Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Novinky » Konec kryptoměn v ČR? Regulace kryptoměn je v Česku přísnější než nařizuje EU

Konec kryptoměn v ČR? Regulace kryptoměn je v Česku přísnější než nařizuje EU

Konec kryptoměn v ČR? Regulace kryptoměn je v Česku přísnější než nařizuje EU

Jé známé, že kryptoměny lze využít i negativním způsobem. Evropská unie se toho obává a za tímto účelem vydala pátou směrnici AML proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

Česká republika si však pravidla Bruselu převzala poněkud přísněji a chystá se na důkladnou regulaci kryptoměn. Co od ní můžeme očekávat a bude mít vliv na české krypto firmy?

Evidence ve speciálním registru

Podle směrnice ALM, která vstoupila v platnost v červenci 2018, jsou členské státy povinné zřídit specializované registry pro firmy, které nabízí směnu nebo ukládání kryptoměn. Česká republika však přejala pravidla po svém a povinou registraci ukládá všem službám spojených s kryptoměnami.

Tržní kapitalizace
$171,2 mld.
Změna za 24h
+0,24%
Cena
$9 286
Aktualizováno 14.7.2020 21:36

To znamená, že obchodníci akceptující BTC jsou povinni k registraci ve speciálním registru vedeném pod živnostenským úřadem. Ke všem údajům v registru má navíc přístup Finanční analytický úřad bojující proti praní špinavých peněz.

Registrace bude zahrnovat přísnější a důkladnější kontrolu plateb a klientů. Ta podle odborníků sníží konkurenceschopnost českých firem oproti ostatním zahraničním firmám (např. Revolut), jenž působí na našem území.

Pokuta až půl milionu korun

Jak tomu bývá přísnější pravidla jsou ruku v ruce s přísnějšími „tresty.“ Jinak tomu není ani v tomto případě. Pokud se dané subjekty (spadající do evidence) nezaregistrují, čeká na ně pokuta až půl milionu korun.

Pravidla mohou být v budoucnu i přísnější

I když pravidla vydaná EU musí jednotlivé státy zavést do 20. ledna 2020, je už teď jasné, že pravidla budou stále přísnější. Česká republika totiž není se svými pravidly až tak daleko od doporučení FATF, které bylo projednáváno i na Summitu V20. Zahrnují například plnou identifikaci klientů, sdílení dat mezi burzami a směnárnami anebo kontrolu managementu firem ze strany úřadů. Ke stejným pravidlům se budou brzy přibližovat i další evropské směrnice.

A jaký je váš názor na novou regulaci kryptoměn v ČR? Podělte se o svůj názor v komentářích.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Lazyloaded image
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo