Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Konec vysokých úroků v nedohlednu: Co to znamená pro vaše investice?

Analytici předpovídali několikanásobné snížení úrokových sazeb v roce 2024, ale Fed zatím žádné kroky nepodnikl. Nový bodový graf naznačuje, že se Fed k podstatným kroků uvolí možná až za několik let.

Konec vysokých úroků v nedohlednu: Co to znamená pro vaše investice?
Zdroj: depositphotos.com

Analytici se mýlili, pokud jde o americkou recesi – je tedy jen dobře, že se mýlili i pokud jde o úrokové sazby. Koncem roku 2023 analytici pomalu bouchali šampaňské na oslavu snižování úrokových sazeb, přičemž v roce 2024 se očekávalo až šest snížení.

V polovině roku jsme se však zatím žádného nedočkali. Nejnovější bodový graf (“Dot Plot”) Fedu naznačuje, že si možná budeme muset ještě chvíli počkat, než se vrátíme k obvyklému režimu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby Fedu za poslední 5 let
Vývoj základní úrokové sazby Fedu za poslední 5 let

Nový bodový graf

Nedávné kroky centrálních bank Kanady a EU naznačují začátek konce vysokých úrokových sazeb.

Mezitím ve Spojených státech Fed během zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) minulý týden podržel sazby v pásmu 5,25 až 5,50 %.

Pokud však poslední zpráva o inflaci něco naznačuje, Fed nyní předpokládá pouze jedno snížení sazeb do konce roku, přičemž po prvním snížení se další snižování urychlí.

  • V období do roku 2026 stále více holubičí členové Fedu předpokládají sazby na úrovni 4,125 % pro rok 2025, 3,125 % pro rok 2026 a dlouhodobou sazbu na úrovni 2,750 %.
  • Načasování těchto snížení se však může měnit v závislosti na vývoji inflace, zaměstnanosti a zprávách o pracovních místech, jak dokládají očekávání členů Fedu, která se po roce 2024 dramaticky rozcházejí.
Zdroj: livewiremarkets.com
Bodová projekce úrokových sazeb FOMC pro následující roky
Bodová projekce úrokových sazeb FOMC pro následující roky

Běhání s nůžkami

Očekává se, že předpokládané snížení sazeb ze strany Fedu přinese úlevu Američanům, kteří byli odsunuti na vedlejší kolej při nákupu bydlení nebo automobilů, což by mohlo povzbudit výdaje a hospodářský růst.

To by mohlo dále posílit již tak nízkou volatilitu a rekordní akciový trh do nových výšin. Nižší sazby však budou špatné pro střadatele bohaté na hotovost – a jak se ukazuje, v USA je jich hodně.

  • V současné době dosáhly americké fondy peněžního trhu a vklady podnikové hotovosti rekordních hodnot 6,12 bilionu, respektive 4,11 bilionu dolarů.
  • Až Fed začne snižovat sazby, výnosy na bankovních účtech, fondech peněžního trhu a dalších spořicích produktech pravděpodobně klesnou – což bude podnětem k vyšším výdajům nebo investicím.

Tato hromada hotovosti ve fondech peněžního trhu a podnikových vkladech však nakonec odejde do rizikovějších produktů, jako jsou akcie.

Investoři by mohli využít konjuktury k dalším nákupů indexových fondů, jako jsou ty kopírující index S&P 500, ale Američané, kteří se bojí riskovat a kteří se přitulí k vysokým sazbám, by mohli zvážit alternativy, jako jsou bond ladders nebo peer-to-peer půjčky, což by mohlo podpořit tento typ investic.

Tyto možnosti sice nedosahují potenciálních výnosů indexu S&P 500, ale nabízejí větší bezpečnost a předvídatelnost, přičemž potenciální výnosy se mohou pohybovat v rozmezí 4-6 % v průběhu několika let.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.