Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je letecký průmysl příležitostí před letní sezónou?

Je letecký průmysl příležitostí před letní sezónou?
Zdroj: thestreet.com

Letecký průmysl si prošel v roce 2020 výrazným akciovým propadem, ze kterého se dotčené společnosti snaží do dnešních dní vzpamatovat. V jakých oblastech je možné spatřovat potenciál leteckého průmyslu a jak si vedou nejznámější americké aerolinky? Na to se podíváme v tomto článku.

Letecký průmysl v USA se stále potýká s malou poptávkou po letenkách v rámci služebních cest. Absence této klientely donutila dokonce některé přepravce sáhnout ke sníženy ceny letenek, což se samozřejmě negativně podepsalo na tržbách.

Pozitivním trendem je rostoucí poptávka po turistických cestách. Podle Asociace cestovního ruchu USA poptávka se po tomto druhu cestování v současné době nachází na 97 % kapacity před pandemií v roce 2019. Nyní se pojďme podívat na tři společnosti z leteckého průmyslu.

1) Delta Air Lines

Akcie Delta Air Lines se od roku 2020 obchodují v klesajícím trendu, do kterého se opět vrátily po testu rezistentní úrovně. Silná volume v konfluenci s klesající trendovou čarou akcie této společnosti poslaly opět do klesajícího trendu. Pokud by během letní sezóny došlo k překonání hranice 40 USD, může se začít hovořit o změně tržního sentimentu a počátek up trendu.

Tržby společnosti Delta Air Lines od roku 2020 rostou. V letošním roce se očekávají tržby okolo 56,24 miliard dolarů a v roce 2024 by měl proběhnout růst až na 57,42 miliard dolarů. Tato letecká společnost ovšem nevyplácí dividendy.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Delta Air Lines
Měsíční akciový graf společnosti Delta Air Lines

2) American Airlines

I u této společnosti lze pozorovat stabilní růst tržeb od roku 2020, kdy příjem společnosti klesl na 17,34 miliard dolarů. V současné době se tržby po téměř 64% meziročním růstu pohybují na hodnotě 53,19 miliard (předpoklad pro letošní rok) a v roce 2024 by měly tržby dále růst k 55,22 miliardám USD. Ani American Airlines nevyplácí dividendy.

I přes zotavování společnosti po finanční stránce její akcie ztrácejí na hodnotě. V současné době se akcie American Airlines obchodují v klesajícím trendu, pod hodnotou klesající trendové čáry. Stěžejní pro akcie bude překonání ceny 17 USD, čímž by došlo k breakoutu trendové linie směrem vzhůru. Následující rezistence by se pak nacházela až na hodnotě 25 USD, kde jsou cenová maxima z roku 2021.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti American Airlines
Měsíční akciový graf společnosti American Airlines

3) United Airlines

Největší nárůst tržeb vykázala United Airlines, jejíž tržby se v roce 2020 pohybovaly okolo 15,36 miliard dolarů, zatímco pro letošní rok se počítá téměř s 53 miliardami USD. V roce 2024 by měl růst pokračovat k hodnotě 56 miliard dolarů. Ani tato letecká společnosti nevyplácí svým akcionářům dividendy.

Po akciovém propadu v roce 2020 se akcie United Airlines obchodují v technické formaci vlajka, kde jsou z horní hrany omezeny klesající trendovou čarou a ze spodní hrany rostoucí trendovou čarou. Stěžejní pro budoucí akciový vývoj bude situace, při které dojde k proražení jedné z klesajících trendových linií. Směrem vzhůru se jedná o pokoření ceny 55 USD, kdežto při poklesu by se jednalo o pád pod 30 USD za akcii.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti United Airlines
Měsíční akciový graf společnosti United Airlines

Závěr

Letecký průmysl byl jedním z nejpostiženějších při světové pandemii v roce 2020. Určité problémy v tomto segmentu převládají dodnes, přičemž se letecké společnosti potýkají především s absencí poptávky po služebních letech. Pozitivní trend nabrala poptávka po turistických letech, která je na 97 % před pandemických hodnot. Akcie uvedených leteckých společností je možné nakupovat za nízké ceny, ovšem stále se obchodují v klesajících trendech. Celý sektor čeká na kompletní obnovu poptávky, což by mohlo pomoci akciím leteckých společností zpět na vyšší hodnoty.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

L V

Dobrý den, pane Klassi,
docela by mě zajímalo, kde jste přišel k informaci, že Berkshire/Buffet navýšil své pozice v leteckém průmyslu. Já jsem totiž nic takového nikde nezaznamenal.

Redakce Finex

Dobrý den a děkujeme za Váš komentář. Informaci o aktivitě Berkshire/Warrena Buffetta redaktor načerpal z (za běžných okolností) důvěryhodných webových stránek Investor’s Business Daily. Zbylé informace, jako statistiky daných firem či jejich rychlá technická analýza, byly dílem p. Klasse. Za převzetí chybné informace se omlouváme a budeme se snažit o zavedení opatření, aby k tomu už nedošlo.

Vojtěch, Finex.cz