Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměny jsou legální a zdanitelné: Nový Zéland nabídne mzdu v kryptoměnách

Publikováno
Kryptoměny jsou legální a zdanitelné: Nový Zéland nabídne mzdu v kryptoměnách

Finanční úřad na Novém Zélandu, Inland Revenue Deparment (IRD), oficiálně povolil vyplácení mzdy zaměstnanců v kryptoměnách. Celé rozhodnutí vstoupí v platnost 1. září tohoto roku (2019).

Jaké budou podmínky? A jak bude probíhat jejich zdanění?

Zákon platí pouze pro zaměstnance

V srpnovém vydání svého daňového informačního bulletinu zveřejnila Novozélandská IRD závazné rozhodnutí o vyplácení mezd, platů a odměn v kryptoměnách. Nově upravený zákon o dani z příjmu opravňuje zaměstnavatele platit zaměstnancům prostřednictvím kryptoměn za jakoukoli práci vykonanou na základě pracovní smlouvy. Zákon se netýká osob samostatně výdělečně činných.

Ihned po zveřejnění tohoto rozhodnutí se objevily optimistické zprávy  o dalším kroku kupředu pro akceptaci kryptoměn. Konečně tady máme i někoho, kdo kryptoměnám věří na státní úrovni. Připomeňme například doporučení FATF o omezování kryptoměn nebo nová pravidla zavedená v ČR.

Daním se nevyhnou

Stejně jako u mezd vyplácených v běžných měnách se ani kryptoměny nevyhnou zdanění. Na Novém Zélandu jsou, stejně jakou u nás, daně odváděny přímo z platu. Zaměstnavatel tedy provede u platu jak v kryptoměně, tak ve fiat měně zákonem dané odpočty a poté ohlásí částky příslušnému finančnímu úřadu.

Stablecoins jsou ve výhodě

Nový zákon má svá pravidla, která popisují, jaké kryptoměny je k vyplácení mezd možné využívat. Podle zprávy jsou přijatelné kryptoměny, které nejsou v takzvaném lock-upu, tedy jestli není dočasně pozastaven prodej a pohyb tokenů. Dalším kritériem je možnost směny kryptoměny na fiat měnu, vázání kryptoměny na jednu nebo více fiat měn a schopnost ji využívat jako běžnou měnu.

Graf BTC
Změna za 24h
-2,8 %
Aktuální cena
$67 989

Právě podle těchto informací se zdá, že největší využití v novém zákoně budou mít především stablecoins, ale pozadu nejspíš nezůstane ani Bitcoin. Ten je podle různých soudních rozhodnutí schopen být využíván jako běžná fiat měna.

Další posuny v akceptaci kryptoměn?

Nový Zéland se připojuje k seznamu zemí, které vyvíjejí značné úsilí, aby zajistily regulaci a zdanění kryptoměn v běžném životě. Stejné téma řeší například i finanční úřad ve Velké Británii, který požaduje podrobné informace od směnáren a kryptoburz o svých zákaznících, aby zabránili daňovým únikům.

Uvítali byste pobírat výplatu v kryptoměnách? Podělte se o svůj názor v komentářích.

.

PS: Podívejte se také na náš aktualizovaný seznam kryptoměn s recenzemi těch největších kryptoměn.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Votejpka

Rozhodně! Výplata v kryptu, je super. Asi se stěhuju… :D