na ústupu, ale jak to souvisí s kryptoměnami? Stablecoiny jsou jen jedním ze způsobů, jak investorům propojit tradiční svět s kryptosvětem, který může být nahrazen jiným spůsobem (brzy třeba ETF), nebo teba odstraněn bez náhrady.
Zdravím, to máte samozřejmě pravdu, způsobů, jak investovat do kryptoměn je více. Nicméně provázanost celkového množství/kapitalizace stablecoinů s kryptoměnami obecně, které se věnuje i tento článek, je zjevná, například i z toho, že k obratu trendu u stablecoinů došlo právě v květnu 2022, kdy dle mnohých začal bear market na celém kryptoměnovém trhu.