Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnová velryba naletěla na podvod a přišla o 700 milionů Kč. Ať se to nestane i vám

Strašné chvíle nyní musí zažívat obchodník označený jako "ee57" podle končících písmen jeho kryptoměnové adresy. Jedna nepozornost ho stála jmění, na které jiní nevydělají ani za celý život.

Kryptoměnová velryba naletěla na podvod a přišla o 700 milionů Kč. Ať se to nestane i vám
Zdroj: cnbc.com

Obchodník, který se právem řadil a doufejme, že i po hrozné ztrátě ještě řadí, mezi kryptoměnové velryby byl okraden o 12 083 tokenů spWETH, derivátů vázaných na cenu Etherea (ETH). Stalo se tak po tom, co podepsal zdánlivě nevinnou, avšak zákeřnou transakci, jak uvedl známý portál zaměřující se na podvody Scam Sniffer.

Transakce totiž pocházela z falešné DeFi aplikace, jednalo se o phishing.

Podvod provedli útočníci pomocí poměrně známého softwaru Inferno Drainer, který cílí na obchodníky s kryptoměnami vydáváním se za populární DeFi protokoly jako decentralizované burzy (DEXs) nebo lending protokoly pro půjčky s cílem zmást uživatele a následně od něj získat souhlas s používáním jeho kryptoměn.

Approve + Confirm

Právě požadavky o používání kryptoměn posílají i pravé a bezpečné DeFi aplikace, proto je důležité si vždy zkontrolovat, odkud požadavek opravdu pochází a nenaletět na phishing.

Zdroj: Uniswap + MetaMask
Aby mohl DeFi protokol pracovat s vaší peněženkou, je třeba mu povolit přístup k dané kryptoměně
Aby mohl DeFi protokol pracovat s vaší peněženkou, je třeba mu povolit přístup k dané kryptoměně

Nebohá oběť už podvodníkovi skrze blockchainovou zprávu nabídla 20% odměnu za vrácení finančních prostředků, odpovědi se však zatím nedočkala.

Ukradenými prostředky byly tokeny spWETH z DeFi protokolu Spark. Spark umožňuje úročení a půjčky kryptoměn a je silně propojen s platformou Maker (MKR) a jejím decentralizovaným stablecoinem Dai (DAI).

Škodlivé transakce si všimla i blockchainová zpravodajská společnost Arkham. Upozornila, že nechvalně známý software Inferno Drainer už pomohl podvodníkům ukrást přes 215 milionů USD od více než 203 000 obětí. Podrobnou statistiku je možné dohledat na analytické platformě Dune.com.

Proslýchá se, že vývojáři Inferna si berou 20% provizi z ukradených tokenů. Ačkoli byla služba v listopadu 2023 ukončena, v květnu tohoto roku se opět vrátila, dle svých slov “lepší než kdy předtím” a navíc s “novým personálem, novými způsoby práce, novou podporou a novými funkcemi”. Nově dokáže pracovat až na 28 blockchainech.

Zdroj: group-ib.com
Statistiky škodlivého softwaru Inferno Drainer z roku 2024
Statistiky škodlivého softwaru Inferno Drainer z roku 2024

Blockchainový detektiv ZachXBT pak upozornil na transakce spojující peněženku s velrybou známou jako CZSamSun (neplést s uživatelem X @samczsun z Paradigmu).

“Abyste se vyhnuli phishingu, neklikejte na žádné neznámé odkazy a nepodepisujte žádné neznámé podpisy. Při podepisování vždy dvakrát kontrolujte,” poradila k případu analytická firma LookOnChain.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.